Trwa ładowanie...
d37e7yn

Mesyna

Największe atrakcje
Położenie:

północno-wschodnia Sycylia, nad Cieśniną Mesyńską

Strefa czasowa:

UTC+1

Waluta:

euro (EUR) = ok. 4,25 zł

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Mesyna to włoskie miasto położone na Sycylii, usytuowane przy samym Morzu Jońskim i Górach Pelorytańskich.

Mesyna – informacje ogólne

Mesyna jest trzecim pod względem wielkości miastem Sycylii, jego populacja wynosi ok. 240 tys. osób. Miasto stanowi też centrum metropolii Mesyny, o zaludnieniu wynoszącym 650 tysięcy osób.

Mesyna położona jest w północno-wschodniej części wyspy nad Cieśniną Mesyńską, po której drugiej stronie, w części Włoch leżącej na stałym lądzie, znajduje się miejscowość Villa San Giovanni – miasta planowano połączyć mostem wiszącym przecinającym cieśninę, jednak projekt został wstrzymany ze względu na problemy techniczne podczas budowy. Ważnym aspektem było odpowiednie zabezpieczenie mostu, ponieważ Mesyna wielokrotnie musiała zmagać się z kataklizmami – trzęsieniami ziemi i tsunami.

Mesyna – pogoda

Mesyna leży na sycylijskim wybrzeżu, dzięki czemu klimat miasta jest łagodny – w zimie średnia temperatura wynosi kilkanaście stopni Celsjusza, wiosną i jesienią 15–20 st. C., a latem jest gorąco, upały potrafią sięgać 40 st. C.

Mesynę często nawiedzają gwałtowne ulewy, które niemal co roku wywołują powodzie, osunięcia ziemi i duże straty – jest to duże zagrożenie, a największe opady notowane są między październikiem a lutym.

Mesyna – historia

Mesynę założyli w VIII wieku p.n.e. Grecy pod nazwą Zankle, którą w V wieku p.n.e. zmieniono na Messene na cześć greckiego miasta leżącego w regionie Peloponezu. Miasto było wielokrotnie najeżdżane i przejmowane przez różne ludy m.in. Rzymian Bizantyjczyków i Arabów. W XII wieku n.e. Mesyna została przyłączona do księstwa Szwabii.

W 1346 roku do Mesyny przypłynęły statki z Afryki, które sprowadziły ze sobą dżumę – choroba rozprzestrzeniła się na całej Sycylii, a później dotarła do innych krajów Europy, powodując epidemię czarnej śmierci. Mesyna przeżywała rozkwit pod koniec średniowiecza, gdyż stanowiła wtedy jedno z najbogatszych centrów handlowych Sycylii (obok Palermo).

Mesyna była wiele razy niszczona przez trzęsienia ziemi, a szczególnie niszczycielskie okazały się te z 1783 i 1908 roku. Ze względu na powracające kataklizmy obecnie domy w Mesynie są niskie, a ulice szerokie.

Mesyna – zabytki i atrakcje

Wiele zabytków Mesyny zostało zniszczonych w wyniku trzęsień ziemi i bombardowań podczas II wojny światowej. Wciąż jednak znajdziemy w mieście wiele wartych odwiedzenia miejsc.

 • Duomo di Messina – romańska katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, posiada status bazyliki mniejszej. Początki katedry mesyńskiej sięgają XII wieku, jednak budynek został w znacznej mierze zniszczony podczas trzęsienia ziemi z 1908 roku i II wojny światowej, a swój obecny stan zawdzięcza rekonstrukcjom. Przy katedrze stoi dzwonnica z jednym z największych na świecie mechanizmów zegarowych.
 • Pylony mesyńskie – dwa stalowe słupy wysokiego napięcia używane w latach 1955–1994; jeden z nich znajduje się w obrębie metropolii Mesyny (Torre Faro), drugi zaś po drugiej stronie cieśniny, w Villa San Giovanni.
 • Galleria d'Arte Contemporanea di Messina – galeria sztuki, w której znajedzimy obrazy takich artystów jak Caravaggio i Antonello da Messina.
 • Latarnia morska – budynek wzniesiony w 1555 roku.

Mesyna – kuchnia

W Mesynie możemy sięgnąć po smakołyki kuchni sycylijskiej:

 • Pidoni (lub pitoni) – pochodzące z Mesyny smażone danie z ciasta nadziewanego cykorią, mozzarellą i achois.
 • Granita z brioche (granita ca’ briosi) – typowe mesyńskie śniadanie składa się z mrożonego dania na bazie kawy lub soku z dodatkiem słodkiego pieczywa brioche.
 • Cannolo – sycylijski deser w postaci rurek nadziewanych serem ricotta.
 • Pignolo – rodzaj makaroników (słodkich ciastek) z dodatkiem marcepanu i orzeszków piniowych.
 • Arancini – charakterystyczne dla kuchni sycylijskiej smażone kulki ryżowe w panierce; farsz często stanowi sos pomidorowy, mozzarella lub groszek.
 • W Mesynie zjemy typowe dla Sycylii potrawy z owoców morza, które podaje się z dodatkiem świeżych pomidorów, karczochów, oliwek, bakłażanów czy cytrusów. Jada się również dania mięsne z gęsiny, baraniny czy indyka.
 • Warto sięgnąć po sycylijskie sery: pecorino, primosale i caciocavallo.
 • Bardzo popularnym dodatkiem do dań sycylijskich jest pietruszka, a także takie przyprawy jak szafran, pieprz, gałka muszkatołowa, goździki, cynamon.
Mesyna
Przykładowe ceny

– dania obiadowe w restauracjach: 6–15 euro
– noclegi od ok. 40 euro

Komunikacja

stacja kolejowa, autobusy, tramwaje, promy, taksówki

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

2 500 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37e7yn
d37e7yn
d37e7yn