Trwa ładowanie...
13-01-2014 13:13

Gdzie szukać śniegu podczas ferii?


W czasie tegorocznego sezonu narciarze narzekają na brak śniegu. I to nie tylko w Polsce! Również w Austrii i we Włoszech nie udało się uruchomić wszystkich wyciągów. Czekać na to aż zacznie porządnie padać? A może poszukać śniegu gdzieś dalej? W kurortach jeszcze mało znanym polskim miłośnikom sportów zimowych? Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl podpowiada kilka takich miejsc.

Gdzie szukać śniegu podczas ferii?Fot: Gudellaphoto - Fotolia.com
d1xtmow
d1xtmow

Zacznijmy od Gruzji. Ostatnio coraz więcej się o niej mówi. A czy o jej kurortach narciarskich też? Można wymienić przynajmniej dwa, które są ważne i naprawdę godne uwagi: Bakuriani i Gudauri. Pierwszy położony jest na wysokości 1700 m.n.p.m., na północnym stoku Gór Trialeckich w masywie Małego Kaukazu, niedaleko parku narodowego Bordżomi. Na narciarzy czeka tu 16 stoków o różnym stopniu trudności. Największą popularnością cieszy się mierząca 2155 m.n.p.m. Kochtagora, z której można zjechać trzema różnymi trasami. Poza dobrze przygotowanymi szlakami na turystów czekają wypożyczalnie sprzętu i instruktorzy. Po całym dniu na stoku można odpocząć w jednym z tutejszych lokali z tradycyjną gruzińską kuchnią.

Drugi kurort – Gudauri, jest nowy i bardzo szybko się rozwija. Leży w regionie Kazbegi na wysokości 2196 m.n.p.m. Najniższy stok leży tu na wysokości 1990 m.n.p.m., najwyższy – ponad 3000 m.n.p.m. Każdego roku przygotowywane są tu kolejne nowe trasy. Dotychczas najdłuższa z nich ma 7 kilometrów i zmianę wysokości 1000 metrów. W Gudauri jest też specjalny stok dla amatorów jazdy ekstremalnej, tzw. free-ride oraz coś dla zawodowców – heliskiing. Jest tu możliwość wypożyczenia sprzętu czy zatrudnienia instruktora. Bilety lotnicze do gruzińskiego Kutaisi można kupić w cenie od 266 PLN w dwie strony.

A jak nie Gruzja to może Francja? Z reguły Polacy nie myślą o takiej dalekiej wyprawie i preferują wypady w Alpy austriackie czy włoskie. Jednak odkąd tanimi liniami można dolecieć do francuskiego Grenoble, kierunek ten powinien zyskać na popularności. Obszar narciarski Grenoble zadowoli zarówno narciarzy – tych biegowych i zjazdowych, jak i miłośników innych sportów zimowych. Krajobrazy dookoła są malownicze. Śniegu jest zawsze sporo, a do tego świeci piękne słońce. Z Grenoble łatwo dostać się do sąsiadujących obszarów narciarskich - Alpe d’Huez oraz Les Deux Alpes. Tam jest m.in. trasa „Sarenne”, czyli najdłuższy zjazd narciarski na świecie! Miejscowość, którą szczególnie należy polecić w tych okolicach to Chamrousse. Dla miłośników sporów zimowych przygotowano 23 wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe o łącznej długości 90 km. Wiele z nich jest dla osób średniozaawansowanych, ale nie brakuje i tras czarnych – jest ich tu siedem, są też dwa szlaki olimpijskie z 1968 roku. Niemałą atrakcją są też
zjazdy po oświetlonym stoku "Les Gaboureaux" do Chamrousse 1650 m.n.p.m., zjeżdżając można podziwiać zapierający dech w piersiach widok na światła Grenoble. Warto odwiedzić tutejszą stację narciarską w masywie “Massif de Belledonne“, z której rozciąga się niesamowity widok zarówno na otaczające go czterotysięczniki, jak i na francuska nizinę. Tutejsze nartostrady doskonale nadają się do jazdy dla rodzin z dziećmi. Są tu też liczne funparki, dzięki którym kurort ten zyskał miano “Espace Freestyle“. Bilety do Grenoble można kupić od 690 PLN, natomiast hotele w okolicy są od 131 PLN za dobę dla dwóch osób.

d1xtmow

Kalifornia w Stanach Zjednoczonych! Większości osób kojarzy się ze słońcem i plażą, tymczasem są tam jedne z najlepszych ośrodków narciarskich w całej Ameryce PółnocnejMammoth Mountain Ski Area i Heavenly Mountain Resort. Pierwszy z nich, położony na wschodzie stanu, znajduje się po wschodniej stronie pasma Sierra Nevada w Invo National Forest. W ośrodku na narciarzy czeka 28 wyciągów i 150 tras, przy czym najdłuższa liczy 5 km. Znajduje się on na wysokości od 2424 m.n.p.m. do 3369 m.n.p.m. Z jazdy w tym kurorcie ucieszą się zarówno średniozaawansowani narciarze, jak i eksperci. Sezon narciarski trwa tu od listopada do czerwca – i jest jednym z najdłuższych w Ameryce Północnej. Drugim, ważnym kalifornijskim kurortem jest *Heavenly Mountain Resort *zlokalizowany w okolicy South Lake Tahoe. W ośrodku jest 90 tras zjazdowych – najdłuższa z nich ma 8 km i 30 wyciągów, które do nich prowadzą. Dolna stacja narciarska znajduje się na wysokości 2001 m.n.p.m., a górna na 3068 m.n.p.m. W resorcie jest
dużo tras zarówno dla zaawansowanych narciarzy, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają. Na terenie kurortu są 3 snowparki. Sezon trwa tu od listopada do kwietnia. Bilety lotnicze do Kalifornii – San Francisco można kupić już od 2108 PLN, stamtąd do kurortów narciarskich można dostać się samochodem ok. 5 godzin jazdy, lub jedną z amerykańskich linii krajowych.

Źródło: eSKY.pl

d1xtmow
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xtmow