Kościół Św. Piotra w Rydze
Kościół Św. Piotra w Rydze to najwyższy kościół stolicy Łotwy. Wspięcie się na przylegającą do niego wieżę zapewnia zapierający dech w piersiach widok na czerwone dachy Starego Miasta, nowoczesną część Rygi, Zatokę Rygi i Dźwinę z ogromnym portem.
Kościół Św. Piotra w Rydze – zwiedzanie
Zwiedzając Kościół Św. Piotra, możesz podziwiać wystawę sztuki, uczestniczyć w koncertach, jakie często się tutaj organizuje ze względu na bardzo dobrą akustykę miejsca. Warto zwrócić uwagę na oryginalne elementy dekoracji wnętrza kościoła Św. Piotra, jak: drewniany ołtarz, odnowione kamienne i drewniane epitafry i brązowe świeczniki na siedem świec.
We wnętrzu kościoła Św. Piotra znajduje się również posąg Rycerza Rolanda, który wcześniej znajdował się na Placu Ratuszowym Rygi. Zwiedzanie kościoła Św. Piotra to także świetna okazja do kontemplacji mistrzostwa i kunsztu średniowiecznych budowniczych i zapoznania się ze sztuką sakralną tamtego okresu.
Kościół Św. Piotra – wieża
Gotycka wieża kościoła Św. Piotra o długości niemal 130 m została zbudowana w 15 w., ale już w 1666 r. upadła. W 1690 powstała nowa wieża w stylu barokowym z kilkoma kopułami i galeriami, stając się najwyższą drewnianą konstrukcją na świecie w tamtym okresie. W 1721 r. ponownie doszło do zniszczenia wieży, tym razem jednak za sprawą błyskawicy. Wówczas wieża kościoła Św. Piotra spaliła się. W czasie panowania cara Piotra I wieża została odnowiona. Jednak podczas II wojny światowej kościół zdemolowano a wieżę podpalono.
Kolejna renowacja kościoła Św. Piotra i wieży rozpoczęła się w 1967 r. Tym razem użyto metalowych konstrukcji, dzięki czemu galerie mogły stać się punktami widokowymi. Wieża ma 123,25 m wysokości, ale turyści mogą się dostać tylko do drugiej galerii, która znajduje się na wysokości 72 m.
W lipcu 1975 r. odnowiono zegar na wieży, który został ponownie uruchomiony. Zgodnie z tradycją na tarczy jest tylko jedna wskazówka pokazująca godzinę. W 1976 r. po raz pierwszy uruchomiono stare kuranty. Grają one łotewską piosenkę folklorystyczną „Riga dimd” pięć razy w ciągu dnia, a dzwony biję o pełnej godzinie.
Kościół Św. Piotra – siedem kogutów
Poczynając od XV w. aż do 1941 r. w kościele Św. Piotra w Rydze zaczepionych było 6 obracających się na wietrze kogutów. Pierwszy z nich został zerwany w trakcie burzy, drugi – zdmuchnięty przez poryw wiatru, trzeciego usunięto ze względu na zniszczenia spowodowane kolejną burzą, czwarty kogut spadł z wieży podczas kolejnej burzy, piąty upadł, podczas gdy szóstego koguta odnowiono, ale uległ zniszczeniu wraz z destrukcją wieży Kościoła Św. Piotra. W 1970 r. nowy kogut został wniesiony i pokryty złotem w osiemsetna rocznicę kościoła Św. Piotra.
Kościół Św. Piotra – historia
Kościół Św. Piotra zbudowano w 1209 r., ale tylko kilka ścian i słupów zachowało się do dzisiejszych czasów. Początkowo była to mała świątynia, prawdopodobnie z oddzielną dzwonnicą. Obecna bazylika powstała w trakcie renowacji w XV w. Główna nawa kościoła Św. Piotra wywołuje niesamowite wrażenie, jej środkowa część ma wysokość 30 m. Natomiast część ołtarzowa z pięcioma kaplica jest wyrazem strzelistej architektury gotyckiej. Warto wiedzieć, że w 1997 r. kościół Św. Piotra został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Czas lotu / jazdy samochodem | 1 h / 8 h 26 min |
Strefa czasowa | UTC+02:00 |
Waluta | euro (EUR) |
Godziny otwarcia | – codziennie: 10–17 |
Ceny biletów | – dorośli: 3,00 EUR |
Orientacyjna odległość | 663 km |
Komentarze