Krzywa Wieża w Pizie
Region |
Krzywa Wieża w Pizie (Torre Pendente di Pisa) to symbol Toskanii i jedna z najlepiej znanych budowli na świecie. O jej popularności świadczy chociażby pozytywna opinia dziesięciu milionów turystów, odwiedzających zabytek corocznie.
Krzywa Wieża w Pizie - historia
Krzywą Wieżę w Pizie wzniesiono według projektu Bonanno Pisano oraz Guglielmo, jako dzwonnicę, część romańskiej katedry. Już w trakcie jej budowy w latach 1173-1150 i powstaniu jedynie trzech kondygnacji miękki grunt zaczął się delikatnie osuwać. Poskutkowało to natychmiastowym odchylaniem się Krzywej Wieży w Pizie od pionu.
Próbowano wydłużyć kolumny z jednej strony budowli na wyżej położonych piętrach, ale to nie poskutkowało. Do dziś widać natomiast, że południe wieży w Pizie charakteryzują wyższe kolumny niż jej północną część. Wszystkie trzy etapy powstawania obiektu trwały łącznie przeszło półtora stulecia, a zakończyło jej dodanie ósmego piętra z dzwonami w 1350 roku.
Do budowy użyto białego marmuru, a całkowita waga Krzywej Wieży w Pizie przekracza 14 tysięcy ton. Wzniesiono ją na określoną wysokość, ale odchylenie od pionu z jednej strony wynosi aktualnie mniej więcej 5 metrów.
Od 1911 roku każdego roku jest to skrupulatnie mierzone i zapisywane. W efekcie podsumowano, że Krzywa Wieża w Pizie odchyla się corocznie o średnio 1 milimetr. Po trwających szereg lat pracach konserwatorskich samoczynne pochylanie się budowli zatrzymano i otwarto ją dla turystów w 2011 roku. Poprzednio próbowano tego samego w XIX wieku, co poskutkowało jednak czymś odwrotnym.
Krzywa Wieża w Pizie - ciekawostki
Jedna z legend głosi, że wraz z początkiem XVII stulecia Galileusz przeprowadził swój słynny eksperyment ze swobodnym spadkiem ciał z Krzywej Wieży w Pizie. Być może naukowiec faktycznie miał wówczas szansę zademonstrować szerszej publiczności nowatorską teorię, że obiekty spadają w czasie całkowicie nie związanym z ich masą, jednak brak jednoznacznie potwierdzających to, wiarygodnych źródeł.
Co warto wiedzieć o Krzywej Wieży w Pizie?
- Miała ona pierwotnie wysokość 60 metrów.
- Jej oryginalna konstrukcja to unikat na szeroką skalę.
- W trakcie ostatnich prac konserwatorskich nad stanem Krzywej Wieży w Pizie pracował zespół profesora Michele Jamiołkowskiego, dając obiektowi gwarancję wzmocnienia fundamentów oraz uniknięcia dalszego osuwania na trzy stulecia. Udało się to m.in. dzięki technice oczyszczania budowli ze smogu, szkodliwej działalności człowieka i umieszczaniu utraconych kawałków marmuru z powrotem na ścianach.
- W wyścigu do tytułu najbardziej odchylonej od pionu budowli Krzywą Wieżę w Pizie pobiło niemieckie Suurhusen i dolnosaksońska kościelna wieża. Obiekt znajduje się w Księdze Rekordów Guinessa, pochylając się aż o 1,22 stopnia bardziej niż pizański zabytek.
- Capital Gate w Abu Zabi to natomiast najbardziej krzywy obiekt na świecie, z tą różnicą, że był to celowy zabieg projektantów wieży.
Czas lotu / jazdy samochodem | 3 h / 15 h 38 minut jazdy samochodem / 22 h 13 minut jazdy pociągiem |
Strefa czasowa | UTC±01:00 |
Waluta | Euro (1 Euro = 4,24 zł) |
Godziny otwarcia | Wejście od 8. roku życia, osobom w wieku 8-18 lat muszą towarzyszyć opiekunowie; |
Ceny biletów | 76 zł (kupione wcześniej przez internet), wejście do katedry jest bezpłatne; przed wejściem na teren obiektów należy zostawić w szatni większe sztuki bagażu |
Orientacyjna odległość | 1232 km w linii prostej, 1603 km samochodem, 1734 km pociągiem |
Komentarze