Geograficznie to już Afryka, ale zwyczajowo i mentalnie to wciąż Europa. Krystalicznie czysta woda i miękki, czarny piasek, to tylko przedsmak tego, co nas czeka. Fiesta do białego rana w licznych barach lub piękno endemicznej przyrody i wypoczynek wśród palm. A na deser zdjęcie z papugą – takie jest Puerto de la Cruz, kurort o wielu obliczach.
Puerto de la Cruz to malowniczy kurort położony w północnej części Teneryfy, największej spośród Wysp Kanaryjskich. Możemy się tu dostać bez paszportu, bo wyspy należą do Hiszpanii, chociaż rzut oka na mapę pozwala stwierdzić, że jest to jedna z najbardziej oddalonych destynacji w Unii Europejskiej. Geograficznie to północno-zachodnie wybrzeże Afryki, jednak kulturowo należy do Europy. Walutą jest tu euro, językiem urzędowym hiszpański, chociaż z mieszkańcami bez problemu porozumiemy się po angielsku lub niemiecku. Teneryfa żyje z turystyki, słynie także z plantacji bananów i upraw winogron oraz pomidorów, a także z rybołówstwa. Na wyspie znajdują się dwa międzynarodowe lotniska, ale jeśli chcemy szybko dotrzeć do Puerto de la Cruz, lepszym wyborem jest port lotniczy Teneryfa-Północ, położony w stołecznym Santa Cruz de Tenerife. Na wyspie działa dobrze zorganizowana i wygodna komunikacja autobusowa. Tanią alternatywą jest wynajęcie samochodu, jednak nie każdy kierowca pewnie czuje się na tutejszych stromych, krętych i wąskich drogach.
Na Teneryfie przez cały rok jest słonecznie i upalnie, temperatura wody i powietrza praktycznie nigdy nie spada tu poniżej 20 st. C. Jeżeli chcemy uniknąć tłumów, a przy okazji skorzystać z niższych cen hoteli i połączeń lotniczych, to okres od listopada do marca jest idealną porą na urlop. Wtedy jest tu wystarczająco ciepło (22-24 st. C), aby zwiedzać wyspę lub opalać się, a jednocześnie nie grożą nam tłumy turystów i nieznośny upał.
Atuty Puerto de la Cruz
Miasto słynie z długiej nadmorskiej promenady z punktami widokowymi na malowniczą dolinę* Orotavy* oraz wulkan El-Teide, będący najwyższym szczytem Wysp Kanaryjskich i Hiszpanii, a zarazem malowniczym parkiem narodowym wpisanym na listę UNESCO. Chociaż Puerto de la Cruz jest kurortem, nie zatraciło swojego spokojnego, nieco sennego charakteru. Jest tu czysto, ulice i skwery toną w zieleni, a zewsząd unosi się smakowity zapach egzotycznej kuchni. Warto odwiedzić miejscową, malowniczą starówkę ze stylowymi kamieniczkami, często z krzyżami na fasadach i ulicach. To nawiązanie do nazwy miejscowości, pierwszy krzyż pojawił się tu na budynku urzędu celnego – Casa Aduana – wybudowanym w 1620 r. Równie malowniczym miejscem jest port, gdzie w miejscowym sklepie możemy nabyć świeże ryby i inne skarby morza, które uprzejmi sprzedawcy bez problemu nam oczyszczą. Jeżeli nie chcemy lub nie lubimy gotować, także nie ma problemu – w miasteczku jest masa przytulnych barów i restauracji,serwujących zarówno miejscowe specjały, jak i dania kuchni z różnych stron świata. Miasteczko ma zresztą dwa oblicza – w dzień senne i spokojne skłania do lenistwa i relaksu, z kolei wieczorem, kiedy ożywają miejscowe bary, a zewsząd dobiega muzyka i rozkładają się uliczne kramiki,wszystko nabiera energii do życia.
Miejsca, które trzeba zobaczyć - Playa Jardin
Na pewno trzeba odwiedzić Playa Jardin – chyba najbardziej malowniczą miejscową plażę. Warto zabrać ze sobą buty do pływania, bo spora część dna jest kamienista. Jednak najbardziej uczęszczany fragment plaży to czarny, drobniutki piasek. *Po kąpieli możemy skorzystać z licznych pryszniców oraz bezpłatnych toalet. W pobliżu jest także sporo barów, a miedzy częściami plaży w niewielkim ogrodzie pośród kaktusów można podglądać jaszczurki. Stąd już blisko do *Castilo de San Filipe – niewielkiego zamku z XVII w., który można zwiedzać w niektóre dni od 10:00 do 13:00. To dobre miejsce na spacer, ponadto w miejscowym centrum kultury możemy zobaczyć recital lub koncert.
Miejsca, które trzeba zobaczyć - Loro Parque
Loro Park (Loro Parque) to park rozrywki, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jedną z największych atrakcji jest tu ogród zoologiczny słynący z wielu gatunków papug oraz żółwi olbrzymich, jaguarów i szympansów. Równie atrakcyjne jest delfinarium, gdzie można obserwować pokazy orek, delfinów i lwów morskich. Warto też odwiedzić akwarium, gdzie obok ryb można podziwiać różne meduzy. Jakby tego było mało, na miejscu działa kino 3D, minirollercoaster dla dzieci oraz ogród ze storczykami i wystawa antycznej porcelany. Oczywiście największym powodzeniem cieszą się występy papug, które można zobaczyć co półtorej godziny. Zdjęcie z arą na ramieniu to obowiązkowy punkt programu.
Miejsca, które trzeba zobaczyć - Lago Mariáinez
Lago Mariáinez *to z kolei park morski ze sztucznym jeziorem, licznymi basenami i wodospadami przeplatanymi tarasami z ogrodami pełnymi egzotycznych roślin i zacisznymi restauracjami. Całość została zaprojektowana przez hiszpańskiego artystę *Césara Manrique, w oparciu o tradycyjną architekturę Wysp Karaibskich. Można tu zażywać kąpieli, opalać się, ale można także spróbować swoich sił w kasynie lub spacerować po ogrodach z lokalną roślinnością. Dla spragnionych mocnych wrażeń czeka pobliska Playa Mariáinez – niewielka plaża z idealnymi warunkami do uprawiania surfingu, windsurfingu i kitesurfingu. Niemal nieustannie wieje tu silny wiatr, a fale są wysokie, dlatego miejsce jest popularne wśród ludzi ceniących aktywny wypoczynek. Działa tu wypożyczalnia sprzętu, są także instruktorzy.
Miejsca, które trzeba zobaczyć - Plaza del Charco
Plaza del Charco to dla odmiany plac miejski w centrum miasteczka. Działa tu wiele restauracji, lodziarni, są liczne sklepiki z pamiątkami. Jest tu także plac zabaw dla dzieci, a ławeczki w cieniu drzew zachęcają do odpoczynku. Można kupić wyśmienite lody lub prezenty za niewielkie pieniądze, ale można też przyjść wieczorem, gdy lokale kuszą muzyką, występują uliczni artyści, a wokół słychać gwar rozmów turystów z całego świata.
Miejsca, które trzeba zobaczyć - Jardin Botanico
I wreszcie Jardin Botanico, czyli ogród botaniczny z przedstawicielami kilkuset gatunków roślin z pięciu kontynentów. Ogród powstał w 1788 roku, można go zwiedzać codziennie od 9:00 do 18:00. Wraz z biletem otrzymamy mapkę, a przy większości eksponatów jest tabliczka z opisem.