MiastaDziewicza Ameryka z National Geographic Channel

Dziewicza Ameryka z National Geographic Channel

Dziewicza Ameryka z National Geographic Channel

"Dziewicza Ameryka" na National Geographic Channel bada najbardziej imponujące spektakle dzikiej natury i walki o przetrwanie toczone pomimo wszelkich przeciwności w górach, na pustyniach, wybrzeżach i w lasach. Z dala od betonowych dżungli, ponad rozległymi centrami handlowymi i tylko kilka minut drogi od gwarnych centrów miast jest zupełnie inny świat ? kwitnący, wojujący i ocalały. Strzeliste góry, gorące pustynie, gęste lasy i falujące wybrzeża. Niedźwiedź gryzli powalający w Parku Yellowstone bezbronne młode łosie. Muflony kanadyjskie przygotowujące się do walki. Ogromna kałamarnica Humboldta pożerające członka swojej rodziny. Młode pumy polujące w pojedynkę po raz pierwszy w życiu. Krajobrazy i przyroda Ameryk są dzikie i zachwycające. To najdziksze granice... Dziewiczej Ameryki.

"Dziewicza Ameryka" na National Geographic Channel bada najbardziej imponujące spektakle dzikiej natury i walki o przetrwanie toczone pomimo wszelkich przeciwności w górach, na pustyniach, wybrzeżach i w lasach. Z dala od betonowych dżungli, ponad rozległymi centrami handlowymi i tylko kilka minut drogi od gwarnych centrów miast jest zupełnie inny świat – kwitnący, wojujący i ocalały. Strzeliste góry, gorące pustynie, gęste lasy i falujące wybrzeża. Niedźwiedź gryzli powalający w Parku Yellowstone bezbronne młode łosie. Muflony kanadyjskie przygotowujące się do walki. Ogromna kałamarnica Humboldta pożerające członka swojej rodziny. Młode pumy polujące w pojedynkę po raz pierwszy w życiu. Krajobrazy i przyroda Ameryk są dzikie i zachwycające. To najdziksze granice… Dziewiczej Ameryki.

1 / 24

Fakt numer 2.

Obraz
© National Geographic Channel

Kałamarnice Humboldta w Morzu Korteza mogą osiągnąć 1,85 m długości, ważyć 45 kg i żyć w głębinach sięgających 700 m. Te wielkie kałamarnice znane są także z tego, że pożerają rannych członków swoich rodzin.

2 / 24

Fakt numer 3.

Obraz
© National Geographic Channel

Płaszczki Mobula osiągają rozpiętość skrzydeł od 1 do 3 m (tyle co pierwsza edycja Mini Coopera). Wyskakują z wody by uciec drapieżnikom, pozbyć się pasożytów i porozumiewać się z pozostałymi płaszczkami. Dźwięk, jaki powstaje gdy wpadają do wody i zderzają się z taflą, może być słyszany z odległości kilku kilometrów.

3 / 24

Fakt numer 4.

Obraz
© National Geographic Channel

Największa kolonia delfinów długoszczękich zamieszkuje tereny u wybrzeży brazylijskich wysp Fernando de Noroha. Kręcąc delfiny nasza ekipa zmagała się z niespodziewanie burzliwą pogodą
i zwiększonym ruchem statków wycieczkowych, przez które delfiny musiały opuścić swój naturalny dom. Ekipa mimo wszystko podążyła za nimi.

4 / 24

Fakt numer 5.

Obraz
© National Geographic Channel

Samice niedźwiedzia polarnego zwykle wydają na świat bliźniaki, które zostają z matką przez ponad dwa lata, do czasu aż będą mogły same polować i przetrwać. Ale by polować, niedźwiedzie czekają, aż zamarznie morze.

5 / 24

Pustynie

Obraz
© National Geographic Channel

Pustynie Ameryk to czasem najgorętsze, najzimniejsze i najsuchsze miejsca na ziemi. Mogą być paląco upalne, jak Dolina Śmierci na Pustyni Sonora w Kalifornii, gdzie temperatury sięgają 49 C, lub ekstremalnie suche, jak Atakama w Chile, gdzie prawie wcale nie ma opadów deszczu,
a temperatury spadają poniżej zera. Każdy obszar, na którym nie spada więcej niż 25 cm wody rocznie jest uważany za pustynię – na najsuchszych z nich opady są znacznie mniejsze, około 1 cm i pochodzą z mgły, nie
z deszczu. Wydawałoby się, że życie w tych miejscach nie może powstać i się rozwinąć. Jednak stworzenia, które znają ten teren i jego sekrety, mogą przetrwać z niewielką ilością wody, lub bez niej.

6 / 24

Fakt numer 1.

Obraz
© National Geographic Channel

Wielka Kotlina – największa pustynia w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Północnej – jest uważana za „zimną pustynię” w związku z jej położeniem. Dzikie konie żyjące w Wielkiej Kotlinie zwykle żyją w stadach liczących od 3 do 20 osobników. Ogier (dorosły samiec) przewodzi grupie, która składa się z klaczy i źrebiąt. Samiec alfa wygnał 2 młode źrebaki, by zachować swoją pozycję i dostęp do klaczy.

7 / 24

Fakt numer 2.

Obraz
© National Geographic Channel

Bizony żyjące na Wielkich Równinach przemierzają kilometry w poszukiwaniu wody. Stadu przewodzą dominujące… samice.

8 / 24

Fakt numer 3.

Obraz
© National Geographic Channel

Jaszczurki królewskie Phrynosoma na Pustyni Sonora mogą przeżyć dzięki kamuflażowi, udając martwe, a jeśli to konieczne, wytryskując krwiopodobnym płynem z oczu by powstrzymać drapieżnika.

9 / 24

Fakt numer 4.

Obraz
© National Geographic Channel

Ponad 20 milionów meksykańskich nietoperzy z rodziny molosów wyłaniają się z jaskiń. To więcej niż liczba mieszkańców Nowego Jorku. Nietoperze mogą podróżować ponad 320 km i zjeść ponad 180,000 kg insektów jednej nocy.

10 / 24

Fakt numer 5.

Obraz
© National Geographic Channel

Na najwyżej położonej pustyni świata - Altiplano w Chile, flamingi andyjskie – najrzadsze flamingi świata – przybywają każdej wiosny na rozległy płaskowyż żerować na algach i skorupiakach, a także łączyć się w pary.

11 / 24

Góry

Obraz
© National Geographic Channel

Każda forma terenu, która wyrasta przynajmniej powyżej 300 m ponad otaczający ją obszar jest już nazywana górą. W obu Amerykach znajdują się ich tysiące, tak jak i całych pasm górskich ciągnących się od najbardziej wysuniętego na północ szczytu Jukon po najdalej wysunięte na południe zbocza Andów w Chile. Zwierzęta żyjące w amerykańskich górach muszą dopracowywać swoje strategie przetrwania – na strasznych wysokościach, gdzie powietrze jest rzadkie, nie ma dużo pożywienia, a pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie.

12 / 24

Lasy

Obraz
© National Geographic Channel

Podróż przez amerykańskie lasy zapewnia niezapomniane doznania – powodzie, przymrozki i pożary. Te wielkie płuca Ameryki – czy to majestatyczne lasy tropikalne Amazonii, czy lasy północne w Kanadzie – zawierają największą na świecie różnorodność ekosystemów. Jednak dla zwierząt zamieszkujących lasy oznacza to ciągłe rywalizowanie i ciągłą walkę. Mają pazury, zęby i rozum by przetrwać.

13 / 24

Fakt numer 1.

Obraz
© National Geographic Channel

Dorzecze Amazonki – największy las tropikalny na świecie – jest prawie tego samego rozmiaru, co powierzchnia 48 stanów USA. Między czerwcem i sierpniem Amazonka wylewa, zatapiając las prawie po same czubki drzew. W tym sezonie ogromna ilość ryb wabi morskie ssaki takie jak olbrzymia wydra lub różowe delfiny rzeczne.

14 / 24

Fakt numer 2.

Obraz
© National Geographic Channel

Jaguar jest największym kotem w Ameryce, ciężko go jednak spotkać. Ma bardzo mocne szczęki i to one służą jego śmiertelnej technice – przebijaniu się przez czaszkę do mózgu.

15 / 24

Fakt numer 3.

Obraz
© National Geographic Channel

Lis rudy z lasów północnych ma niesamowity słuch. Słyszy małe nornice skrywające się pod pokrywą śniegu. Bardzo cierpliwie kalkuluje i ustala pozycję nornicy, skrada się i daje nura w śnieg. Nie trafia. Jego umiejętności są niczym w porównaniu do puszczyka mszarnego. Puszczyk słyszy nornicę nawet pół metra pod pokrywą śniegu sam będąc 27 m nad ziemią. I robi to, w odróżnieniu od lisa, w zupełnej ciszy.

16 / 24

Fakt numer 4.

Obraz
© National Geographic Channel

Jedno z najrzadszych i najbardziej nieuchwytnych zwierząt na świecie – niedźwiedź kermode lub „niedźwiedź duch” żyje w Kanadzie. Ni to albinos, ni niedźwiedź polarny. Kermode to niedźwiedź czarny… o białej sierści, która jest efektem genetycznej mutacji.

17 / 24

Fakt numer 1.

Obraz
© National Geographic Channel

Każdej jesieni, wysoko w Górach Skalistych w Kanadzie, samce muflona walczą łeb w łeb o to, który z nich będzie ojcem kolejnego miotu młodych. Walki mogą trwać godzinami i toczone są z taką siłą, że bez trudu baran mógłby zabić człowieka. Na szczęście, ich czaszki mają dwie warstwy kości, które chronią mózg.

18 / 24

Fakt numer 2.

Obraz
© National Geographic Channel

Niedźwiedzie gryzli, które ważą 360 kg i mierzą 2,5 m są na samym początku łańcucha pokarmowego Alaski. Ale gdy humbak walczy na brzegu o życie, niedźwiedzie walczą między sobą o znaleźne. Zwykle żyją samotnie, ale zapach padliny przywołuje kilka niedźwiedzi żyjących zazwyczaj z dala od siebie, w jedno miejsce. - Ekipa filmowa National Geographic Channel miała 20 dni na to, by robić zdjęcia polującym gryzli w Parku Yellowstone. Każdego dnia wstawali o 5 rano
i pracowali do późnych godzin wieczornych, często kończąc po 21.

19 / 24

Fakt numer 3.

Obraz
© National Geographic Channel

Wysoko w lesie mglistym w Andach w Ekwadorze, mierzący 6,35 cm nietoperz bezogonek ryjkowaty używa swojego długiego na 8,9 cm języka by zapylać pewien rodzaj kwiatu. Nietoperz ten ma najdłuższy język w stosunku do reszty ciała spośród wszystkich ssaków na świecie. Bezogonek jest jedynym stworzeniem, które zapyla ten andyjski kwiat, który kwitnie jedynie sześć dni. Bez bezogonków ryjkowatych, kwiat przestałby istnieć.

20 / 24

Fakt numer 4.

Obraz
© National Geographic Channel

Wilk na polowaniu w kanadyjskich Górach Skalistych przemierza setki kilometrów w poszukiwaniu jedzenia. Może biec z prędkością 65 km/h – szybciej niż najlepszy sprinter świata, Usain Bolt.

21 / 24

Fakt numer 5.

Obraz
© National Geographic Channel

Pumy są najpopularniejszym górskim drapieżcą na Zachodniej Półkuli. Występują od najbardziej wysuniętych na północ terenów Alaski po Cieśninę Magellana na południu Chile. Ale pumy są też bardzo płochliwe i ciężko się je filmuje. Naszej ekipie udało się jednak uchwycić rzadkie momenty z życia pumy w Patagonii, w masywie Torres del Paine.

22 / 24

Fakt numer 6.

Obraz
© National Geographic Channel

Na płaskowyżu Altiplanos w Andach, na wysokości 4600 m n.p.m. powietrze jest tak rzadkie, że można oglądać konstelacje gwiazd
z niezwykłą dokładnością i ostrością.

23 / 24

Wybrzeża

Obraz
© National Geographic Channel

Linia brzegowa Ameryk ciągnie się na długości 160 tys. km, niemal
od bieguna do bieguna, przecinając prawie każdą szerokość geograficzną na planecie. Powstałe w wyniku zderzenia kontynentów i wielkiego ognia wybrzeża są bardzo różnorodne. Głębokie morza, zamarznięte oceany i tropikalne raje sprawiają, że życie w tamtym rejonie jest niezwykłe.

24 / 24

Fakt numer 1.

Obraz
© National Geographic Channel

Pingwiny białobrewe żyjące na Falklandach są niezdarne na lądzie, ale opływowe kształty ich ciał i silne, wiosło-kształtne płetwy rozpędzają je do 36 km/h w wodzie. Żaden inny ptak nie osiąga
w wodzie takiej prędkości.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)