Śmiełów - Ogródek Zosi jak z Soplicowa
Na Wale Żerkowskim nad Lutynią, na skarpie pradoliny Warty, ok. 60 km na północny zachód od Kalisza, znajduje się parking i punkt widokowy, skąd widać lasy oraz zespół pałacowo-parkowy w Śmiełowie. Prawdopodobnie pobyt Mickiewicza w tej rezydencji pałacowej, latem 1831 r., natchnął go do napisania Pana Tadeusza. Po tej wizycie, rodzina Gorzeńskich będąca właścicielami pałacu, zapraszała w to miejsce kolejnych znamienitych gości. Śmiełów odwiedzili m.in. Henryk Sienkiewicz, Ignacy Paderewski, Józef Haller czy Władysław Tatarkiewicz. Obecnie w rezydencji, otoczonej obszernym parkiem krajobrazowym z zabytkowym starodrzewiem, znajduje się Muzeum im. Adama Mickiewicza. Dawni właściciele urządzili w parku Ogródek Zosi, korzystając z mickiewiczowskich opisów ogrodów w Soplicowie.
Ceny biletów wstępu do pałacu:
normalny: 10 zł
ulgowy: 7 zł
wstęp bezpłatny - w środę (od 16 czerwca do 31 sierpnia) lub w sobotę (od 1 września do 15 czerwca)
W pobliżu Śmiełowa, w dorzeczu Warty, rozciąga się Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy. To idealne miejsce dla poszukujących aktywnego wypoczynku. Przez park przebiegają trzy piesze trasy turystyczne. Prowadzący od strony południowej szlak żółty, rozpoczynający się w miejscowości Orzechowo, łączy się w Czeszewie ze szlakiem niebieskim. Szlak niebieski biegnie od Miłosławia aż do przeprawy promowej na Warcie. Można tu kontynuować wędrówkę przeprawiając się na drugi brzeg rzeki turystycznym promem "Nikodem". Szlak żółty i niebieski są odnogami głównego szlaku zielonego, zwanego mickiewiczowskim. Znajdziemy w parku też 4 trasy do nordic walking.
W rezerwacie "Czeszewski Las" znajdują się również trzy ścieżki turystyczne: "Stare Dęby", "Starorzecze" oraz ścieżka "Nad Lutynią".