Katedra w Mesynie
Katedra w Mesynie – informacje ogólne
Katedra w Mesynie (Duomo di Messina) pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny znajduje się w centrum miasta, ufundował ją Henryk VI. Przy katedrze stoi dzwonnica Torre dell'Orologio, a obok niej fontanna z XVI wieku.
Jedynie dolne części fasady katedry zachowały się mimo zniszczeń, jakim uległa budowla przez wieki. Katedra w Mesynie ma trzy gotyckie portale, z których jeden pochodzi z XV wieku. Wewnątrz znajdziemy natomiast oryginalne rzeźby, XV-wieczną chrzcielnicę, figurę św. Jana Chrzciciela i kilka grobowców, w tym jeden ze szczątkami Konrada IV, króla Niemiec, a także Sycylii w latach 1250–1254. W katedrze wydzielona jest nawa główna i wa skrzydła oddzielone przez rzędy 28 kolumn. Niektóre ozdoby są oryginalne, ale część (np. mozaiki) stanowi rekonstrukcję.
Na placu katedralnym mieści się fontanna Oriona z XVI, wybudował ją uczeń Michała Anioła, Giovanni Angelo Montorsoli (jego autorstwa jest jeszcze jedna fontanna w Mesynie – znajdująca się w pobliżu przystani fontanna Neptuna). Fontanna Oriona przedstawia personifikacje Nilu, Tybru, Ebro i Camaro.
Z placu katedralnego można zobaczyć wieże znajdującego się na wzgórzu Capperina kościoła Santuario della Madonna di Montalto. Nieopodal mesyńskiej katedry usytuowany jest pochodzący z XII lub XIII wieku kościół Santissima Annunziata dei Catalani, który posiada elementy architektoniczne charakterystyczne dla budownictwa arabskiego.
Katedra w Mesynie – wieża zegarowa
Katedralna wieża zegarowa, która jednocześnie służy jako dzwonnica, została wzniesiona w 1933 roku przez firmę ze Strasburga, a mechanizm zegarowy uznawany jest za największy i najbardziej skomplikowany na świecie.
Wieża stanowi popularną atrakcję turystyczną Mesyny, ponieważ codziennie w południe mechanizm zegarowy zostaje uruchomiony i widzowie mogą obejrzeć ruchome figury wielkości nawet czterech metrów, które przedstawiają zdarzenia z historii miasta, a także sceny biblijne.
Czas lotu / jazdy samochodem | 2 h 55 min / 25 h samochodem |
Strefa czasowa | UTC+1 |
Waluta | euro (EUR) = ok. 4,25 zł |
Orientacyjna odległość | 2 500 km |
Komentarze