Trwa ładowanie...
kraśnik
19-04-2011 14:47

Kraśnik i okolice. Atrakcje. Co warto zobaczyć

Droga z Annopola do Piotrawina prowadzi przez sady. Przez gałęzie drzew widać dolinę Wisły. To najatrakcyjniejsza trasa rowerowa w tym regionie. Na jego drugim krańcu znajduje się Zalew Zemborzycki – raj dla wędkarzy i żeglarzy. Jakie atrakcje ma Kraśnik? Sprawdzamy.

Kraśnik i okolice. Atrakcje. Co warto zobaczyćŹródło: Hachette Polska
d4m02ew
d4m02ew

Kraśnik

Dawny kościół Wniebowzięcia NMP budowano przez niemal połowę XV w. Gotycka, trójnawowa pseudohala z wydłużonym prezbiterium wkrótce została przebudowana w duchu renesansu, a po 1657 r. w stylu barokowym. W świątyni uwagę przykuwają renesansowe obrazy Tomasza Dolabelli przedstawiające bitwę pod Lepanto, manierystyczne nagrobki Tęczyńskich, pochodzące m.in. z warsztatów Santi Gucciego, a także bogato rzeźbione stalle z 1. poł. XVII w. Od północnego wschodu do kościoła przylega barokowy klasztor. Wzniesiony w 1737 r., z wykorzystaniem gotyckich murów i przebudowany po 1864 r., jest dziś siedzibą Muzeum Regionalnego. Drewniany parterowy budynek, pomalowany na zielono, przy ul. Narutowicza 29, to dawny szpital z 2. poł. XVIII w. Na jego tyłach wznosi się poszpitalny kościół św. Ducha z lat 1758–1761. Na południowy wschód od rynku, przy ul. Bóżniczej 6 stoi mocno zniszczony budynek barokowej synagogi z lat 1637–1654.

Stróża Kolonia

Opuszczony dziś kościół zbudował w latach 1766–1767 Józef Horsch z fundacji Teresy Zamoyskiej. Późnobarokowa budowla na rzucie trójkąta równobocznego ma potężną fasadę rozczłonkowaną kolumnami, zwieńczoną wolutowym szczytem i poprzedzoną kruchtą. Jej wnętrze zdobią malowidła, w tym iluzjonistyczny ołtarz.

*Seria: Miasta dla ciekawych Tytuł: Lublin i Zamość Autor: Robert Pasieczny *

d4m02ew
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m02ew

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj