Trwa ładowanie...

Hybrydowe zaćmienie Słońca. Wiadomo skąd będzie można je podziwiać

Przed nami jedno z najrzadszych zjawisk astronomicznych tego stulecia. Mowa o hybrydowym zaćmieniu Słońca. Co to oznacza? W tym samym czasie dojdzie do obrączkowego, jak i całkowitego zaćmienia ognistej gwiazdy.

Hybrydowe zaćmienie Słońca nastąpi już 20 kwietniaHybrydowe zaćmienie Słońca nastąpi już 20 kwietniaŹródło: Adobe Stock
d1e9ant
d1e9ant

Karol Wójcicki to zapalony fan astronomii, który z radością opowiada swoim obserwatorom o zbliżających się wydarzeniach na planszy nocnego nieba. Tym razem na swoim fanpage'u na Facebooku pochwalił się zjawiskiem, które nazwał jednym z najrzadszych w tym stuleciu.

Hybrydowe zaćmienie Słońca

To, jak pisze Karol w opublikowanym poście, niezwykle rzadka sytuacja, kiedy Księżyc, rzucający cień na Ziemię, jest w takiej odległości od naszej planety, że na skutek tej krzywizny w jednym miejscu jego odległość od powierzchni pozwala zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca. W innych miejscach ta odległość jest już zbyt duża i dochodzi do obrączkowego zaćmienia Słońca.

"Tak samo będzie właśnie 20 kwietnia 2023 - wtedy jednego dnia na Ziemi będziemy mogli zobaczyć i zaćmienie obrączkowe i zaćmienie całkowite. W XXI wieku zdarzy się to łącznie tylko siedem razy, co stanowi 3,1% zaćmień słońca w ogóle!

Dla jasności: zaćmienie obrączkowe powstaje wtedy, gdy obserwowana na niebie średnica tarczy Księżyca podczas zaćmienia jest odrobinę mniejsza od średnicy tarczy Słońca. Wtedy Księżyc nie jest w stanie zasłonić całej tarczy naszej gwiazdy i podczas fazy maksymalnej na niebie obserwujemy właśnie taki słoneczny pierścień. W czasie zaćmienia całkowitego tarcza Księżyca w całości zasłania Słońce" - czytamy w poście opublikowanym na Facebooku.

Skąd będzie widoczne hybrydowe zaćmienie Słońca?

Tym razem zaćmienia Słońca niestety nie będzie można obserwować z Polski. Zjawisko będzie widoczne głównie z pasu morza i oceanów. Stały ląd na mapie zaćmienia przypada jedynie na kilka procent.

d1e9ant

Skąd zatem będzie można podziwiać hybrydowe zaćmienie Słońca? Będą to jedynie Timor Wschodni, niewielki półwysep w północno-zachodniej Australii oraz Papua Zachodnia. To oznacza, że niebywałym widokiem nacieszą się jedynie mieszkańcy tych miejsc, lub zapaleńcy, którzy już szykują się na wyprawę w odległe zakątki świata. Tak zamierza zrobić m.in. autor posta.

Najpierw nastąpi zaćmienie obrączkowe, które potrwa ok. 5 sekund. Następnie przejdzie w zaćmienie całkowite, które, w maksymalnej fazie potrwa ok. 1 minutę i 16 sekund. Na koniec znów przejdzie w obrączkowe, które będzie można podziwiać przez ok. 10 sekund.

"Wyruszyć znowu na koniec świata, by przez 62 sekundy pogapić się na coś na niebie. To jest kwintesencja chodzenia z głową w gwiazdach!" - podsumował Karol Wójcicki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1e9ant
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e9ant

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj