Trwa ładowanie...
dzfs5cq

Salerno

Największe atrakcje
Położenie:

w zachodniej części Włoch, w regionie Kampania, w prowincji Salerno, nad Morzem Tyrreńskim

Strefa czasowa:

UTC+1

Waluta:

EUR

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Salerno – piękne włoskie miasto położone nad Morzem Tyrreńskim.

Salerno – informacje ogólne

Salerno leży w regionie Kampania w prowincji Salerno. Zajmuje powierzchnię 58,96 km2. W mieście mieszka ponad 140 000 osób. Z Salerno jest bardzo blisko do Neapolu, dlatego turyści rzadziej odwiedzają pięknie położone Salerno w zatoce Morza Tyrreńskiego.

Salerno – pogoda

W Salerno panuje łagodny umiarkowanie ciepły klimat ze średnią roczną temperaturą +16 stopni. Najcieplej jest w lipcu (+23,7 stopni), natomiast najchłodniej w styczniu (+9 stopni). Z tego względu wybierając się do Salerno latem lepiej zaopatrzyć się w kremy z wysokim filtrem niż w płaszcze przeciwdeszczowe. Tym bardziej że miesiące zimowe są bardziej obfite w deszcze (135 mm) niż letnie (23 mm), a średnia suma opadów wynosi 913 mm.

Salerno – historia

Pierwsze wzmianki o Salerno pochodzą z VI w. p.n.e. z czasów kolonizacji greckiej. W 646 miasto najechali Longobardowie, a w 839 roku Salerno zostało stolicą księstwa Salerno. W tym czasie w mieście założono szkołę medyczną (Schola Medica Salernitana), której lata świetności przypadają na XI – XIII wiek. W szkole działał Konstantyn Afrykańczyk, który tłumaczył arabskie księgi medyczne.

Od XI wieku Salerno było częścią Królestwa Obojga Sycylii. Natomiast w trakcie II wojny światowej na brzegu Morza Tyrreńskiego wylądowali alianci, którzy brali udział w operacji Avalanche.

Salerno – zabytki

  • Katedra pw. św. Mateusza – wzniesiona w 1076 roku przez Roberta Guiscarda. Jednym z największych zabytków kościoła są bizantyjskie drzwi oraz dwie ambony z 1173. Do katedry prowadzi atrium z 28 kolumnami. W krypcie katedry znajdują się szczątki ewangelisty Mateusza sprowadzone do Salerno w X wieku. W kościele jest również grób papieża Grzegorza VII;
  • Museo del Duomo – zlokalizowane po prawej stronie katedry. Najcenniejszym nabytkiem jest ołtarz pochodzący z XI wieku, na którym znajdują się kwatery z kości słoniowej;
  • Zamek Arechi – mury obronne zostały wzniesione za panowania Bizancjum. Rozbudowa zamku nastąpiła w II połowie I wieku n.e. Obecnie w zamku znajduje się restauracja prywatnej firmy, jednak mury można zwiedzać bezpłatnie.

Salerno – pobliskie miasta

  • Neapol (54 km; 49 minut samochodem);
  • Sorrento (56 km; 1 godzina 20 minut samochodem);
  • Amalfi (15 km; 20 minut samochodem);
  • Herkulanum (41 km; 46 minut samochodem);
  • Caserta (81 km; 1 godzina 2 minuty samochodem);
  • Pompeje (29 km; 30 minut samochodem).

Salerno – lokalne potrawy

W Salerno warto się napić włoskiego aromatycznego likieru limoncello oraz zjeść kanapkę z pysznym włoskim chlebem, oliwą z oliwek (Colline Salarnitane) oraz salami. Często na stoły w restauracji trafiają również dania z owocami morza: małżami, mątwami i krewetkami. Z bawolego mleka robiony jest ser mozarella di bufala. Na deser warto zjeść lody robione ze świeżych owoców, szczególnie cytryn.

Salerno – noclegi

W Salerno warto skorzystać z opcji (B&B – Bed and Breakfast), dzięki której można znaleźć hotele od 25 pln za noc. Dobrym rozwiązaniem jest również wycieczka camperem po Włoszech. Ceny są niższe niż w hotelach (10 euro za noc). Zazwyczaj campingi udostępniają wi-fi gościom, kilka pryszniców oraz place zabaw dla dzieci.

Salerno – ciekawostki

Salerno
Przykładowe ceny

- ostrygi w restauracji - 2- euro
- spaghetti - 13 euro
- tiramisu - 6 euro

Komunikacja

- PKS
- rowery
- skutery

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

2035 km samochodem z Warszawy

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzfs5cq
dzfs5cq
dzfs5cq