Trwa ładowanie...
30-08-2013 09:50

Krzysztof Wielicki na 125-lecie National Geographic

W jubileuszowej rubryce "Pod flagą NG" National Geographic Polska zagościł Krzysztof Wielicki – znakomity himalaista, zdobywca Korony Himalajów. Wywiad na łamach miesięcznika jest częścią trwających w 2013 roku obchodów 125-lecia Towarzystwa National Geographic.

Krzysztof Wielicki na 125-lecie National GeographicŹródło: Wydawnictwo National Geographic Polska
d2vec0v
d2vec0v

Z okazji 125-lecia istnienia Towarzystwa National Geographic co miesiąc na łamach National Geographic Polska zagości jedna z dwunastu wyjątkowych osób, które swoją postawą, pasją i działalnością budzą podziw w Polsce i na świecie. Redakcja miesięcznika uhonoruje te osoby unikalną trójkolorową flagą, która stanowi symbol 125 lat badań i odkryć wspieranych przez National Geographic Society. Jednym z wyjątkowych gości był Krzysztof Wielicki.

Krzysztof Wielicki to jeden z najwybitniejszych polskich wspinaczy wysokogórskich. Piąty człowiek na ziemi, który zdobył Koronę Himalajów. Na trzy z ośmiotysięczników wszedł jako pierwszy w zimie, w tym na Mount Everest. Członek elitarnego Klubu Odkrywców. O tym dlaczego, pomimo wielu zagrożeń, kontynuuje uprawianie wspinaczki Krzysztof Wielicki opowiedział Martynie Wojciechowskiej: Jak ktoś ma w sobie tę cholerną chęć pisania historii, głód sukcesu – będzie parł do przodu. To musi w człowieku tkwić. Ale też wymaga wyrzeczeń i znoszenia niewygód. W naszym środowisku była dziura pokoleniowa, brakowało sukcesów, bo i poziom heroizmu spadł w narodzie. Dziś młodzi chcą znów nawiązywać do tradycji, epoki wielkich himalajskich osiągnięć. Przy okazji rezygnują z wielu aspektów normalnego życia, bo dwumiesięczny wyjazd w góry to nie wycieczka, a koszty są duże. Niektórzy zostawiają rodzinę, dom, pracę, no i komfortowe życie.

*Krzysztof Wielicki *otrzymał z rąk Martyny Wojciechowskiej trójkolorową flagę, która towarzyszy działalności National Geographic Society od 1903 roku. Przekazanie flagi nastąpiło podczas konferencji prasowej, która odbyła się przed rozpoczęciem zimowej wyprawy na Broad Peak (8047 m n.p.m.). Krzysztof Wielicki, który był kierownikiem tej wyprawy, zabrał flagę ze sobą.

5 marca 2013 r. na szczycie Broad Peak stanęli: Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Podczas zejścia zaginęli Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Zostali oni uznani za zmarłych. Wyprawa przeszła do historii jako pierwsze zimowe wejście na niedostępny dotychczas zimą ośmiotysięcznik.

d2vec0v

Kolory flagi symbolizującej jubileusz 125-lecia National Geographic Society są znakiem przygody i eksploracji: błękit symbolizuje niebo, brąz ziemię, a zieleń morza i oceany. Pierwsza flaga trafiła w ręce Jerzego Owsiaka i była licytowana podczas specjalnej aukcji, z której dochód został przekazany na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W lutowym numerze zagościła Elżbieta Dzikowska, która zabierze flagę w podróż do Chin, zaś w marcowym wydaniu zagościł Profesor Norman Davies.

d2vec0v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vec0v