Trwa ładowanie...

Eksperci przebadali słynną wieżę w Pizie. Zaskakujące wnioski

Jeden z najsłynniejszych włoskich zabytków został poddany ekspertyzie. "Jak na pacjenta, który ma 850 lat, Krzywa Wieża w Pizie jest w nadzwyczajnym stanie" - orzekli eksperci po inspekcji zabytku.

Wieża w PizieWieża w PizieŹródło: Adobe Stock
d3sfct9

Krzyża Wieża w Pizie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie.

Wieża w Pizie uratowana przez "czarodzieja"

Pod koniec XX wieku pojawiło się realne zagrożenie zawalenia się wieży z powodu stale powiększającego się przechyłu. Dlatego powołano został specjalny zespół ekspertów, na czele którego stanął urodzony koło Lwowa profesor Michele Jamiolkowski z Politechniki w Turyni.

"Wieża jest uratowana" - te słowa padły 15 grudnia 2001 r. wraz z ponownym otwarciem romańskiej budowli dla zwiedzających po latach skomplikowanych prac. Od tamtego czasu profesora nazywa się "czarodziejem", a stan zabytku jest regularnie monitorowany. 30 listopada br. przedstawiono wyniki najnowszej kontroli najsłynniejszej wieży świata.

d3sfct9

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Pojechał na wakacje do Tajlandii. Zmienił nazwisko i został żebrakiem

W podsumowaniu najnowszego raportu eksperci zaznaczyli, że prace inżynieryjne przeprowadzone przez zespół Jamiolkowskiego można porównać do chirurgicznego zabiegu angioplastyki. Polegały na wydobyciu małych ilości ziemi spod fundamentów w części północnej, by w ten sposób osiągnąć redukcję przechyłu.

- Jak pokazał nam Michele Jamiolkowski, ustabilizowanie wieży była naprawdę trudnym wyzwaniem dla inżynierii geotechnicznej ze względu na to, że interwencje gruntowe mogły być niebezpieczne - podkreślił szef nadzoru nad zabytkami w Pizie Pierfrancesco Pacini, prezentując najnowszy raport.

d3sfct9

Dzięki tym zabiegom, 53-metrowa wieża licząca 295 schodów wyprostowała się prawie o pół metra. Po zakończeniu robót czuwający nad nimi międzynarodowy zespół specjalistów dał zabytkowi 300 lat gwarancji.

Jamiolkowski podkreślał, że gdyby nachylenie doszło do pewnej granicy, wieża zawaliłaby się.

Turyści często robią sobie takie zdjęcia ze słynną wieżą Adobe Stock
Turyści często robią sobie takie zdjęcia ze słynną wieżąŹródło: Adobe Stock, fot: Wagner Santos

Wielkie święto w Pizie

W przyszłym roku w Pizie zaplanowano uroczyste obchody 850. rocznicy rozpoczęcia budowy Krzywej Wieży, co miało miejsce 9 sierpnia 1173 roku.

d3sfct9

Na miejsce na pewno wybierze się wielu Polaków, którzy chętnie wybierają ten kierunek na krótki urlop w Włoszech. To m.in. dzięki temu, że loty do Pizy są naprawdę tanie - z Gdańska czy Warszawy można dolecieć tam za mniej niż 100 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3sfct9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sfct9