Kierunek Dubaj. Dlaczego warto zobaczyć jedno z najchętniej odwiedzanych miast na świecie?
Niesamowita różnorodność i mnóstwo atrakcji na niewielkim obszarze – to właśnie Dubaj, czyli jedyne w swoim rodzaju miasto, które wyrosło w sercu pustyni. Największy ośrodek w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest jednocześnie jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie. Ma elektryzującą energię, która przyciąga turystów przez cały rok. Ale właściwie dlaczego warto odwiedzić Dubaj? Mamy dla was 10 powodów.
Za początek gwałtownego rozwoju Dubaju przyjmuje się rok 1966, kiedy to odkryto tu złoża ropy naftowej. Małe skupisko osad zaczęło zmieniać się w nowoczesne miasto portowe i ważny ośrodek handlu. Śmiałe projekty architektoniczne, luksusowe hotele, sztuczna wyspa czy malownicza pustynia znajdująca się zaledwie 20 min jazdy od miasta sprawiły też, że Dubaj zaczął być postrzegany jako miejsce szalenie atrakcyjne pod względem turystycznym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Co roku miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odwiedza kilkanaście milionów osób, które chcą na własne oczy zobaczyć ten urbanistyczny i gospodarczy cud w sercu pustyni. Dlaczego to miasto działa na turystów jak magnes?
Burdż Chalifa, czyli najwyższy budynek świata
W sercu Dubaju wznosi się 828-metrowy wieżowiec z tarasem widokowym, restauracją, hotelem, biurami i 11-hektarowym parkiem. To Burdż Chalifa, najwyższy budynek na świecie i jedna z najważniejszych atrakcji miasta. Ma smukłą, strzelistą formę (która ma nawiązywać do jednego z kwiatów rosnących na pustyni) i jest zwieńczony iglicą. U jego stóp znajduje się kompleks fontann, który zachwyca zaawansowanym systemem wodnych choreografii. Potężne strumienie wznoszą się na wysokość aż 150 m i "tańczą" w rytm muzyki.
Już samo spojrzenie na wieżowiec przyprawia o zawroty głowy, warto jednak wjechać na górę, by spojrzeć na budynek i cały Dubaj z innej perspektywy. Na 124. piętrze znajduje się taras widokowy, a na 152., 153. i 154. mieści się najwyżej na świecie położony bar, czyli The Lounge. Wnętrze lokalu jest naprawdę luksusowe, a menu kusi różnymi odmianami kawy czy słodkimi i słonymi przekąskami.
Jedyna taka sztuczna wyspa
Jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Dubaju jest sztuczna wyspa w kształcie palmy, czyli Palm Jumeirah. Jej rdzeń ma prawie 2 km, a od niego odchodzi jeszcze 16 ramion, które sprawiają, że z lotu ptaka wyspa wygląda jak ogromna palma. Jej budowa wydłużyła linię brzegową Dubaju aż dwukrotnie! To tu znajduje się też szereg najbardziej luksusowych hoteli, a także kilkadziesiąt wykwintnych restauracji i barów.
Pełen wrażeń spacer lub rejs po Dubai Marina
To nadmorska dzielnica mieszkaniowa znana z kompleksu rekreacyjnego Jumeirah Beach Residence z restauracjami na świeżym powietrzu i piaszczystym wybrzeżem. Wokół Mariny mieszczą się futurystycznie wyglądające szklane wieżowce, w których znajdują się tysiące mieszkań i liczne hotele. Wszystkie te budynki powstały wokół sztucznego kanału wpływającego do Zatoki Perskiej. Warto wybrać się tu na niespieszny spacer, ale trzeba pamiętać, że jednym z najlepszych sposobów na zwiedzenie tej części Dubaju jest oczywiście rejs.
Zakupy w The Dubai Mall
W Dubaju wiele rzeczy jest największych lub najwyższych. Nie inaczej ma się sprawa z centrum handlowym. The Dubai Mall to największe na świecie pod względem powierzchni centrum handlowe (ma aż 112,4 ha). Znajduje się tu ponad 1200 sklepów oraz 120 kawiarni i restauracji, a także lodowisko, strefa gier i kompleks kinowy. Warto zajrzeć tu również po to, by zobaczyć jedno z największych akwariów na świecie. Żyją w nim ponad 33 tys. zwierząt wodnych, należących do 140 gatunków, m.in. ogromna ławica rekinów piaskowych.
Dubai Frame, czyli… ogromna ramka
Największa ramka na świecie? Oczywiście, że musi znajdować się w Dubaju! Dubai Frame to bowiem nic innego jak dwie 150-metrowe wieże połączone przęsłem, na którym znajduje się taras widokowy z obłędną panoramą miasta. Chodzi się tu po inteligentnym szkle, które co jakiś czas zmienia swoją przejrzystość. Co więcej, obiekt został tak umiejscowiony, że z jednej strony można przez niego podziwiać symbole nowoczesnego oblicza miasta, a z drugiej widać starszą część Dubaju.
Hotel w kształcie żagla
W Dubaju znajduje się także jeden z najwyższych i najbardziej luksusowych hoteli świata, czyli mierzący 321 m Burdż al-Arab. Jest zbudowany na prywatnej sztucznej wyspie, a jego bryła jest inspirowana kształtem żagla tradycyjnej arabskiej łodzi dau. Znajduje się tu podwodna restauracja Al Mahara, której przeszklone ściany umożliwiają obserwowanie pływających wokół morskich stworzeń. W okolice hotelu warto wybrać się nie tylko za dnia, lecz także wieczorem – po zmroku jego fasada staje się tłem dla pokazu świateł.
Tradycyjna arabska architektura w Old Dubai
Old Dubai wydaje się należeć do zupełnie innego świata niż ten rozpościerający się wokół Burdż Chalifa czy Burdż al-Arab. To fascynujące, że niemal tuż obok luksusowych hoteli i centrów handlowych znajduje się przestrzeń, która zachwyca tradycyjną arabską architekturą, urokliwymi brukowanymi uliczkami i dawnymi targami (sukami). Jednym z punktów, które koniecznie trzeba odwiedzić, jest Gold Souk, czyli targ złota. Wokół znajdują się też targi, gdzie sprzedaje się tkaniny, przyprawy czy perfumy. Wizyta na takim targu to naprawdę intensywne przeżycie, trudno bowiem opędzić się od nagabujących i zachwalających swoje towary kupców.
Wyprawa na pustynię
Wystarczy niespełna 20 min jazdy samochodem od dzielnicy Downtown Dubai, by znaleźć się na Pustyni Arabskiej. Wybierając się tu, warto skorzystać z jednej z wielu zorganizowanych wycieczek i wziąć udział w emocjonującej przejażdżce po piaskach wydm i stromych urwiskach, spróbować swoich sił, prowadząc quada lub podziwiać miejscowe gatunki zwierząt, uczestnicząc w safari. Można też wykupić nocleg na pustyni czy wznieść się ponad piaski w prawdziwym balonie. Coś dla siebie znajdą więc zarówno miłośnicy mocnych wrażeń, jak i osoby, które wolą spokojne podziwianie pięknych widoków.
Futuryzm w Muzeum Przyszłości
W Dubaju można również przekonać się, jak może wyglądać przyszłość. Niezwykłe muzeum przenosi odwiedzających w 2071 r. (wtedy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą świętować 100-lecie istnienia). Eliptyczny obiekt ma 77 m wysokości, 33 tys. mkw. powierzchni i zdaje się przeczyć prawom fizyki. Nie ma tu bowiem żadnych kątów prostych czy podpór. Już sama konstrukcja wygląda niesamowicie, a we wnętrzu kryją się kolejne cuda. Muzeum zostało podzielone tematycznie na kilka działów, poświęconych m.in. kosmosowi, zdrowiu psychicznemu człowieka czy maszynom przyszłości.
Dubajski Ogród Cudów, czyli największy na świecie ogród botaniczny
To największy na świecie naturalny ogród botaniczny. Na powierzchni 72 tys. mkw. można podziwiać ponad 50 mln kwiatów na różnych wystawach. Znajduje się tu imponująca kolekcja słynnych budowli i konstrukcji całkowicie pokrytych roślinami, w tym kwietny model ogromnego samolotu pasażerskiego Airbus A380 czy unosząca się w powietrzu kobieca figura odziana w strój z egzotycznych roślin. Ogród jest czynny od października do kwietnia.
Urlop w Dubaju można zaplanować już od 3,5 tys. zł, a pełen zakres cen i ofert warto sprawdzić na stronach wakacje.pl.
WP Turystyka na: