Trwa ładowanie...
10-03-2016 13:13

Historyczna trasa narciarska na Nosalu zostanie uruchomiona?

Przywrócenie Nosala narciarzom to kwestia czasu - twierdzą władze Tatrzańskiego Parku Narodowego, które rozpoczęły trójstronne rozmowy z władzami Centralnego Ośrodka Sportu oraz prywatnym inwestorem. List do prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie napisali narciarze.

Historyczna trasa narciarska na Nosalu zostanie uruchomiona?
d30laim
d30laim

Historyczny wyciąg krzesełkowy na szczyt góry Nosal w Zakopanem jest nieczynny od 2012 r. z uwagi na skomplikowaną sytuację prawną i własnościową. Grunty w dolnej części stoku należą do prywatnego przedsiębiorcy - rodziny Stramów, a górna część trasy i szczyt góry leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Kolej krzesełkowa wybudowana w latach 60. ub. wieku należy natomiast do Centralnego Ośrodka Sportu.

Aby na stoku znowu mogli jeździć narciarze, konieczna jest gruntowna modernizacja zużytego wyciągu i sztuczne śnieżenie trasy. Obecnie działają jedynie krótkie orczykowe wyciągi pod Nosalem. Do 2014 r. funkcjonował jeszcze wyciąg orczykowy do połowy stoku, który również został zamknięty z uwagi na nieporozumienie z COS.

- Po kilku latach sporów doszło do porozumienia. Park nie hamuje rozwoju infrastruktury narciarskiej w tym rejonie. Wszystko wskazuje na to, że dojdziemy do porozumienia - powiedział dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.

d30laim

Władze COS deklarują, że modernizacja Nosala jest w planach inwestycyjnych COS-u. - Oczywiście, Nosal jest wpisany w plan inwestycyjny COS, jesteśmy w trakcie rozmów, zarówno z TPN i rodziną Stramów. Jesteśmy otwarci i gotowi dla dobrych rozwiązań dla polskiego sportu i Zakopanego - powiedział dyrektor COS Cezary Andrzej Jurkiewicz.

Zofia Strama-Stoch, współwłaścicielka stacji narciarskiej Nosal, powiedziała, że pertraktacje z COS są trudne, z uwagi na częste zmiany władz. - Jesteśmy bardzo mocno zainteresowani uruchomieniem legendarnej trasy, ale na obecnym etapie rozmów brak jest konkretów. COS powinien zdemontować stare urządzenia, które niszczeją - powiedziała.

Dla rodziny Stramów istotne jest, aby wyciąg na szczyt mógł też wywozić turystów latem, na co nie chcą się zgodzić władze parku. Inwestorzy zwracają też uwagę na konieczność poszerzenia trasy. - Taka inwestycja wymaga wielkich nakładów i musi być opłacalna - zaznaczyła Strama-Stoch.

List otwarty do prezydenta Dudy podpisało ponad 150 osób. Wśród sygnatariuszy są działacze narciarscy, sportowcy i miłośnicy narciarstwa. List podpisał m.in. olimpijczyk i medalista mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim Andrzej Bachleda-Curuś oraz 9-krotna mistrzyni Polski w narciarstwie i 2-krotna mistrzyni Francji, olimpijka Małgorzata Tlałka-Długosz i inni czołowi polscy narciarze.

d30laim

Sygnatariusze listu proszą prezydenta o wsparcie rozwoju narciarskiej bazy treningowej dla polskich alpejczyków. Oprócz kwestii Nosala *poruszają w nim także problem barku możliwości sztucznego naśnieżania stoków narciarskich na *Kasprowym Wierchu.

Zdaniem dyrektora TPN sprawa przywrócenia narciarstwa na Nosalu *jest prostsza, niż postulaty dotyczące Kasprowego Wierchu. Obecnie trwają procedury administracyjne, które mają ustalić, czy będzie można wymienić zużytą *kolej krzesełkową w Kotle Goryczkowym i sztucznie naśnieżać część tej trasy.

- W tym celu konieczne będzie przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, ponieważ Kasprowy Wierch leży w sercu parku narodowego, ale jest też częścią europejskiej sieci Natura 2000. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z bardzo delikatną materią, dodatkowy śnieg to poważna ingerencja w przyrodę i równowagę hydrologiczną Tatr. Raport oddziaływania na środowisko powinien odpowiedzieć na wątpliwości - powiedział Ziobrowski.

Nosal *(1206 m n.p.m.) to szczyt reglowy położony między *Doliną Olczyską a Doliną Bystrą. Prowadzą nań trzy szlaki turystyczne. Od strony północnej (od strony Zakopanego) na Nosalu usytuowany jest charakterystyczny śródleśny stok narciarski. Pierwszą trasę narciarską na Nosalu utworzono już w 1953 r. a pierwszy wyciąg wybudowano cztery lata później. W 1967 r. powstał wyciąg krzesełkowy na szczyt, który obecnie niszczeje. W 1974 r. na Nosalu rozegrano Puchar Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn.

PAP/ ik

d30laim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30laim