Trwa ładowanie...
d28n5cb

Stare Miasto w Rydze

Największe atrakcje
flickr.com licencja CC BY-SA 2.0
Źródło: flickr.com licencja CC BY-SA 2.0

Stare Miasto Rygi jest popularną dzielnicą rozrywkową w historycznym i geograficznym centrum Łotewskiej stolicy. Znajdziesz tu kamieniste uliczki z obfitością architektonicznych skarbów. Możesz odwiedzić najwęższą ulicę w Rydze. Rozłóż ramiona na Rozena Street, żeby się przekonać, że będziesz w stanie dotknąć przeciwległych murów.

Stare Miasto Rygi – kościoły

Zwiedzanie Starego Miasta Rygi powinno uwzględniać również wizytę w tutejszych przepięknych kościołach. Do najważniejszych należy przede wszystkim kościół Św. Piotra i przyległa do niego wieża o wysokości 72 metrów. To najwyższa świątynia w Rydze. Warto ją zobaczyć choćby ze względu na zapierający dech w piersiach widok, jaki roztacza się ze szczytu wieży.

Na stosunkowo niewielkim terytorium Rygi może funkcjonować obok siebie 5 wyznań religijnych, a każde z nich ma swój własny kościół. Najsłynniejsze świątyni usytuowane w Starym Mieście Rygi to:

  • słynna ryska katedra z kopułą – siedziba biskupa Łotewskiego Kościoła Luterańskiego, kamień węgielny pod jej budowę został położony w XIII w., świątynię warto odwiedzić również ze względu na znajdujące się tutaj organy o bardzo charakterystycznym brzmieniu;
  • kościół Św. Piotra – najwyższa świątynia w Rydze z punktem widokowym na wieży;
  • kościół Św. Jakuba – siedziba kardynała Rzymskokatolickiego Kościoła Łotewskiego.

Koniecznie trzeba też odwiedzić jeden z domów sztuki i rzemiosła albo sklepików z pamiątkami usytuowanych wzdłuż ulicy Skarnu. To bardzo dobra szansa do zdobycia wiedzy na temat historii i rozwoju Rygi.

Jeśli szukasz spokoju i ukojenia w centrum Rygi, odwiedź Dziedziniec Jana i Dziedziniec Konventa. Miłośnicy sztuki znajda w Starym Mieście Rygi wiele galerii i muzeów historycznych.

Stare Miasto Rygi – hanzeatycka tradycja

W wiekach średnich Ryga miała największy port w krajach bałtyckich i była pełnoprawnym członkiem Ligii Hanzeatyckiej, która stanowiła konfederację miast kupieckich położonych nad Bałtykiem i w regionie północnych Niemiec. Pozostałości tej epoki można dzisiaj zauważyć, odwiedzając małe i większy gmachy na Starym Mieście Rygi pamiętające złote czasy handlowe. Z tego właśnie powodu warto odwiedzić również Dom Czarnogłowych i statuę Rolanda usytuowaną przed budynkiem.

Stare Miasto Rygi – architektura

Stare Miasto Rygi to dzielnica pełna skarbów architektury średniowiecznej i unikatowych budynków sakralnych. Warto wiedzieć, że owe zachwycające konstrukcje Starego Miasta Rygi były skonstruowane przez cechy rzemieślnicze i artystów. Stare Miasto Rygi jest uderzającym przykładem na to, w jaki sposób miasto może zostać szybko odbudowane.

Poszczególne części Starego Miasta Rygi powstawały w różnych epokach i okresach reprezentowanych przez ponad 500 budynków. Znajdziesz tutaj przykłady na architekturę romantyzmu, gotyku, manieryzmu, baroku, eklektyzmu, modernizmu i wielu innych epok.

Warto także odwiedzić Dannestern na Starym Mieście Rygi, żeby zobaczyć wystawę dotyczącą zamożnych mieszkańców. Tercet najważniejszych budynków historycznych nazywany jest przez mieszkańców Trzema Braćmi. W okolicy znajduje się także Zamek Rygi, Pudrowa Wieża i wiele innych budynków ważnych architektonicznie i historycznie.

d28n5cb
Stare Miasto w Rydze
Czas lotu / jazdy samochodem

1 h /8 h 26 min

Strefa czasowa

UTC+02:00

Waluta

euro (EUR)

Przykładowe ceny

– śniadanie od 2 EUR do 3,55 EUR
– lunch od 3 EUR do 6 EUR
– obiad od 5 EUR do 9,20 EUR
– lokalne piwo (0,5 l) od 2 EUR do 3.55

Orientacyjna odległość

663 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28n5cb
d28n5cb
d28n5cb