Kolorowe Jeziorka. Poznaj urokliwe zakątki Polski

Kolorowe Jeziorka. Poznaj urokliwe zakątki Polski

Znamy już 7 nowych cudów Polski! W wakacyjnym plebiscycie magazynu ?National Geographic Traveler? oddano blisko 10 000 głosów. Na trzecim miejscu znalazły się Kolorowe Jeziorka na Dolnym Śląsku, nad które chcemy Was dziś zabrać!

Znamy już 7 nowych cudów Polski! W wakacyjnym plebiscycie magazynu „National Geographic Traveler” oddano blisko 10 000 głosów. Na trzecim miejscu znalazły się Kolorowe Jeziorka na Dolnym Śląsku, nad które chcemy Was dziś zabrać!

Kolorowe Jeziorka znajdziemy w pobliżu wsi Wieściszowice, położonej w gminie Marciszów. Obszar chroniony jest Rudawskim Parkiem Krajobrazowym, stanowiącym fragment Rudaw Janowickich – pasma górskiego o powierzchni 90 km kw. w południowej części województwa dolnośląskiego, Graniczą z Górami Kaczawskimi na północy i Kotliną Jeleniogórską na zachodzie.

if/pw

1 / 6

Kolorowe Jeziorka - jeden z cudów Polski

Obraz
© Skarabeusz, GNU Licencja Wolnej Dokumentacji, WIkipedia Commons

Wśród zalesionych pagórków, u podnóża Wielkiej Kopy, kryją się kolorowe zbiorniki, które w zależności od pory dnia zachwycają intensywnością barw. Cztery różnobarwne stawy powstały w miejscu wyrobisk dawnych kopalni. Najniżej położone są Zielone i Purpurowe ( ok. 550 - 560 m n.p.m.), następnie można zobaczyć zjawiskowe Lazurowe Jeziorko, a najwyżej leży najmniejsze z nich - Zielony Stawek (na ok. 730 m n.p.m.).

2 / 6

Kolorowe Jeziorka - jeden z cudów Polski

Obraz
© domena publiczna

Dzięki niezwykłym kolorom zbiorników miejsce często porównuje się z tęczowymi gejzerami w Parku Narodowym Yellowstone w USA czy gorącymi źródłami na Islandii. Skąd się wzięły te nietypowe barwy? Spowodowane są obecnością kopalnianych związków chemicznych.

3 / 6

Kolorowe Jeziorka - jeden z cudów Polski

Obraz
© Zbigniew Rękas/ www.zbychflash.blogspot.com

Jeziorko Purpurowe to długa na 400 m jama, wypełniona wodą o zabarwieniu silnie czerwonym. Jest to pozostałość po rozpoczętej tu w XVIII w. eksploatacji złoża łupków serycytowych. Zawierały one 26% pirytu. Pierwsza kopalnia - głębinowa powstała tu w 1785 roku, a złoża które eksploatowała wystarczyły na ok. 100 lat. Porzucone wyrobisko wypełniła woda, którą związki żelaza zabarwiły na kolor krwistoczerwony. Kopalnia ta nazywała się Nadzieja.

4 / 6

Kolorowe Jeziorka - jeden z cudów Polski

Obraz
© Skarabeusz, GNU Licencja Wolnej Dokumentacji, WIkipedia Commons

Podczas potężnych powodzi w 1997 roku odsłoniły się szczeliny w utworach w których znajduje się wyrobisko Purpurowego Jeziorka i cała woda spłynęła z niego. Po roku jeziorko wypełniło się ponownie wodą, ale jego barwa nie jest już tak intensywna jak dawniej. Być może za kilka lat, gdy rozpuści się w niej więcej związków żelaza, jeziorko odzyska dawny kolor.

5 / 6

Kolorowe Jeziorka - jeden z cudów Polski

Obraz
© Licencja Creative Commons, Wikipedia Commons: Pitert

Nieco później, bo w 1793 roku uruchomiono kopalnię Gustaw. Jej wyrobisko położone jest trochę wyżej, w odległości ok. 700 m od wspomnianego wcześniej Purpurowego Jeziorka. I ono zostało zalane wodą, a staw nazwano Szmaragdowym.

6 / 6

Kolorowe Jeziorka - jeden z cudów Polski

Obraz
© www.marciszow.pl

Jak dotrzeć do Kolorowych Jeziorek?

W miejscowości Marciszów należy zjechać z drogi nr 5 na drogę nr 328, z której tablice kierują na duży parking w okolicy stawów. Z miejscowości Wieściszowice biegnie także zielony szlak pieszy (oraz rowerowy) na Wielką Kopę.

if/pw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)