Toruń
Kraj: | |
Położenie: | Północna część kraju, na Pomorzu i Kujawach |
Strefa czasowa: | UTC±01:00 |
Waluta: | PLN |
Toruń zwany jest Perłą Północy. To najatrakcyjniejszy turystycznie ośrodek regionu i najczęściej odwiedzane historyczne polskie miasto. Każdego roku przyjeżdża tu więcej zwiedzających - obecnie to przeszło 2 miliony osób. W Toruniu dobrze żyje się również jego stałym mieszkańcom. Oprócz Mikołaja Kopernika pochodzi stąd również Tony Halik czy Zbigniew Herbert.
Toruń – pogoda
Toruń, miasto ciekawie położone w dolinie Wisły i Kotlinie Toruńskiej, założyli Krzyżacy w 1231 roku. Ze względu na walory geograficzne ścierają się tutaj masy powietrza oceanicznego oraz kontynentalnego. Najbardziej nasłonecznione miesiące to maj i sierpień, natomiast lipiec charakteryzuje najwyższa średnia roczna temperatura (22°C) oraz największa ilość opadów. Zimy w Toruniu nie są zbyt mroźne, a najchłodniejszy jest styczeń (-4°C) z zachodnimi oraz południowymi wiatrami.
Atrakcje Torunia
Zespół miejski w Toruniu został w 1997 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zaliczamy tutaj Stare i Nowe Miasto oraz zamek krzyżacki. Najbardziej reprezentacyjną ulicą Torunia jest ulica Szeroka, z kamienicami zamożnych rodów, herbami miast byłego średniowiecznego związku handlowego, obecnie główny deptak handlowy. Na zabytkowej Starówce co krok natykamy się na zbożowe spichlerze bądź elementy ceglanych murów miejskich, służących przed wiekami do obrony Torunia. Możemy podziwiać bramy i baszty Mostową, Klasztorną, Gołębnik, Żuraw czy Żeglarską. Jest tu najwięcej gotyckich budynków w Polsce.
Co warto zobaczyć w Toruniu i okolicach?
- Ratusz Staromiejski z wewnętrznym dziedzińcem, z XIV wieku, zbudowany za zgodą Konrada Wallenroda. To dawna siedziba władz miasta, sądu, reprezentacyjne miejsce wizytowane przez królów, punkt handlowy. Posiada wieżę widokową (40 metrów wysokości) oraz Muzeum Okręgowe.
- Dom Mikołaja Kopernika.
- Pomnik Mikołaja Kopernika, zwany kopcem. Odlany w pracowni Tiecka i ustawiony na rynku w 1853 roku. Charakterystyczny punkt spotkań.
- Polską krzywą wieżę – średniowieczną basztę miejską dawną część murów obronnych miasta, piętnastometrową budowlę z prawie półtorametrowym odchyleniem od pionu. W trakcie jej budowy osunęło się piaszczyste podłoże.
- Planetarium.
- Obserwatorium astronomiczne.
- Twierdzę Toruń.
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika z osiedlem uniwersyteckim.
- Centrum Kulturalno-Kongresowe, projektu Menisa, utrzymane w różnych stylach architektonicznych, z interesującą bryłą, salami koncertowymi i sceną plenerową.
- Żywe Muzeum Piernika przy ulicy Rabiańskiej, gdzie przy pomocy tradycyjnych narzędzi można samodzielnie zrobić pierniki według starych receptur.
- Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej, interaktywne, w XIX-wiecznej fabryce pierników rodu Weese z zabytkowym piecem przemysłowym, odkrywające tajemnicę przepysznych wypieków. To nie tylko ekspozycje muzealne, ale również warsztaty z degustacjami.
- Park etnograficzny.
- Ruiny zamku królewskiego.
- Wyspę Kępa Bazarowa.
- Średniowieczne kościoły św. Jakuba, Wniebowzięcia NMP oraz katedra śś. Janów.
- Bulwar Filadelfijski nad Wisłą, usytuowany tuż obok zespołu staromiejskiego, skąd kursują statki białej floty.
- Kamienicę Pod Gwiazdą.
- Piernikową Aleję Gwiazd na Rynku Staromiejskim przy Dworze Artusa.
- Ogród zoobotaniczny.
Toruń - plaża
Toruń leży nad Wisłą, w odległości prawie 170 kilometrów od Morza Bałtyckiego. Można tutaj jednak znaleźć piaszczystą plażę na nadwiślańskich błoniach. W trakcie wakacji działa w Toruniu plaża miejska nad rzeką, z bezpłatnymi leżakami, hamakami, łóżkami, parasolami, palmami, boiskiem. W ciągu dnia nad bezpieczeństwem plażowiczów oraz porządkiem na toruńskiej plaży czuwa zatrudniony opiekun. Realizowane są tutaj również animacje dla dzieci.
Toruń – festiwale
W Toruniu odbywają się m.in.:
- Bella Skyway Festival, prezentujący dokonania sztuki audiowizualnej, podkreślając gotycką przeszłość miasta i rys astronomiczny.
- Toruński Festiwal Kultury i Sztuki w kwietniu.
- Świętojański Festiwal Muzyki Organowej w maju i czerwcu.
- Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki Krajów Nadbałtyckich Probaltica w czerwcu.
- Święto Piernika w czerwcu.
- Święto Patrona Torunia (Św. Jana) w czerwcu.
- Letni Festiwal Grozy w lipcu i sierpniu.
- Toruń Blues Meeting w listopadzie.
Toruń – lokalne potrawy
W jednej z toruńskich restauracji Sting zachwycił się rosołem z gołębia. Na całym świecie miasto słynie jednak z pierników, produkowanych tutaj od ponad sześciu stuleci. Najbardziej znana jest toruńska katarzynka, sprzedawana przez lokalnych kupców. Wypiekała je na biesiady sprowadzona w średniowieczu przez Krzyżaków Litwinka, umieszczona w klasztorze Benedyktynek. Używała mąki żytniej, korzennych przypraw oraz miodu, a katarzynkami (w kształcie połączonych medalionów) ochrzcił pierniczki krzyżacki komtur.
Co warto zjeść i wypić w Toruniu?
- Pierniki toruńskie na miodzie, przyprawione korzennie.
- Gzik, twaróg roztarty ze śmietaną, z cebulą, solą, pieprzem, podawany z ugotowanymi ziemniakami bądź chlebem.
- Ser kozi z Mikanowa, pobliskiej wsi, z dodatkami przypraw.
- Lody koronowskie, o maślanej konsystencji, w pszennym wafelku.
- Półgęsek, gęsie mięso, o walcowatym kształcie, obleczone warstewką tłuszczu, obwiązane sznurkiem.
- Karpia nakielskiego, delikatnego, kruchego, nie pachnącego mułem rzecznym.
- Fjut (cyrop), płynny syrop z buraków, używany np. do smarowania pieczywa.
- Śliwki w occie. Węgierki doprawia się cynamonem i goździkami.
- Chleb z kminkiem bądź z makiem ze Stolna.
- Mace borowiackie, drożdżowe pieczywo z resztek ciasta. Kwadratowe, na słodko ze śliwkami lub na słono ze skwarkami czy grzybami.
- Kajmak, brązowa, lekko połyskliwa, słodka masa.
- Amoniaczki, karbowane ciasteczka z cukrem.
- Groch z kapustą, gęsta masa, przyprawiona liśćmi laurowymi i zielem angielskim, obowiązkowa potrawa na stole wigilijnym.
Przykładowe ceny | - bilety do Interaktywnego Muzeum Toruńskiego Piernika (z warsztatami): 11 i 7 zł; |
Komunikacja | Autobusy, tramwaje, taksówki, kolej; są tu porty rzeczne oraz kilka przystani żeglarskich |
Co warto zobaczyć | |
Wiza/paszport | nie |
Orientacyjna odległość | 261 km (2 h 35 min jazdy) |
Lotniska | |
Noclegi |
Komentarze