Kalisz - atrakcje najstarszego miasta Polski i jego okolic
Kalisz, o którym wzmianki pojawiły się już prawie 2 tys. lat temu, jest powszechnie uważany za najstarsze i jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Jego okolice kryją dodatkowo miejsca, które pozwolą na udany aktywny wypoczynek.
Kalisz, o którym wzmianki pojawiły się już prawie 2 tys. lat temu, jest powszechnie uważany za najstarsze i jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. W XIII wieku centrum Kalisza przeniesiono na północ od Zawodzia. Z tego okresu pochodzi charakterystyczny, szachownicowy układ ulic miasta. Zabytkowe śródmieście, które zostało z pietyzmem odrestaurowane po zniszczeniach I wojny światowej, z imponującym ratuszem znajdującym się na rynku, to architektoniczna perełka. Jednym z najsłynniejszych obiektów w Kaliszu jest bazylika kolegiacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w której znajduje się najstarsze na świecie sanktuarium św. Józefa. Miejsce to, nazwane polskim Nazaretem, każdego roku przeżywa istne oblężenie związane z wielotysięcznymi pielgrzymkami przybywającymi tu z całego kraju.
Jak Kalisz budowano - quest
Jeśli tradycyjne zwiedzanie was nudzi, odkrywanie Kalisza można też rozpocząć questem, czyli grą terenową z zagadkami. Zabawa o nazwie "Początki lokacyjnego Kalisza" opowiada o lokacji miasta i pokazuje jego najstarsze zakątki.
Na czym polega zadanie?
W czasie wędrówki uczestnik zabawy rozwiązuje zadania, które prowadzą do ukrytej skrzyni skarbów z pamiątkową pieczęcią. Jej odcisk, umieszczony w miejscu na skarb na specjalnej karcie, jest poświadczeniem ukończenia wyprawy. Przed rozpoczęciem questu uczestnicy powinni zaopatrzyć się w ulotkę z pytaniami, która można pobrać m.in. ze strony questing.pl.
Czas przejścia trasy to ok. 50 minut
Kolejne kaliskie naj
W najstarszym polskim mieście znajduje się też najstarszy w naszym kraju zabytkowy park miejski. Założony w 1798 roku nad rzeką Prosną był regularnie powiększany i przekształcany, a jego obecny obszar wynosi ponad 25 hektarów. Najstarszy fragment parku jest utrzymany w stylu angielskim, a w południowej części znajduje się m.in. posąg ogrodniczki zwanej "Florą", zegar słoneczny oraz staw z wysepką. Nad Prosną, w malowniczym zakątku parku usytuowany jest przepiękny budynek Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. "Ojciec polskiego teatru" wraz ze swoim zespołem odwiedził Kalisz w 1800 roku, co dało początek kaliskiej scenie. Neoklasycystyczny gmach, zwany "teatrem na wodzie", to jej czwarta siedziba.
Zawodzie - średniowieczne reminiscencje
W IX wieku w Zawodziu (obecnie dzielnica Kalisza) istniał gród, silnie ufortyfikowane centrum wczesnośredniowiecznego państwa. Następnie mieściły się tu rezydencja królewska, jedna z najważniejszych na terenie ówczesnej Polski, siedziba kasztelanii oraz władzy kościelnej. Położenie grodu na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych i komunikacyjnych zdecydowa ło o szybkim rozwoju miejscowego rzemiosła i handlu.
Od kilku lat, w połowie lipca, odbywa się w grodzisku weekend celtycko-irlandzki. Można wówczas obejrzeć m.in. inscenizację bitwy Celtów z Rzymianami, rzuty oszczepem, strzelanie z łuku, pokazy rzemiosła czy kamieni szlachetnych, a także wziąć udział w zajęciach z tkactwa, warsztatach dudziarskich czy też w konkursie na najładniejszy tatuaż celtycki.
W czerwcu w Zawodziu odbywa się także Jarmark Archeologiczny.
Ceny biletów wstępu na imprezę (z 2013 r.):
os. dorosła: 5 zł
dzieci: 3 zł
Godziny otwarcia grodziska w sezonie turystycznym - od 15 kwietnia do 31 października:
wtorek, środa, piątek - 10.00-15.00
czwartek, sobota, niedziela - 10.00-18.00
poniedziałek - nieczynne
Gołuchów - wodna rekreacja, staropolskie przysmaki i bajkowy zamek
Gołuchów to dobrze znana mieszkańcom Wielkopolski wieś letniskowa, położona pośród lasów zaledwie 16 km od Kalisza. Dzięki zaporze na rzece powstało tutaj duże sztuczne jezioro z ładną piaszczystą plażą oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. Nie brakuje też miejsc do spacerów. Szczególnie urokliwe są wędrówki alejami i ścieżkami, ponad 130-hektarowego, parku zamkowego. W sąsiedztwie parku zamkowego znajduje się pokazowa zagroda zwierząt zamieszkujących tutejsze lasy. Największym zainteresowaniem gości cieszy się stado żubrów. Świetna alternatywa, jeśli nie masz w planie wycieczki do Białowieży.
Zamek w Gołuchowie powstał przez rozbudowę dworu obronnego Leszczyńskich z 1560 roku. Na początku XVII wieku zaprojektowano piękny krużgankowy dziedziniec, którego arkady na pierwszym piętrze możemy podziwiać do dzisiaj. Bryła zamku, w wyniku XIX-wiecznych zmian, upodobniła się do znanych budowli obronnych znad Loary. Na podzamczu mieści się obecnie kawiarnia. Specjalnością tego lokalu jest dziczyzna, co znakomicie podkreśla wystrój wnętrza o charakterze domku myśliwskiego - na ścianach i pod sufitem wiszą liczne trofea myśliwskie.
Ceny biletów wstępu do zamku:
normalny: 10 zł
ulgowy: 7 zł
we wtorek: wstęp bezpłatny
W parku krajobrazowym w okolicy Gołuchowa, którego powierzchnia to 160 ha, warto zobaczyć największy w Wielkopolsce głaz narzutowy. Kamień św. Jadwigi, bo taka jest jego nazwa, mierzy w obwodzie aż 22 m.
Śmiełów - Ogródek Zosi jak z Soplicowa
Na Wale Żerkowskim nad Lutynią, na skarpie pradoliny Warty, ok. 60 km na północny zachód od Kalisza, znajduje się parking i punkt widokowy, skąd widać lasy oraz zespół pałacowo-parkowy w Śmiełowie. Prawdopodobnie pobyt Mickiewicza w tej rezydencji pałacowej, latem 1831 r., natchnął go do napisania Pana Tadeusza. Po tej wizycie, rodzina Gorzeńskich będąca właścicielami pałacu, zapraszała w to miejsce kolejnych znamienitych gości. Śmiełów odwiedzili m.in. Henryk Sienkiewicz, Ignacy Paderewski, Józef Haller czy Władysław Tatarkiewicz. Obecnie w rezydencji, otoczonej obszernym parkiem krajobrazowym z zabytkowym starodrzewiem, znajduje się Muzeum im. Adama Mickiewicza. Dawni właściciele urządzili w parku Ogródek Zosi, korzystając z mickiewiczowskich opisów ogrodów w Soplicowie.
Ceny biletów wstępu do pałacu:
normalny: 10 zł
ulgowy: 7 zł
wstęp bezpłatny - w środę (od 16 czerwca do 31 sierpnia) lub w sobotę (od 1 września do 15 czerwca)
W pobliżu Śmiełowa, w dorzeczu Warty, rozciąga się Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy. To idealne miejsce dla poszukujących aktywnego wypoczynku. Przez park przebiegają trzy piesze trasy turystyczne. Prowadzący od strony południowej szlak żółty, rozpoczynający się w miejscowości Orzechowo, łączy się w Czeszewie ze szlakiem niebieskim. Szlak niebieski biegnie od Miłosławia aż do przeprawy promowej na Warcie. Można tu kontynuować wędrówkę przeprawiając się na drugi brzeg rzeki turystycznym promem "Nikodem". Szlak żółty i niebieski są odnogami głównego szlaku zielonego, zwanego mickiewiczowskim. Znajdziemy w parku też 4 trasy do nordic walking.
W rezerwacie "Czeszewski Las" znajdują się również trzy ścieżki turystyczne: "Stare Dęby", "Starorzecze" oraz ścieżka "Nad Lutynią".
Nadwarciańska Droga Świętego Jakuba
Nadwarciańska Droga Świętego Jakuba to piesza trasa licząca ponad 100 km, oznaczona symbolem muszli i żółtymi strzałkami. Jest tak zaplanowana, aby łączyć miejsca związane z kultem św. Jakuba oraz inne ciekawe obiekty kulturalne i przyrodnicze. Szlak dochodzi do wielkopolskiej Drogi Św. Jakuba prowadzącej z Gniezna do Głogowa, która w dalszym biegu przez Zgorzelec, Pragę, Bawarię, Szwajcarię i Francję dociera do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Znaczna część trasy przebiega wzdłuż wcześniej wyznakowanych pieszych i rowerowych szlaków turystycznych. Rozpoczynamy ją w Lądzie nad Wartą, gdzie znajduje się klasztor Salezjanów, a dawniej Cystersów. Po drodze docieramy do Miłosławia. Droga kończy się natomiast w miejscowości Lubiń, przy klasztorze Benedyktynów. Trasa szlaku częściowo wiedzie wzdłuż lub w pobliżu rzeki Warta oraz obejmie tereny należące do dwóch parków krajobrazowych: Nadwarciańskiego i Żerkowsko-Czeszewskiego. Można ją zatem przebyć nie tylko pieszo, ale także na rowerze czy
kajakiem.
Źródło: Hachette/PAP/udm/at