Trwa ładowanie...
d35jema

Harpa Centrum Konertowo-Konferencyjne w Rejkiawiku

Największe atrakcje
Harpa Centrum Konertowo-Konferencyjne w Rejkiawiku
Kraj
flickr.com licencja CC BY 2.0
Źródło: flickr.com licencja CC BY 2.0

Harpa jest głównym znakiem rozpoznawczym kultury Rejkiawiku, a także centrum wielkich imprez w samym środku miasta, gdzie Harpa majestatycznie wznosi się nad portem. To zarówno atrakcja dla turystów, jak i cenione na całym świecie arcydzieło architektoniczne, które od czasu otwarcia przyciągnęło już ponad 7 milionów gości.

Harpa – wyróżnienia

Wielkie otwarcie Harpa miało miejsce w maju 2011 roku. Od tamtej pory cieszy się niesłabnącą popularnością. Gramophone Magazine uznał w 2011 roku Harpa najlepszym miejscem do organizacji eventów muzycznych.

Rok później Harpa została odznaczona nagrodą MICE dla najlepszego centrum konferencyjnego w północnej Europie, a w 2016 podobny odznaczeniem wyróżnił Harpa magazyn Business Destinations.

Harpa – fasada

Harpa powstała jako siedziba Orkiestry Symfonicznej i Opery Islandzkiej. Jej budowa wpisała się w projekt odnowy nabrzeża, dzięki czemu ten niezwykły budynek jest widoczny z wielu punktów i bez wątpienia może uchodzić za najbardziej rozpoznawalną wizytówkę Rejkiawiku.

Fasada Harpa została zaprojektowana tak, żeby w zależności od pogody, kąta padania promieni słonecznych i świateł (wewnątrz budynku i na zewnątrz) – zmieniała wygląd. Jest to możliwe dzięki nowatorskiej, transparentnej fasadzie zainspirowanej naturą.

Do budowy frontu Harpa użyto szlifowanego szkła, które rozprasza w dzień odbijające się od niego obrazy (portu i nieba), a w nocy błyszczy się i mieni od padających na nią świateł. Geometryczny kształt Harpa nawiązuje do bazaltowych kolumn, które są jednym ze stałych elementów stylu islandzkiego.

Zmienna pogoda i dynamiczne efekty świetlne sprawiają, że za każdym razem, kiedy odwiedzamy Harpa wygląda ono zupełnie inaczej. Transparentna fasada Harpa kontrastuje z szarym otoczeniem tej części Rejkiawik, przez co jest jeszcze lepiej widoczna. Warto wejść do środka, żeby podziwiać wspaniałą panoramę morza i opasających Rejkiawik gór.

Harpa – koncerty

Harpa ma powierzchnię 28 tys. m. kw., poprzedzielaną na 4 sale koncertowe. Trzy z nich to ogromne hale przeznaczone do dużych imprez i koncertów. Jedna z nich została urządzona w całości na czerwono, co czyni ją bardzo charakterystyczną. Natomiast ostatnia, mniejsza sala służy do organizacji kameralnych koncertów i recitali.

Ponadto budowniczy Harpa przewidzieli miejsce na szatnie, biura, sala prób i inne pomieszczenia o użyteczności technicznej. Harpa została zaprojektowana tak, żeby służyła zwiedzającym ją turystom, pracownikom i artystom. Z całą pewnością wysoka funkcjonalność tego miejsca wpływa na tak korzystne ocenianie Harpa przez specjalistów na całym świecie.

Harpa – zwiedzanie

Wejście do Harpa nie jest biletowane. Natomiast bilety na rozmaite koncerty i eventy organizowane tutaj są towarem bardzo wartościowym. Najlepiej nabywać je na długo przed imprezą, rozchodzą się bowiem błyskawicznie. Na poziomie -1 Harpa znajduje się parking, na którym można zostawić samochód. Niestety wiąże się to z opłatą 225 ISK za godzinę.

Harpa Centrum Konertowo-Konferencyjne w Rejkiawiku
Czas lotu / jazdy samochodem

4 h 10 min / 92 h

Strefa czasowa

GMT (UTC+0)

Waluta

korona islandzka (100 ISK ma wartość ok. 2,60 PLN)

Godziny otwarcia

Sprzedaż biletów:
– w tygodniu: od 9:00 do 18:00
– w weekendy: od 10:00 do 18:00
– budynek jest otwarty codziennie od 8:00 do 24:00

Ceny biletów

Opłaty parkingowe
– 1 godzina: 225 ISK
– 4 godziny: 800 ISK
– 8 godzin: 1 500 ISK

Orientacyjna odległość

3 646 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35jema
d35jema
d35jema