Gadżety do obserwacji nieba
2013 rok przyniesie dwa bardzo ciekawe zjawiska na niebie, które prawdopodobnie zainteresują nie tylko fanów astrologii. Pierwsze z nich nastąpi już w marcu. Wówczas na niebie gołym okiem będzie można zaobserwować Kometę PANSTARRS.
2013 rok przyniesie dwa bardzo ciekawe zjawiska na niebie, które prawdopodobnie zainteresują nie tylko fanów astrologii. Pierwsze z nich nastąpi już w marcu. Wówczas na niebie gołym okiem będzie można zaobserwować Kometę PANSTARRS.
5 marca Kometa znajdzie się w najbliższej odległości od Ziemi tj. 160 milionów kilometrów. Natomiast 11 marca będzie najbliżej Słońca. Takie zdarzenie występuje raz n a 110 tys. lat, tyle bowiem trwa pełny przelot Komety wokół Słońca. Zdaniem astronomów najbardziej optymalne dni do obserwacji PANSTARRS to 16-23 marca, pod warunkiem, że dopisze pogoda. Później obraz może zakłócać Księżyc. Niemniej okres od marca do maja powinien sprzyjać podziwianiu warkocza Komety. Nieco dłużej, do listopada, trzeba poczekać na Kometę ISON.
Astronomowie przewidują, że będzie to jeden z najjaśniejszych obiektów widziany gołym okiem na niebie. W listopadzie Kometa ma osiągnąć jasność około 10 magnitudo, dla porównania Kometa Hale'a - Boppa 1997 roku, widoczna gołym okiem przez kilka miesięcy, posiadała jasność 1 magnitudo.
Jednym z największych promotorów astronomii jest Celestron, zajmujący się produkcją amatorskich teleskopów astronomicznych. Firma jest m.in właścicielem witryny Comet-Watch.com, informującej o ruchu komet. Dystrybucją produktów Celestron w Polsce zajmuje się firma Hama, która zachęca do zapoznania się z produktami ułatwiającymi obserwacje nieba, takimi jak teleskopy czy lornetki. Ceny produktów nie są wygórowane. Dla przykładu zakup lornetki Celestron Upclose G2 10x50 -PORRO wiąże się z wydatkiem 229 złotych, urządzenie można wykorzystać również podczas imprez sportowych, koncertów czy obserwacji przyrody.
Bardziej wymagający obserwatorzy powinni zainteresować się modelem Celestron Skymaster za 469 złoych. Interesującą propozycją jest również teleskop Firstscope 76 EQ, który przy swojej niewielkiej wadze i rozmiarach, pozwala cieszyć się wysoką jakością optyki oraz natychmiastową gotowością do pracy. Firstscope jest klasycznym reflektorem o średnicy zwierciadła 76 mm, w komplecie znajdziemy dodatkowo 2 okulary: 20 mm (15x) oraz 4 mm (75x). Sugerowana cena zestawu to 299 złotych. Z kolei ceny innych teleskopów rozpoczynają się już od 269 złotych. Jak widać, żeby rozpocząć przygodę z astronomią wcale nie trzeba być krezusem.
Oficjalne wydanie internetowe: www.nowinki.net