Trwa ładowanie...
d3n8ks8

Kaplica Kości Faro (Capela dos Ossos)

Największe atrakcje
Kaplica Kości Faro (Capela dos Ossos)
Kraj
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: Miguel Vieira

Kaplica Kości w Faro jest co prawda nieco przerażająca, ale fascynująca, a przez to warta zobaczenia. Ściany budynku są wyłożone kośćmi i czaszkami z ponad tysiąca szkieletów poukładanymi precyzyjnie w geometryczne wzory, a wszystkie z nich są jak najbardziej prawdziwe. Za powstaniem Kaplicy Kości Faro kryje się bardzo ciekawa historia.

Kaplica Kości Faro – historia

Kości, którymi wyłożone są ściany tej niezwykłej kaplicy zostały wydobyte z pobliskiego, zatłoczonego cmentarza w XIX w. To szczątki mnichów, którzy niegdyś służyli miastu Faro. Uważa się, że zmarli dawno temu mnisi patrzą teraz z każdej powierzchni kaplicy na odwiedzających ją turystów.

W dzisiejszych czasach Kaplica Kości uchodzi za najstraszniejszą i najbardziej emocjonującą z atrakcji Faro, ale warto wiedzieć, że ekshumacja kości z cmentarza była codzienną praktyką w XIX w. Wówczas był to niemal niezbywalny obowiązek wynikający z tego, że powierzchnia przeznaczona na cmentarze była bardzo ograniczona.

Po upływie 10 lat kości były wyciągane z ziemi i przekładane do grobowców. W Faro ostatecznym miejscem spoczynku była właśnie kaplica przeznaczona dla świętych.

Kaplica Kości Faro – położenie

Co ciekawe, Kaplica Kości w Faro znajduje się na tylnym dziedzińcu Igreja da Carmo, czyli swoistego kompleksu świątynnego. Wejście do kaplicy prowadzi przez główny kościół, co czyni to miejsce jeszcze bardziej niezwykłym.

Kaplica Kości Faro – zwiedzanie

Specyficzna lokalizacja Kaplicy Kości ma również wpływ na godziny jej otwarcia: można ją zwiedzać tylko wówczas, kiedy otwarty jest kościół. Zwiedzanie Kaplicy Kości jest możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 13:00 i później od 15:00 do 17:00. W sobotę jest otwarta tylko od 10:00 do 13:00, a w niedzielę – zamknięta.

Wejście do środka Kaplicy Kości kosztuje zaledwie 1 EUR. Kaplica Kości jest bardzo mała, dlatego potrzeba zaledwie 20 minut, żeby dokładnie ją obejrzeć.

Kaplica Kości Faro – ciekawostki

Przerażającą atmosferę panującą w Kaplicy Kości zmniejszają nieco odgłosy dzieci bawiących się w kościelnym żłobku oraz fakt, że tuż za nią znajduje się przedszkole. Natomiast mnisi, których kośćmi zostały wyłożone ściany kaplicy, pochodzili z zakonu karmelitów, a historycznie ich miejscem kultu było Igreja da Carmo. Carmo oznacza bowiem po prtugalsku 'karmel'.

Kaplica Kości Faro (Capela dos Ossos)
Czas lotu / jazdy samochodem

4 h 10 min/32 h

Strefa czasowa

UTC+0

Waluta

euro (EUR)

Godziny otwarcia

poniedziałek-piątek 10:00-13:00 i 15:00-17:30
sobota 10:00-13:00
niedziela zamknięte

Ceny biletów

1 EUR

Orientacyjna odległość

3 500 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n8ks8
d3n8ks8
d3n8ks8