Kolejki ustawiają się już wiele godzin wcześniej. Taka okazja jest raz do roku
Noc Muzeów już na stałe zapisała się w kalendarzach miłośników historii, kultury i sztuki. 18 maja br. (w Krakowie dzień wcześniej) swoje drzwi - bezpłatnie bądź za symboliczną opłatą - dla turystów i mieszkańców otwierają najważniejsze instytucje muzealne w Polsce. To świetna okazja na weekendową wycieczkę do największych miast w kraju bądź na poznanie eksponatów w miejscowych placówkach.
Pomysł na zorganizowanie Nocy Muzeów narodził się w Berlinie, gdzie w 1997 r. odbyła się pierwsza edycja wydarzenia skupiającego pasjonatów historii, archeologii, sztuki, pięknych wnętrz i nie tylko.
Polskie obchody z kolei zainaugurowało w 2003 r. Muzeum Narodowe w Poznaniu. W kolejnych latach do akcji dołączyło wiele innych instytucji w różnych zakątkach naszego kraju. Warto dodać, że określenie "noc" jest umowne, ponieważ zwiedzanie trwa zazwyczaj do późnych godzin wieczornych. Lepiej jednak nie przychodzić na ostatnią chwilę, bo przed wejściem do najciekawszych obiektów co roku ustawiają się długie kolejki.
Które miejsca szczególnie warto odwiedzić w tegoroczną Noc Muzeów? Oto przykładowe atrakcje w największych miastach w Polsce.
Noc Muzeów 2024 w Warszawie
Jak na stolicę przystało, Warszawa może pochwalić się największą liczbą obiektów zapraszających w odwiedziny w 20. warszawską edycję Nocy Muzeów. W tegorocznej akcji weźmie udział 312 instytucji, które przygotowały 336 wydarzeń. Wśród nich nie zabraknie nowości.
Blisko 50 placówek zapowiedziało swój debiut w imprezie (np. Teatr Ateneum). W programie można znaleźć zarówno zwiedzanie muzealnych wystaw, jak i spacery z przewodnikiem po mieście.
Wśród mniej typowych atrakcji warto wymienić m.in. "rozmowy" z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją w Centrum Nauki Kopernik, oględziny prawdziwego poligonu w Wojskowej Akademii Technicznej, nocną grę terenową w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego czy interaktywną instalację z własnym kolażem z obrazów i zdjęć, które będzie można wydrukować jako pocztówkę przed Pałacem Młodzieży.
Co ważne, wiele instytucji przygotowało specjalne trasy zwiedzania związane z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Przykładowo, Dom Spotkań z Historią zaprasza do PAST-y przy ul. Zielnej, gdzie można zwiedzić miejsce krwawych walk powstańczych.
Cały program Nocy Muzeów 2024 w Warszawie można znaleźć na stronie nocmuzeow.um.warszawa.pl.
Noc Muzeów 2024 w Krakowie
Kraków co roku organizuje kilka "nocy" o różnej tematyce. Noc Muzeów zapalnowana została na 17 maja br., Noc Tańca na 8 czerwca br., Noc Teatrów na 15 czerwca br., Noc Jazzu 13 lipca br., Noc Cracovia Sacra na 14 i 15 sierpnia br., a Noc Poezji na 11-13 października br.
W ramach Nocy Muzeów 2024 na krakowiaków i przyjezdnych czekają m.in. wykłady w Muzeum Archeologicznym, spotkania z grupami rekonstrukcyjnymi, wieczorna wspinaczka na wieżę ratuszową czy zwiedzanie takich obiektów jak: Muzeum Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Etnograficzne, Dom Esterki, Muzeum Fotografii, Muzeum Inżynierii i Techniki, Ogród Doświadczeń, pałac Krzysztofory, Rynek Podziemny, Barbakan, Rydlówkę, Muzeum Lotnictwa Polskiego i inne. Uwaga, do części atrakcji wstęp będzie płatny symboliczne 5 zł.
Szczegółowy program Nocy Muzeów 2024 w Krakowie jest dostępny pod adresem krakowskienoce.pl/noc_muzeow2024.
Noc Muzeów 2024 we Wrocławiu
Wrocławska Noc Muzeów rozpocznie się w niektórych miejscach już około godz. 12.00 18 maja br. W większości instytucji zwiedzanie zaczyna się jednak między godz. 18:00 a godz. 19:00.
W trakcie wydarzenia można odwiedzić m.in. Akademię Sztuk Pięknych, Archiwum Państwowe, Arsenał Miejski, Halę Stulecia, Panoramę Racławicką, Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum Śląska Wrocław, Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, pałac Królewski, Stary Ratusz i wiele innych interesujących obiektów.
Program Nocy Muzeów 2024 we Wrocławiu można znaleźć pod adresem wroclaw.pl/kultura/noc-muzeow-wroclaw
Noc Muzeów 2024 w Gdańsku
Gdańsk również zaprasza 18 maja br. na Noc Muzeów 2024, do której dołączyło blisko 50 instytucji. Można je zwiedzić bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę. Poza możliwością obejrzenia wystaw stałych istnieje opcja wzięcia udziału w różnych warsztatach, spektaklach, grach i zabawach edukacyjnych dla najmłodszych turystów. Tegoroczną nowością będą konkursy "Zwiedzaj, zbieraj, wygrywaj" i "Bilet bez kolejki".
Wśród 30 organizatorów gdańskiej edycji imprezy znajdują się m.in. Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności, Gdański Teatr Szekspirowski, Teatr Miniatura, Muzeum Narodowe.
Program Nocy Muzeów 2024 w Gdańsku jest dostępny pod adresem: gdansk.pl/wiadomosci/Ta-jedyna-w-roku-Europejska-Noc-Muzeow-juz-18-maja-w-sobote,a,264095
Noc Muzeów 2024 w Poznaniu
18 maja br. także w Poznaniu nie zabraknie atrakcji. Do wielu z nich wejdziemy za darmo lub za symboliczne 2 zł, a sporadycznie za wyższą opłatą. Na liście miejsc wartych odwiedzenia znajdują się m.in. Muzeum Narodowe w Poznaniu, Ratusz – Muzeum Poznania, Centrum Szyfrów Enigma, Biblioteka Raczyńskich. Warto sprawdzić również ofertę warsztatów o różnej tematyce czy gier miejskich.
Szczegółowy program Nocy Muzeów 2024 w Poznaniu jest dostępny pod adresem nocmuzeow.poznan.pl.
Noc Muzeów odbywa się również w wielu innych miastach w Polsce. Z programami wydarzeń można zapoznać się m.in. na lokalnych stronach miast czy miejscowych muzeów.