Trwa ładowanie...
d2ie242

Latarnia w Rozewie (Jastrzębia Góra)

Największe atrakcje
Latarnia w Rozewie (Jastrzębia Góra)
Kraj
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Latarnia Morska w Rozewie

Latarnia w Rozewie nieopodal Jastrzębiej Góry to najstarsza tego typu budowla w Polsce. Powstała na początku XIX wieku, w latach 1822-1833. Przeszła dwie przebudowy – w 1910 oraz w roku 1978. Aby zobaczyć ten wyjątkowy budynek warto zboczyć z trasy jadąc z Gdyni, Wejherowa, Władysławowa lub Łeby na drogę numer 215 biegnąca wzdłuż wybrzeża Bałtyku.

Latarnia Morska w Rozewie – lokalizacja i dojazd

Latarnia w Rozewie znajduje się na wschód od Jastrzębiej Góry, dokładnie na granicy pomiędzy miejscowościami. Nie sposób jej nie odnaleźć idąc plażą. Jastrzębia Góra i okolice to wyjątkowy kurort. To nie tylko piaszczysta plaża, ale zróżnicowana linia brzegowa, wyjątkowo malownicze klify, których wysokość dochodzi do 33 metrów n.p.m., słynna na całą Polskę Promenada Światowid i wspaniała latarnia.

Z tarasu widokowego latarni w Rozewie widać okoliczne miejscowości, a nawet położone kilka kilometrów dalej Władysławowo. Podczas ostatniej przebudowy w latach 70. XX wieku latarnia w Rozewie została podwyższona o 8 metrów, tak, aby górować nad sąsiadującymi drzewami. Na szczycie wieży latarni zainstalowano wówczas również nowocześniejsze źródło światła. W tym miejscu światło sygnalizacyjne funkcjonowało już od średniowiecza.

Latarnia Morska w Rozewie – najstarsza latarnia morska w Polsce

Latarnia Morska na przylądku w Rozewie to najstarsza latarnia na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Nosi imię Stefana Żeromskiego, który podobno napisał tutaj „Wiatr od morza”. W rzeczywistości książka powstała w Warszawie, ale słynny pisarz faktycznie zwiedzał budynek.

Z latarnią związana jest stara, lokalna legenda o szwedzkim statku, który rozbił się o tzw. diabelską skałę, która faktycznie istnieje do dziś. Cała załoga zginęła, także kapitan statku. Ocalała z katastrofy tylko córka kapitana, która zamieszkała w Rozewiu i co noc paliła na wzgórzu ognisko, korzystając z pomocy okolicznych mieszkańców.

Latarnia Morska w Rozewie – zwiedzanie

Obiekt jest udostępniony dla zwiedzających. Za bilet do latarni w Rozewie, dorośli zapłacą 8 zł, a dla dzieci przygotowano bilety ulgowe w cenie 5 zł. Obiekt jest czynny od 9 do 18. Na miejscu nie można wejść do samej laterny, tylko zobaczyć wieżę latarni. Obiekt jest też czynny poza sezonem. W okresie od początku października do końca kwietnia trzeba tylko uprzednio umówić się telefonicznie.

Latarnia Morska w Rozewie – warto wiedzieć

Zasięg światła latarni w Rozewie wynosi ponad 83 kilometry, a jej wysokość to 32 metry n.p.m. Należy do systemu 11 latarni morskich obsługujących rejony wybrzeża Bałtyku w określonych odstępach. Z latarnią jest związana słynna w okolicy rodzina Wzorków, którzy z pokolenia na pokolenie piastowali urząd latarnika na przylądku w Rozewiu.

Latarnia w Rozewie (Jastrzębia Góra)
Czas lotu / jazdy samochodem

55 minut samolotem z Warszawy do Gdańska/samochodem 5 godz. z Warszawy.

Strefa czasowa

UTC + 1 godz.

Waluta

PLN

Godziny otwarcia


Maj, czerwiec oraz wrzesień - 10.00 do 14.00 i 15.00 do 18.00
Lipiec oraz sierpień - 9.00 do 19.00
Od października do końca kwietnia na zwiedzanie należy się umówić telefonicznie.

Ceny biletów

8 zł - bilet normalny
5 zł - bilet ulgowy

Orientacyjna odległość

477 kilometrów od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ie242
d2ie242
d2ie242