Trwa ładowanie...

Kumak nizinny. "Piękna jest ta bombina"

Na profilu "Komendy Powiatowej Straży Ochrony Przyrody w Giżycku" na Facebooku pojawiła się ciekawostka na temat płazów, które zamieszkują głównie tereny rolnicze. "Przy dotknięciu wydzielają śluz dość nieprzyjemny dla człowieka, brrr, dlatego warto potem umyć ręce" - czytamy w opublikowanym poście.

Kumak nizinny nie jest gatunkiem zagrożonym, jednak rzadko się go widuje Kumak nizinny nie jest gatunkiem zagrożonym, jednak rzadko się go widuje Źródło: Getty Images, fot: Joe McDonald
d2ozdkb
d2ozdkb

Kumak nizinny to gatunek płaza z rodziny kumakowatych. Jest blisko spokrewniony z kumakiem górskim, a jego przedstawiciele żyli już 150 mln lat temu.

Kumak nizinny - wydaje charakterystyczne kumkanie

"Swoim wyglądem przypomina trochę małą ropuchę i podobnie jak u niej, w jego skórze znajdują się gruczoły jadowe. Przy dotknięciu wydziela śluz dość nieprzyjemny dla człowieka, brrr, dlatego warto potem umyć ręce" - czytamy w poście udostępnionym na profilu "Komendy Powiatowej Straży Ochrony Przyrody w Giżycku".

Jak informuje autorka posta, długość tego płaza nie przekracza 5,5 - 6 cm. Samce kumaka wydają charakterystyczne "kumkanie", które można usłyszeć nad stawem czy jeziorem. Jego głos niesie się nawet kilka kilometrów.

d2ozdkb

Kumak nizinny - pomaga w zwalczaniu komarów

"W Polsce kumak nizinny jest pod całkowitą ochroną prawną, gdyż należy do najszybciej zanikających płazów Europy. U nas występuje jeszcze na wielu stanowiskach, jednak spadek liczebności jego populacji jest bardzo wyraźny" - czytamy na Facebooku.

Płaz ten odgrywa bardzo ważną rolę w zwalczaniu plag komarów, które zjada we wszystkich stadiach ich cyklu życiowego.

"Piękna jest ta bombina" - czytamy w komentarzach pod udostępnionym postem. "U mnie są takie trzy i rosną"; "Warto nagłośnić, mało jest takich informacji w necie" - piszą internauci.

Ćma kontra żaba. Wszystko nagrała kamera monitoringu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ozdkb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ozdkb