Trwa ładowanie...
d4b4tbk

Fontanna Jet d’Eau (Genewa)

Największe atrakcje
Fot: Kevin Gessner

Fontanna Jet D'eau jest ikoną miasta na tyle rozpoznawalną w świecie, że turyści odwiedzający Genewę myślą o tym zabytku jako jednym z symboli stolicy Szwajcarii. To wodotrysk o największym na świecie zasięgu – 140 m. Co ciekawe fontanna w Genewie nie powstała ze względów estetycznych ani jako turystyczna atrakcja, ale swoisty zawór bezpieczeństwa dla miejskiej sieci wodociągów. Dzisiaj jednak jest to najczęściej odwiedzane miejsce przez gości przyjeżdżających do Genewy.

Fontanna Jest D'eau – historia powstania

Najsłynniejszą fontannę Genewy zbudowano w 1886 r. w celu kontrolowania ciśnienia hydrualicznego w La Coulouvrenière i usuwania jego nadmiaru. Jed D'eau znaczy po prostu 'strumień wody'. Szybko jednak zorientowano się, że fontanna w Genewie stała się popularną atrakcją turystyczną, dlatego wzmocniono wodotrysk i przeniesiono go w bliską okolicę centrum na taflę Jeziora Genewskiego.

Obecnie Jet D'eau pełni już nie tylko funkcje użytkową, ale także reprezentatywną dla miasta. Za każdym razem, kiedy patrzymy na potężny strumień wody strzelający wysoko w powietrze, uzmysławiamy sobie, że jesteśmy w jednym z najpotężniejszych, majestatycznych i najlepiej zarządzanych miast świata. Fontanna Genewy symbolizuje siłę, ambicję i energię jakimi emanuje miasto i cała Szwajcaria. Nic dziwnego, skoro mechanizm napędzający fontannę genewską pompuje 500 litrów wody na sekundę, a następnie wznosi ją w powietrze na wysokość 140 m.

Fontanna Jet D'eau – zwiedzanie

Wejście na plac pod fontanną Genewy jest darmowe i dostępne w każdej chwili. Trzeba mieć jednak na uwadze pewne ograniczenia wynikające z warunków atmosferycznych panujących w mieście. Potężny strumień wody z fontanny genewskiej mógłby zalać całą okolicę w przypadku zbyt dużego wiatru, dlatego godziny funkcjonowania wodotrysku Jet D'eau są uzależnione od pogody. Największa fontanna Genewy jest też wyłączana w okresie jej przeglądu technicznego. W Genewie bowiem, jak w szwajcarskim zegarku, wszystko musi działać bez zarzutu

Jak dostać się do fontanny Jet D'eau?

Najłatwiej dotrzeć do tej najpięknieszej z fontann Genewy, kierując swoje kroki na ulicę Quai Gustave-Ador. Bezpośrednio z tej ulicy skręcamy w trakt wiodący prosto do Jet D'eau usytuowanej na tafli jeziora. Fontannę Genewy możemy obejść dookoła, ciesząc się przy tym przepięknym widokiem na Alpy. Oczywiście, jeśli nie przeszkadzają nam wilgotne od rozpryskujących się kropel wody ubrania.

d4b4tbk
Fontanna Jet d’Eau (Genewa)
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h 15 min/14 h 30 min

Strefa czasowa

CEST

Waluta

frank szwajcarski (CHR)

Godziny otwarcia

Fontanna Jet D'eau ma przerwy w funkcjonowaniu tylko w okresie silnego wiatru i przeglądów technicznych.

Ceny biletów

Wejście na trakt prowadzący do Jest D'eau jest darmowe.

Orientacyjna odległość

1 424 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b4tbk
d4b4tbk
d4b4tbk