Kierunek przygoda: Przez ostępy Puszczy Knyszyńskiej
Leżąca tuż za Białymstokiem Puszcza Knyszyńska jest mniej znana i pozostaje nieco w cieniu niedalekiej Puszczy Białowieskiej. Jednak z uwagi na łatwy dojazd oraz mnóstwo ciekawych rzeczy na jej obszarze, jest idealnym celem weekendowych wycieczek nie tylko dla mieszkańców Podlasia.
Razem z Puszczami Białowieską i Augustowską, Puszcza Knyszyńska stanowiła setki lat temu jeden zwarty potężny kompleks leśny. Oddzielał on Wielkie Księstwo Litewskie od Korony Polskiej. Dzięki położeniu region ten zawsze był miejscem styku wielu kultur. Obecnie na terenie Puszczy odnajdziemy ślady krzyżowania się wpływów polskich, białoruskich, tatarskich i żydowskich.
Jedną z głównych atrakcji Puszczy Knyszyńskiej jest Szlak Tatarski. Na jej wschodnich rubieżach w miejscowościach Kruszyniany i Bohoniki odnajdziemy potomków Tatarów sprowadzonych tu przez Jana III Sobieskiego ponad 300 lat temu. W obu wioskach zobaczymy mizary, czyli muzułmańskie cmentarze, a także drewniane meczety. W 2015 roku w Kruszynianach otwarto Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich prezentujące ich kulturę i historię. Tuż obok możemy spróbować tradycyjnych orientalnych potraw kuchni tatarskiej.
Po żydowskich mieszkańcach tych ziem nie zachowało się wiele śladów. Najważniejszym świadectwem ich licznej społeczności na tych terenach jest bożnica chasydów oraz ocalały kirkut Krynkach. W samej Puszczy lub na jej obrzeżach odnajdziemy zaś wiele opuszczonych gospodarstw i starych przydrożnych krzyży i kapliczek, pozostałych po jej dawnych mieszkańcach – Polakach i Białorusinach. Nieliczne zamieszkałe osady sprawiają natomiast wrażenie odciętych od reszty świata. Z pewnością odnajdą się tutaj wszyscy spragnieni ciszy i spokoju.
Podróżując po Puszczy jesteśmy zewsząd otoczeni potężnym, w wielu miejscach dzikim i nieprzekształconym przez gospodarkę człowieka lasem. Królują tu potężne sosny i strzeliste świerki. W ostępach Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej kryją się jelenie, dziki i wilki, a po niebie szybują majestatyczne orliki krzykliwe. Rzeźba terenu jest również mocno urozmaicona. Aby się o tym przekonać warto wybrać się na spacer po Wzgórzach Świętojańskich. Krajobrazowi dodają też uroku malowniczo wijące się rzeczki – Supraśl, Sokołda, a także tajemnicze bagniska skryte w leśnej gęstwinie. Chcący zobaczyć przyrodę Puszczy Knyszyńskiej "w pigułce" powinni udać się do arboretum (swego rodzaju leśnego ogrodu botanicznego) w Kopnej Górze.
Chlubą Puszczy Knyszyńskiej jest niezwykle urokliwe miasteczko-uzdrowisko Supraśl. Przechadzając się po jego brukowanych uliczkach możemy podziwiać drewnianą zabudowę, na tle której wyróżnia się okazały Pałac Buchholtzów z końca XIX wieku. Mieści się w nim obecnie słynne liceum plastyczne. Niepodal działa awangardowy Teatr Wierszalin. Warto wybrać się też do galerii Wiktora Wołkowa, prezentującej prace tego wybitnego fotografika przyrody mieszkającego właśnie w Supraślu. Największym zabytkiem miejscowości jest jednak prawosławny monaster z XVI wieku - Ławra Supraska. Odwiedzając klasztor koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Ikon oraz murowaną obronną Cerkiew Zwiastowania.
Aby w pełni poczuć magię przyrody Puszczy Knyszyńskiej możemy wykorzystać dobrze rozwiniętą sieć różnorodnych szlaków turystycznych, nie tylko pieszych i rowerowych. Pasjonaci jeździectwa będą mieli wspaniałą okazję to zapuszczenia się konno w dzikie puszczańskie ostępy, a na leniwie płynących przez Puszczę rzekach organizowane są spływy kajakowe dla całych rodzin. Zimą puszczańskie dukty są zaś idealne dla fanów nart biegowych.