Katedra św. Mateusza (Salerno)
Katedra św. Mateusza w Salerno jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc ze względu na złożone w kościele relikwie św. Mateusza oraz urnę ze szczątkami papieża Grzegorza VII.
Katedra św. Mateusza – ogólne informacje
Katedra św. Mateusza jest zlokalizowana na Piazza Alfano I. Poza włoską nazwą Cattedrali di San Matteo istnieją również inne nazwy: Santa Maria delli Angeli, San Matteo apostolo ed evangelista oraz San Gregorio Magno. Katedra reprezentuje styl romański, choć była wielokrotnie przebudowywana.
Przy katedrze znajduje się zabytkowa dzwonnica, na której umieszczono osiem dużych dzwonów.
Katedra św. Mateusza – historia
Budowa katedry św. Mateusza w Salerno rozpoczęła się w 1080 roku po zdobyciu miasta przez Roberto il Guiscardo. Kościół został poświęcony w czerwcu 1084 roku przez papieża Grzegorza VII.
Katedra została zbudowana na podwalinach kościoła Santa Maria degli Angeli, który z kolei wzniesiono na gruzach starożytnej rzymskiej świątyni. Katedra była kilkakrotnie rekonstruowana ze względu na liczne trzęsienia ziemi oraz osiadanie gruntu spowodowane szybką i niedokładną budową. Kościół jedynie częściowo został odbudowany w stylu romańskim, który początkowo reprezentował.
Katedra św. Mateusza – budowla
Plan katedry został nakreślony przez arcybiskupa Salerno, Alfano I, który wzorował się na kościele w Desiderio wybudowanym w latach 1066 – 1071. Katedra znajduje się na planie czworoboku z podłużnym trójnawowym korpusem zakończonym transeptem oraz trzema apsydami. Nowością w środkowych Włoszech było ulokowanie w katedrze krypty, którą przecinają kolumny i apsydy łączące się z elementami w górnej części kościoła.
Kopuła katedry jest poprzedzona barokową fasadą oraz okrągłą klatką schodową. Portal nazywany jest Lions Gate, ponieważ otaczają go dwa posągi: lwa – symbolu siły oraz lwa i lwicy jako symbolu miłości. Na fryzie portalu znajduje się winorośl, małpa oraz gołąb.
W całej katedrze znajduje się bardzo dużo przedstawień zwierząt: lwy karmiące młode symbolizujące moc Kościoła, małpa jako znak herezji, winorośl dziobana przez ptaki jako aluzja do duchowego pokarmu duszy. Pojawiają się również lwy i centaury.
Portal prowadzi do dużego przedsionka otoczonego kolumnami. Brązowe drzwi z Konstantynopola to podarunek od Landolfo i Guisany Butrumile. Na drzwiach znajdują się bizantyjskie krzyże. Drzwi mają obecnie zielonkawy kolor charakterystyczny dla budowli bizantyjskich, które były pokryte złotem i srebrem. Po obu stronach znajdują się modlitwy do św. Mateusza napisane w języku ormiańskim i greckim.
Pod ołtarzem znajduje się urna ze szczątkami papieża Grzegorza VII, który umarł na wygnaniu. Na srebrnej trumnie znajdują się ostatnie słowa papieża "Kochałem sprawiedliwość i nienawidziłem nieprawość, dlatego umieram na wygnaniu".
Katedra św. Mateusza – kaplica św. Mateusza
Kaplica św. Mateusza, w której według kościoła katolickiego są przechowywane szczątki świętego, znajduje się w krypcie katedry. W XVI wieku kościół został okradziony ze srebrnych dekoracji, naczyń przeznaczonych do obrzędów liturgicznych, które były gromadzone od wybudowania kościoła. Wystój krypty, którą możemy dzisiaj oglądać, pochodzi z XX wieku. Relikwie św. Mateusza znajdują się w kościele od X wieku, chociaż istnieją również pogłoski, że grób jest pusty, a ciało apostoła zostało złożone w zatopionym kościele ormiańskim w jeziorze Issyk-Kul w Kirgistanie.
Na ścianach kaplicy znajdują się freski przedstawiające sceny z życia św. Mateusza.
21 września, w czasie obchodów dnia św. Mateusza, ulicami Salerno przechodzi pochód, na którym niesione są figury apostoła oraz papieża Grzegorza VII.
Czas lotu / jazdy samochodem | 20 h 34 min samochodem z Warszawy |
Strefa czasowa | UTC+1 |
Waluta | EUR |
Godziny otwarcia | Wejście do katedry: |
Ceny biletów | Wstęp do katedry kosztuje 1 euro |
Orientacyjna odległość | 2035 km samochodem z Warszawy |
Komentarze