Trwa ładowanie...

Kiedy najlepiej odwiedzić wybrane miejsce? Podpowie interaktywna mapa

Marzysz o wyjeździe w konkretne miejsce, ale nie wiesz, kiedy najlepiej jest się tam wybrać? A może masz zarezerwowany czas i szukasz inspiracji dotyczącej kierunku? Nowe, poręczne narzędzie przychodzi z pomocą w obu sytuacjach.

Kiedy najlepiej odwiedzić wybrane miejsce? Podpowie interaktywna mapaŹródło: Shutterstock.com, fot: Zoltan Gabor
d2zbj0m

By dobrze trafić z wyborem wakacyjnego kierunku, nie musisz już przekopywać się przez dziesiątki stron internetowych z wykresami rocznych temperatur. Wystarczy, że wejdziesz na stronę decisiondata.org, wskażesz dla siebie idealną temperaturę maksymalną, minimalną i średnią (możesz też dodać dodatkowy filtr deszczu). Po wybraniu przedziału czasowego (tygodnia) mapa wskaże wszystkie miejsca na świecie, które pod względem meteorologicznym spełnią twoje oczekiwania.

Mapa została stworzona przez Ryana Whitakera. Po podłączeniu do internetu mężczyzna może pracować zdalnie z każdego zakątka ziemi, podróżuje więc częściej niż przeciętnym człowiek. Jak sam przyznaje, jego wyprawy często podyktowane są właśnie warunkami pogodowymi. Zamiast więc co chwilę wertować różne prognozy pogody, blogi i fora, postanowił stworzyć narządzie, z którego poza nim skorzysta jeszcze wiele innych osób.

d2zbj0m

Aby zbudować interaktywną mapę, skorzystał z pomocy National Oceanic and Atmospheric Administration. Pobrał dane pogodowe zebrane w ciągu ostatniej dekady w 10 tys. stacji meteorologicznych na całym świecie. Dane są na bieżąco aktualizowane, dzięki czemu można mieć do nich dość duże zaufanie. W pierwszej wersji narzędzie wymagało podania temperatur określonych w stopniach Fahrenheita, jednak obecnie jest również przyjazne tym wszystkim, którzy na co dzień posługują się skalą Celsjusza.

Twórca mapy zastrzega, że ma ona pewne ograniczenia. Mianowicie opady deszcz i śnieg nie są konsekwentnie monitorowane w niektórych stacjach poza Ameryką Północną i Europą. Mimo to narzędzie jest tak dokładne, jak to tylko możliwe. Przyda się wam w planowaniu wycieczek?

d2zbj0m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zbj0m