Hiszpania - najbardziej niesamowity Wielki Tydzień w Europie
Wielki Tydzień to w Hiszpanii czas tłumnych i malowniczych procesji, które zasłynęły na całym świecie. "Semana Santa" to jeden z przejawów hiszpańskiej kultury i tradycji, które przeżyć i poznać można tylko na miejscu. To najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie obchodzone jest z niezwykłym przepychem i niespotykaną nigdzie indziej teatralnością. Tradycja sięga XIV wieku i do dziś jest to jedno z najważniejszych tutejszych uroczystości, a z obchodów szczególnie słynie Sewilla, stolica regionu Andaluzji. Hiszpański Wielki Czwartek jest tak barwny i emocjonujący, że już kilka dni wcześniej zjeżdżają się tu pielgrzymi i reporterzy.
Najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie obchodzone jest w Hiszpanii *z niezwykłym przepychem i niespotykaną nigdzie indziej teatralnością. *Wielki Tydzień *to czas tłumnych i malowniczych procesji, które zasłynęły na całym świecie. *"Semana Santa" to jeden z przejawów hiszpańskiej kultury i tradycji, które przeżyć i poznać można tylko na miejscu. Tradycja sięga XIV wieku i do dziś jest to jedno z najważniejszych tutejszych uroczystości, a z obchodów szczególnie słynie Sewilla, stolica regionu Andaluzji. Hiszpański Wielki Czwartek jest tak barwny i emocjonujący, że już kilka dni wcześniej zjeżdżają się tu pielgrzymi i reporterzy.
PAP/if/pw
Semana Santa - tak w Hiszpanii obchodzi się Wielki Tydzień
Organizacja i przebieg Wielkiego Tygodnia są starannie zaplanowane. Procesje, które przechodzą przez miasta w takt tradycyjnej muzyki religijnej wzbogaconej o elementy flamenco, to spektakularne wielogodzinne wydarzenie. Dla Hiszpanów wzięcie udziału w uroczystościach obchodów "Semana Santa" jest tak ważne, że wielu z nich bierze w tym czasie urlop.
Semana Santa - tak w Hiszpanii obchodzi się Wielki Tydzień
Przez wszystkie te dni ulice przemierzają uroczyste procesje *bractw religijnych. Ich tradycja wywodzi się z XIII wieku, ale organizacje te rozwinęły się najbardziej w wieku XV i XVI. Obecnie istnieje w *Hiszpanii około 60 bractw, z których najstarsze - "El Silencio" (Cisza) powstało w 1340 roku.
Semana Santa - tak w Hiszpanii obchodzi się Wielki Tydzień
Podczas Wielkiego Tygodnia *członkowie tych organizacji religijnych niosą ulicami tzw. _ pasos _ - ogromne, ważące nawet trzy tony platformy, na których ustawione są *figury Chrystusa lub Matki Bożej, a także całe sceny religijne. Wiele z _ pasos _to prawdziwe dzieła sztuki w srebrze, kości słoniowej czy drewnie.
Semana Santa - tak w Hiszpanii obchodzi się Wielki Tydzień
W procesji biorą udział osoby przebrane za pokutników, żołnierzy rzymskich, rycerzy w zbrojach. Za nimi podąża tzw. grupa Starego Testamentu, dzieci i dorośli z palmami oraz długi korowód chłopów. Pochód zamykają przedstawiciele duchowieństwa oraz policja miejska w strojach galowych.
Semana Santa - tak w Hiszpanii obchodzi się Wielki Tydzień
W Andaluzji zdarza się, że podczas trwania procesji ktoś wychodzi na balkon swojego mieszkania, aby zaśpiewać bez akompaniamentu religijną pieśń, tzw. _ flamenco jondo _, przypominającą arabskie śpiewy muezzinów wzywających na modlitwę w meczecie. Wtedy procesja zatrzymuje się w milczeniu i rusza dalej dopiero po zakończeniu pieśni.
Semana Santa - tak w Hiszpanii obchodzi się Wielki Tydzień
Podczas Wielkiego Tygodnia w całej Hiszpanii odgrywane są różnorodne widowiska. W Aragonii istnieje jedyny na świecie zwyczaj bicia w bębny w Wielki Piątek. Tysiące członków bractw wędruje tradycyjnymi szlakami - "rutas del tambor"- wybijając rytm. W niektórych miastach, zalanych dźwiękami bębnów, życie dosłownie zamiera na kilka godzin. W Nawarze, także na północy kraju, w klasztorze sióstr augustynek odbywa się w Wielką Środę przedstawienie zwane Łzami Świętego Piotra. W Wielki Czwartek odgrywane są tu sceny pasyjne zwane Pięcioma Ranami.
Semana Santa - tak w Hiszpanii obchodzi się Wielki Tydzień
Czasem można zobaczyć w różnych częściach kraju liczący wiele wieków zwyczaj samobiczowania. W Wielki Czwartek i Wielki Piątek gmina *San Vicente de la Sonsierra w La Rioja *pełna jest tzw. _ picaos _, którzy biczują swoje plecy, aż skóra nabierze fioletowego koloru. Wtedy ochotnicy zadają im dwanaście ukłuć ostrym szkłem. Zgodnie z dawnymi wierzeniami, w ten sposób zła krew wypływa z ciała.
PAP/ if/pw