Trwa ładowanie...
d20i9lb

Krzywa Wieża w Toruniu

Największe atrakcje
Krzywa Wieża w Toruniu
Kraj
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Krzywa Wieża w Toruniu w Zespole Staromiejskim była niedokończona od strony miasta. Na miejscu, w tej najpopularniejszej baszcie w mieście, z którą związane są ciekawe legendy, można posiedzieć w kawiarni oraz kupić pamiątki.

Krzywa Wieża w Toruniu - opis

Krzywa Wieża w Toruniu powstała na czterościennych fundamentach jako część murów obronnych, okalających miasto pierścieniem. Wzniesiono ją na piaszczystym podłożu w drugiej połowie XIII wieku. Jej wysokość wynosi 15 metrów. Pod ciężarem budynku piaski nieco się zapadły, powodując, że wieża pochyliła się ku północy od strony miasta, opierając się o stały, bardziej stabilny i zwięzły grunt.

Od XVIII wieku Krzywej Wieży nie używało się już w celach obronnych. Wyrównano stropy, wzniesiono brakującą ścianę, urządzono tutaj więzienie, a potem mieszkania. Do drugiej połowy XIX wieku w pobliżu znajdowała się podobna wieża.

Krzywa Wieża w Toruniu – ciekawostki i legendy

Krzywa Wieża w Toruniu jest dla niektórych symbolem grzechu i przypomina o niegodnych występkach. Oto najbardziej znane legendy związane z tym miejscem:

  • Odchylenie Krzywej Wieży w Toruniu od pionu wynosi 1,46 metra. Można pod nią sprawdzić, czy człowiek jest niewinny. Wystarczy stanąć plecami do budowli, oprzeć się o nią piętami, wyciągnąć ręce i wytrzymać w tej pozycji. Jeśli to się nie uda, przyczyną są grzechy.
  • Jedna z legend głosi, że za budowę obiektu odpowiadał architekt, którego przerósł jego pion i nie podołał zadaniu. Zła wieża zagroziła, że jeśli ma być krzywa, to runie. Odpowiedź brzmiała „To ruń”.
  • Gdy w tutejszym zamku rezydowali Krzyżacy, najprzystojniejszy z zakonników nawiązał romans z jedną z mieszkanek miasta. Romans wyszedł na jaw, a kochanków spotkała kara. Mężczyzna musiał wznieść wieżę obronną tak odchyloną od pionu, jak jego występki i życie odbiegały od reguł zakonnych.
Krzywa Wieża w Toruniu
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h 35 min jazdyUTC±01:00

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Ceny biletów

Krzywa Wieża nie jest udostępniona dla zwiedzających, pracują tu bowiem urzędnicy miejscy Toruńskiej Agendy Kulturalnej

Orientacyjna odległość

261 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20i9lb
d20i9lb
d20i9lb