Kraśnik i okolice. Atrakcje. Co warto zobaczyć
Droga z Annopola do Piotrawina prowadzi przez sady. Przez gałęzie drzew widać dolinę Wisły. To najatrakcyjniejsza trasa rowerowa w tym regionie. Na jego drugim krańcu znajduje się Zalew Zemborzycki – raj dla wędkarzy i żeglarzy. Jakie atrakcje ma Kraśnik? Sprawdzamy.
Kraśnik
Dawny kościół Wniebowzięcia NMP budowano przez niemal połowę XV w. Gotycka, trójnawowa pseudohala z wydłużonym prezbiterium wkrótce została przebudowana w duchu renesansu, a po 1657 r. w stylu barokowym. W świątyni uwagę przykuwają renesansowe obrazy Tomasza Dolabelli przedstawiające bitwę pod Lepanto, manierystyczne nagrobki Tęczyńskich, pochodzące m.in. z warsztatów Santi Gucciego, a także bogato rzeźbione stalle z 1. poł. XVII w. Od północnego wschodu do kościoła przylega barokowy klasztor. Wzniesiony w 1737 r., z wykorzystaniem gotyckich murów i przebudowany po 1864 r., jest dziś siedzibą Muzeum Regionalnego. Drewniany parterowy budynek, pomalowany na zielono, przy ul. Narutowicza 29, to dawny szpital z 2. poł. XVIII w. Na jego tyłach wznosi się poszpitalny kościół św. Ducha z lat 1758–1761. Na południowy wschód od rynku, przy ul. Bóżniczej 6 stoi mocno zniszczony budynek barokowej synagogi z lat 1637–1654.
Stróża Kolonia
Opuszczony dziś kościół zbudował w latach 1766–1767 Józef Horsch z fundacji Teresy Zamoyskiej. Późnobarokowa budowla na rzucie trójkąta równobocznego ma potężną fasadę rozczłonkowaną kolumnami, zwieńczoną wolutowym szczytem i poprzedzoną kruchtą. Jej wnętrze zdobią malowidła, w tym iluzjonistyczny ołtarz.
*Seria: Miasta dla ciekawych Tytuł: Lublin i Zamość Autor: Robert Pasieczny *