Hasankeyf - atrakcja Turcji, która wkrótce może zniknąć
Hasankeyf , starożytne miasteczko nad Tygrysem, to prawdziwa perła Turcji. Znajduje się w południowo-wschodniej części kraju, więc turyści wypoczywający na riwierze raczej tu nie docierają. Podróż do Hasankeyf wymaga większego wysiłku, który jednak opłaca się w 100 procentach! Skalne miasto wyryte przed kilkoma tysiącami lat, średniowieczne świątynie, przepiękne meczety i tajemnicze grobowce to początek długiej listy atrakcji. Niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten niezwykły zakątek zniknie z powierzchni ziemi. National Geographic umieścił go na liście "10 największych zabytków walczących z czasem?, obok tak znanych miejsc, jak Wielki Mur Chiński czy Tadż Mahal. Co mu grozi?
Hasankeyf, starożytne miasteczko nad Tygrysem, to prawdziwa perła Turcji. Znajduje się w południowo-wschodniej części kraju, więc turyści wypoczywający na riwierze raczej tu nie docierają. Podróż do Hasankeyf wymaga większego wysiłku, który jednak opłaca się w 100 procentach! Skalne miasto wyryte przed kilkoma tysiącami lat, średniowieczne świątynie, przepiękne meczety i tajemnicze grobowce to początek długiej listy tutejszych atrakcji. Niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten niezwykły zakątek zniknie z powierzchni ziemi. National Geographic umieścił go na liście "10 najcenniejszych zabytków walczących z czasem" obok tak znanych miejsc, jak Wielki Mur Chiński czy Tadż Mahal. Co mu grozi?
if/pw
asafeliason - Fotolia.com
Hasankeyf, Turcja
Historia tego miejsca według niektórych naukowców może sięgać nawet 8 w. p.n.e. Na przestrzeni tysięcy lat przechodziło z rąk do rąk. Cieszyło się zainteresowaniem ze względu na strategiczną lokalizację - w skalnym kanionie, nad brzegiem rzeki. Każdy ze zdobywców Hasankeyf zostawiał po sobie kolejne wspaniałe budowle, które czyniły z miasta niepowtarzalną mieszankę architektoniczną i kulturową.
Hasankeyf, Turcja
Najstarszą i wciąż do końca nieodkrytą częścią miasta są jaskinie, które wykuto w skałach w taki sposób, że tworzyły osiedla. Szacuje się, że jest ich tu nawet 8 tysięcy! Wielu z nich jeszcze nie zbadano, a tajemnice, które kryją fascynują wielu badaczy i turystów.
AFP PHOTO/BULENT KILIC
Hasankeyf, Turcja
Jedną z największych atrakcji i jednocześnie najbardziej charakterystyczną częścią w krajobrazie Hasanheyf są pozostałości po moście z początku XII wieku. Wyłaniają się przejrzystych wód Tygrysu i przypominają o dawnej świetności miasta. Most został zlikwidowany ze względu na groźbę ataku - niestety nigdy go nie odbudowano. Nie usunięto jednak także dwóch filarów, które obecnie stanowią nieodłączną część Hasankeyf.
asafeliason - Fotolia.com
Hasankeyf, Turcja
Choć od ok. XV wieku znaczenie Hasankeyf *zaczęło maleć, przetrwało ono do czasów współeczesnych jako wspaniałe dziedzictwo. Niestety, jak się okazuje, prawdziwym ciosem dla miasta nie okazały się średniowieczne najazdy, ale nowoczesna polityka. W latach 60. XX wieku wybudowano tu betonowe domy, które zupełnie nie współgrają z niepowtarzalną architekturą miasta. na szczęście Na szczęście proceder zatrzymano w 1981 roku, gdy *Hasankeyf stał się terenem chronionym. Obrońcy miasta mają jednak inne i to dużo większe zmartwienie.
Hasankeyf, Turcja
Wielkie zagrożenie dla miasta stanowi bowiem budowa tamy w Ilisu, która rozpoczęła się w 2006 roku, a otwarcie planowane jest na 2016 rok. Inwestycja wzbudziła ogromne kontrowersje na całym świecie. Jeśli tama zostanie ukończona wielka fala powodziowa zaleje fragmenty starożytnego Hasankeyf. Z tego względu w 2008 roku projekt stracił międzynarodowe wsparcie finansowe, a miasteczko zostało wpisane przez fundację World Monuments Fund na listę 100 najbardziej zagrożonych zabytków. Mimo to władze Turcji zdecydowały się kontynuować prace - w 2009 roku konstrukcja ruszyła ponownie dzięki wsparciu tureckich banków. Według ostatnich wyliczeń Hasankeyf ma znaleźć się pod wodą za 3 lata. Czy uda się do tego czasu uratować ten niezwykły zabytek?
if/pw