Trwa ładowanie...

Izrael. Grobowiec liczący 1800 lat zniszczony przez budowę domu

Starożytny grobowiec w północnym Izraelu został zniszczony przez buldożery, pracujące przy budowie domu. Właściciele nieruchomości nie zgłosili znaleziska w obawie o opóźnienie prac.

Starożytny grobowiec w Izraelu został zniszczony - zdjęcie poglądoweStarożytny grobowiec w Izraelu został zniszczony - zdjęcie poglądoweŹródło: Adobe Stock, fot: Moti Meiri
d2nsib1
d2nsib1

Starożytna jaskinia grobowa leżąca w północnym Izraelu została zniszczona, ponieważ nie zgłoszono znaleziska. Obiekt, znajdujący się na terenie budowy domu, został niemal zrównany z ziemią.

Starożytne znalezisko w Izraelu

Jak donosi portal Times of Israel, inspektorzy z Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności (IAA), którzy przybyli na plac budowy, znajdujący się w pobliżu Kefar Kanna w Galilei, zastali tam buldożery i ciężki sprzęt. Był on przyczyną zniszczenia wykutej w skale starożytnej jaskini grobowej. Pozostał jedynie kurhan.

Jak sugeruje Nir Distelfeld z IAA, rodzina, która budowała dom, ukrywała prawdę o grobowcu celowo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Odkąd mieszkają w Grecji, najbardziej tęsknią za polskimi... słodyczami

- Istnieje błędne przekonanie, że jeśli ludzie zgłaszają odkrycia, to zatrzyma to prace i zostaną one opóźnione, ale niekoniecznie jest to prawdą - powiedział Nir Distelfeld. - Tutaj, zamiast zatrzymać się i zgłosić, nie zrobili tego, tylko to ukrywali.

d2nsib1

Jak powiedział dyrektor jednostki, Amir Ganon, jaskinia została całkowicie zniszczona, co jest niepowetowaną stratą.

- Nigdy nie dowiemy się, jak wyglądała ta jaskinia grobowa, która została zniszczona; wszystko w środku zniknęło. Dobra kultury sprzed prawie 2000 lat zostały utracone na zawsze - mówił w rozmowie z mediami.

Kara za niezgłoszenie znaleziska

Ponieważ o znalezisku już się dowiedziano, właścicieli budowy najprawdopodobniej czeka kara. Zgodnie z izraelskim prawem, wszystkie antyczne znaleziska muszą natychmiast zostać zgłaszane do IAA. Za zaniechanie tego obowiązku przewidziane są kary.

d2nsib1

Rodzina, która budowała dom w sąsiedztwie grobowca odpowie najprawdopodobniej również za zniszczenie znaleziska. A ono może wiązać się z karą do pięciu lat pozbawienia wolności, choć najczęściej zasądzana jest grzywna. W tym przypadku może ona sięgać do 20 tys. szekli, czyli ok. 22,3 tys. złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2nsib1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nsib1