Trwa ładowanie...

Ewakuacja na Grenlandii. Wszystko przez górę lodową

Ogromna góra lodowa zagrażała bezpieczeństwu mieszkańców Innaarsuit na Grenlandii. W związku z tym ewakuowano 170 osób. Eksperci nie mają wątpliwości, że do takich sytuacji będzie dochodzić coraz częściej.

Ewakuacja na Grenlandii. Wszystko przez górę lodowąŹródło: PAP/EPA, fot: KARL PETERSEN
d2muekm
d2muekm

Od kilku tygodni w stronę Innaarsuit zbliżała się góra lodowa. Przez krótki czas dryfowała, ale w pewnym momencie zaczęła zbliżać się w stronę lądu. Była na tyle blisko, że zarządzono ewakuację wszystkich osób żyjących w miasteczku.

Miejscowe służby obawiały się, że odrywające się od góry lodowej ogromne bloki lodu podczas spadania do wody utworzą duże fale. W konsekwencji budynki położone najbliżej linii brzegowej mogłyby zostać zalane.

Mieszkańcy Innaarsuit mają nadzieję, że w najbliższym czasie ich rejon nawiedzi silny wiatr, który sprawi, że góra lodowa odbije od brzegu i popłynie na pełne morze.

Nawet jeśli tak się stanie, eksperci nie mają wątpliwości, że prędzej czy później dojdzie do podobnej sytuacji, ponieważ w pobliżu miejsc zamieszkałych przez ludzi dryfują góry lodowe. To dlatego, że w ostatnim czasie na Grenlandii doszło do rekordowego dzielenia się lodowca. Długość linii oderwania bryły lodu wyniosła blisko 6,5 kilometra.

d2muekm

Warto przypomnieć, że zdarzenia tego typu są jednymi z głównych powodów podnoszenia się poziomu wód na świecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Grenlandzki lód nowym źródłem informacji o historii starożytnego Rzymu

d2muekm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2muekm