Trwa ładowanie...

Gołuchów. Atrakcje. Co warto zobaczyć

Gołuchów leży na Wysoczyźnie Kaliskiej pomiędzy Kaliszem a Pleszewem. Na krajobraz okolicy składają się głównie pola i łąki. W lesie, na południe od Gołuchowa, znajduje się kamień św. Jadwigi, największy głaz narzutowy Wielkopolski o obwodzie 22 metrów i wysokości 3,5 metra. To pomnik przyrody chroniony od 120 lat. Na północ od Gołuchowa przepływa rzeka Prosna. Prowadzi nią szlak kajakowy – z Kalisza do ujścia Prosny do Warty pod Pyzdrami. Na północ od doliny Prosnej leży, pokryta lasami, Równina Rychwalska.

Gołuchów. Atrakcje. Co warto zobaczyćŹródło: Hachette Polska
d4jf8ht
d4jf8ht

Gołuchów

Gołuchów leży na Wysoczyźnie Kaliskiej pomiędzy Kaliszem a Pleszewem. Wieś słynąca z jednego z najbardziej malowniczych kompleksów pałacowo-parkowych w Polsce. Renesansowa siedziba Leszczyńskich z 1560 roku, przebudowana w II połowie XIX wieku z inicjatywy Izabelli Czartoryskiej, jest chlubą nie tylko Gołuchowa, ale także całej ziemi kaliskiej. Gołuchów to dobrze znana mieszkańcom Wielkopolski wieś letniskowa, położona pośród lasów, w dolinie rzeki Ciemnej. Dzięki zaporze na rzece powstało tutaj duże sztuczne jezioro z ładną piaszczystą plażą oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. Nie brakuje miejsc do spacerów. Szczególnie urokliwe są wędrówki alejami i ścieżkami, ponad 130-hektarowego, parku zamkowego. Park położony w malowniczej dolinie rzeki Ciemna jest cennym arboretum, największym w Polsce. W Gołuchowie mieści się, jedyne w Polsce, Muzeum Leśnictwa. W sąsiedztwie parku zamkowego znajduje się pokazowa zagroda zwierząt, zamieszkujących tutejsze lasy. Największym zainteresowaniem gości cieszy się stado
żubrów.

Warto zobaczyć w okolicy

*Kalisz *– główny ośrodek miejski południowo-wchodniej Wielkopolski. Nazwa Calisia zosłała wymieniona w dziele Ptolemeusza już w II wieku n.e. Malowniczy zespół urbanistyczny w rozwidleniu rzeki Prosny. Katedra św. Mikołaja z XII-XIV wieku i kościół św. Stanisława z XIII-XIV wieku. Barokowy kościół Wniebowzięcia NMP i sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin, słynie z gotyckiego pentaptyku św. Rodziny, wykonanego w warsztacie Mistrza z Gościszowic. Na tyłach kościoła, pozostałości miejskich umocnień z maleńką basztą, nazywaną pieszczotliwie „Dorotką”. Obok park miejski założony w 1798 roku. Jego alejki zaprowadzą do klasycystycznego budynku Teatru Miejskiego im. Wojciecha Bogusławskiego. W centrum miasta znajduje się elektrownia wodna a obok zabytkowy Most Kamienny (Aleksandryjski) z 1815 roku.

*Pleszew *– zabytkowy układ urbanistyczny z rynkiem w centrum. Ratusz z 1835 roku, kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela z XV wieku, kościół św. Floriana z murowanym XV-wiecznym prezbiterium i XVIII-wieczną drewnianą nawą.

Kucharki – drewniany kościół św. Trójcy z 1754 roku z ołtarzem z XVII wieku.

d4jf8ht

Kuchary – drewniany kościół św. Bartłomieja z 1686 roku.

Jedlec – drewniany kościół św. Floriana z połowy XVIII wieku z rokokowym wnętrzem.

Tursko – murowany kościół św. Andrzeja z końca XVIII wieku, sanktuarium maryjne – obraz Matki Boskiej Turskiej z XVIII wieku.

Chocz – zespół klasztorny franciszkanów i kościół Wniebowzięcia NMP z XVII–XVIII wieku.

Russów – miejsce urodzenia Marii Dąbrowskiej – odbudowany dworek z muzeum pisarki, w parku Skansen Wsi Podkaliskiej.

d4jf8ht

Zamek gołuchowski
Zamek w Gołuchowie powstał przez rozbudowę dworu obronnego Leszczyńskich z 1560 roku. Rozbudowy dokonał wojewoda kaliski, Wacław Leszczyński, na początku XVII wieku. Wtedy zaprojektowano piękny krużgankowy dziedziniec, którego arkady na pierwszym piętrze możemy podziwiać do dzisiaj. Bryła zamku, w wyniku XIX-wiecznych zmian, upodobniła się do znanych budowli obronnych znad Loary. Historyczne upodobania właścicieli Jana i Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej odzwierciedlają liczne kamienne detale z XVI wieku, które właściciele sprowadzali specjalnie z Francji i Włoch. Izabela urządziła w zamku prywatne muzeum z bogatą kolekcją waz greckich, malarstwa, tkanin i wyrobów rzemiosła artystycznego.
* Informacja Turystyczna*
(062) 761 70 17
www.goluchow.pl

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Zakątki na urlop i weekend
Autor: Dariusz Jędrzejewski

d4jf8ht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jf8ht

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj