Jezioro Turkusowe w Wapnicy
Kraj |
Jezioro Turkusowe w Wapnicy usytuowane jest kilka kilometrów na południe od ścisłego centrum Międzyzdrojów. Nad samym jeziorem znajduje się punkt widokowy Góra Piaskowa, z którego rozciąga się przepiękna panorama całej okolicy: malowniczej wsi oraz Pagórków Lubińsko-Wapnickich. Jest tu także przeszło osiemnastometrowa kryptodepresja. W Jeziorze Turkusowym nie wolno się kąpać ani łowić ryb.
Jezioro Turkusowe w Wapnicy – opis
Jezioro Turkusowe leży w letniskowej wsi Wapnica, założonej w XVII wieku, wzdłuż Doliny Trzciągowskiej. Występują tu zjawiska krasowe, a w najgłębszym punkcie zbiornik ma ponad 21 metrów głębokości. Turkusowy kolor jeziora to skutek bezpośredniego kontaktu wody ze złożami kredy ze związkami węglanu wapnia, które znajdują się na dnie jeziora. Dodatkowo padające na krystalicznie czystą taflę wody promienie słoneczne rozszczepiają się, a odbite od jasnej kredy na dnie refleksy, nadają Jezioru Turkusowemu charakterystyczną, szmaragdową barwę. Doskonale widać to na zdjęciach, robionych przez turystów właśnie z górującej nad całą okolicą Góry Piaskowej.
Było tu kiedyś bowiem wyrobisko kopalni kredy, którą za czasów okupacji niemieckiej wydobywano i transportowano do znanej cementowni w Lubinie. W latach 40-tych XX wieku wszystkie urządzenia jednak zdemontowano, a pogłębiające się samoczynnie z czasem wyrobisko powoli zalewały wody opadowe oraz podskórne. Złoże eksploatowano jeszcze w latach 1948-1954, lecz pozyskiwanie kredy (która szybko się zresztą wyczerpywała) nastręczało coraz większych trudności. Poziom wody na terenie nieczynnego już wyrobiska osiągnął obecny poziom, równy wysokości lustra wody Zalewu Szczecińskiego, na początku lat 60-tych i pozostaje praktycznie bez zmian.
Jezioro Turkusowe w Wapnicy - krajobraz
Jezioro Turkusowe w Wapnicy stanowi najbardziej znaną atrakcję na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Ten zbiornik wodny, położony na wyspie Wolin, otoczony jest gęstymi lasami oraz pagórkami. Niedaleko usytuowano port Wapnica, nad jeziorem Wicko Wielkie, które jest tak naprawdę zatoką Zalewu Szczecińskiego. Wokół rozciągają się obszary ścisłej ochrony imienia profesora Władysława Szafera (na południu od Wapnicy) oraz doktora Bogdana Dyakowskiego (około kilometra na północ, nieco w kierunku wschodnim).
W okolicy znajdują się liczne pomniki przyrody oraz drzewa pomnikowe. Najbardziej znanym jest ponad czterystuletni dąb „Prastary”, o przeszło siedmiometrowym obwodzie, rosnący przy ulicy Turkusowej. Niedaleko znajdziemy także dęby „Pamięci”, „Bliźniaki”, „Perun”, szypułkowe, a także cisy.
Dojeżdża tu autobus z Międzyzdrojów – od ronda w mieście trasa prowadzi do Lubina, a do Jeziora Turkusowego prowadzi także pieszy turystyczny niebieski Szlak Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim.
Czas lotu / jazdy samochodem | Z Warszawy 1 h 9 min/ 6 h |
Strefa czasowa | UTC±01:00 |
Waluta | PLN |
Orientacyjna odległość | Od Warszawy 642 km (prawie 6 godzin jazdy), od Krakowa 715 km (7 h 24 minuty jazdy), od Gdańska 337 km (4 h 42 minuty jazdy), od portu lotniczego Szczecin-Goleniów 60 km (45 minut jazdy) |
Komentarze