Korsyka - rajska wyspa Francji
Korsyka, nazywana też Wyspą Piękna, położona na zachód od Włoch i na południowy wschód od Francji, natomiast Cieśnina Świętego Bonifacego oddziela ją od położonej na południu Sardynii. Choć ma głębokie historyczne więzi z Włochami, od prawie 250 lat jest częścią Francji. Na niej też urodził się jeden z największych wodzów w historii ludzkości - Napoleon Bonaparte. To także jedna z najchętniej odwiedzanych europejskich wysp - miliony użytkowników portalu TripAdvisor uznały ją w 2015 r. jako jedną z 10 najbardziej atrakcyjnych na Starym Kontynencie.
Korsyka, nazywana też Wyspą Piękna, położona jest na zachód od Włoch i na południowy wschód od Francji. Natomiast Cieśnina Świętego Bonifacego oddziela ją od znajdującej się na południu Sardynii. Choć ma głębokie historyczne więzi z Włochami, od prawie 250 lat jest częścią Francji. Na niej też urodził się jeden z największych wodzów w historii ludzkości - Napoleon Bonaparte. Korsykę otaczają piaszczyste i żwirowe plaże oraz pokrywają gęste lasy kasztanowców. Pełno tam także malowniczych wiosek i miasteczek. Wiecznie zielone, karłowate zarośla, tzw. _ macchia _, w połączeniu z wysokimi górami (najwyższy szczyt Monte Cinto liczy 2710 m n.p.m.), nadają temu miejscu specyficzny charakter.
Wspaniałe krajobrazy i plaże
Większość z 3 milionów osób odwiedzających rocznie Korsykę, korzysta jedynie z uroków wybrzeża i atrakcji, jakie oferuje jej stolica - Ajaccio. Dzięki temu górzyste wnętrze wyspy, której 40 proc. powierzchni zajmuje Park Krajobrazowy Korsyki, pozostaje w większości nienaruszone. Na liczącej blisko 1000 kilometrów linii brzegowej, znajdziemy wiele plaż z drobnym, złocistym piaskiem. Jedną z najpiękniejszych jest Rondinara, która znalazła się w 2015 r. w rankingu najlepszych plaż Europy, według portalu _ Lonely Planet _. Przyciąga drobnym, jasnym piaskiem, turkusową wodą i malowniczymi skałami. Znajduje się w połowie drogi między Bonifacio i Porto-Vecchio. Inną polecaną plażą jest Saleccia, która sąsiaduje z pustynnym regionem Les Agriates. Polecane są także rajskie Palomabaggia, San Ciprioanu *oraz *Porto-Vecchio. Wymarzone miejsce na odpoczynek znajdą tu również amatorzy górskich wędrówek. W południowo-wschodniej części wyspy, między Calenzaną a Concą, znajduje
się jeden z najtrudniejszych w Europie górskich szlaków - GR20.
Kiedy wybrać się na Korsykę?
Najlepszy moment na wyjazd na Korsykę to wiosna i jesień. Słonecznie i upalnie jest w maju, czerwcu, wrześniu, a nawet na początku października. Temperatury są wtedy niższe i oscylują między 23-28 st. C. Ponadto w tym czasie przyjeżdża tu mniej turystów. Wyspę najwygodniej zwiedzać wypożyczonym samochodem. Dodatkowym plusem przyjazdu poza sezonem jest również to, że ceny w hotelach czy w restauracjach są nawet o połowę niższe niż w lipcu i sierpniu. Od listopada do kwietnia większość hoteli, campingów czy restauracji jest zamknięta i znalezienie noclegu w tym czasie może być trudne.
Jeśli będziemy mieć okazję zawitać na francuską wyspę we wrześniu, warto odwiedzić Patrimonio, słynące z najlepszych win w tym rejonie (zwłaszcza słodkich muskatów), bowiem wtedy zaczyna się tam winobranie i mamy szansę z bliska przyjrzeć się procesowi produkcji tego szlachetnego trunku. Warto także spróbować korsykańskich wędlin – m.in. szynki charcuterie. Robiona jest z wieprzowiny - wędzi się ją i suszy w piwnicach. Na Korsyce wytwarza się też wyśmienite sery z mleka owczego - brocciu czy fromage corse. Popularne są potrawy z kasztanów jadalnych.
Trudności w porozumiewaniu się
Podobnie jak większość ludzi żyjących we francuskojęzycznych krajach, także Korsykanie nie mówią po angielsku. Dlatego warto nosić przy sobie rozmówki francuskie. Nie powinno być problemu w porozumiewaniu się z obsługą w hotelu, jednak gdy wybierzemy się na zakupy czy do restauracji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie uda nam się porozumieć bez znajomości lokalnego języka.
Bezpieczeństwo
Na wyspie działa kilka ruchów separatystycznych, walczących o niepodległość Korsyki. Najważniejszy z nich to Front Narodowego Wyzwolenia Korsyki *oraz *Armata Corsa. Ich przywódcy są zwolennikami poszerzenia autonomii wyspy. Działania organizacji mają od kilkunastu lat charakter pokojowy. Ruchy niepodległościowe nigdy nie zdobyły większości głosów w czasie wyborów na wyspie, co wskazuje na brak dużego poparcia wśród mieszkańców, którzy utrzymują się głównie z turystyki.
wg