Trwa ładowanie...
dymu82n

Latarnia morska w Świnoujściu

Największe atrakcje
Latarnia morska w Świnoujściu
Kraj
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Latarnia Morska w Świnoujściu to polska Królowa jasności – działająca od początku grudnia 1857 roku latarnia ma przeszło 300 krętych schodów i 65 metrów wysokości. Daje jej to zaszczytny tytuł prawdopodobnie najwyższego obiektu tego rodzaju na świecie, wzniesionego z cegły klinkierowej. Obecna ozdoba miasta jest turystyczną atrakcją Świnoujścia, której nie można przeoczyć.

Latarnia Morska w Świnoujściu – historia

Zanim w 1854 roku w pobliżu toru wodnego rozpoczęto budowę zaawansowanej technicznie latarni morskiej w Świnoujściu, w okolicy brakowało funkcjonalnych znaków nawigacyjnych. Bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Bałtyckim próbowano strzec, paląc ogniska na wydmach w osadzie Chorzelin. Dla uzyskania stabilności obiektu w ziemię wbito pale. Budynek o dwóch kondygnacjach służył latarnikom jako dom, a wieżę z ogromną lampą na olej słonecznikowy i soczewką Fresnela charakteryzował przekrój ośmiokąta.

Słaba jakość użytych do budowy materiałów oraz niekorzystne warunki atmosferyczne sprawiły, że już w 1902 roku latarnia morska w Świnoujściu wymagała porządnego remontu. Osiągnęła wówczas kształt cylindryczny i otrzymała zupełnie nowe pokrycie. Rok 1997 zaowocował ekspertyzami, które poskutkowały wydaniem decyzji o konieczności przebudowy i rewitalizacji obiektu. Od początku XXI wieku możemy już podziwiać wieżę oraz panoramę okolicy z zupełnie odnowionej latarni morskiej. Okoliczne ruchome wydmy nie zdołały w żaden sposób naruszyć konstrukcji świnoujskiego obiektu.

W pobliżu znajduje się także latarnia morska na wzniesieniu Kikut, usytuowana na klifie. Dzięki temu sprytnemu zabiegowi osiemnastometrowa wieża daje światło z reflektora na wysokości aż 91,5 metra.

Latarnia Morska w Świnoujściu – Dzień Latarni i muzeum

Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich obchodzony jest na całym świecie w każdą trzecią niedzielę sierpnia. W Świnoujściu czci się go z wielką pompą przez cały weekend. Można zobaczyć paradę Neptuna i jego świty po ulicach, ducha latarnika, chrzest morski o zachodzie słońca, zwiedzać obiekt zupełnie za darmo czy słuchać szant. Corocznie organizowany jest także bieg wspinaczkowy na latarnię, którego rekordzista ukończył w minutę i 48 sekund.

Nie tylko z okazji święta zdecydowanie warto odwiedzić najwyższą ceglaną latarnię morską na świecie w Świnoujściu. Obiekt dostępny jest dla zwiedzających przez cały rok w godzinach 10-18. W przyległym do wieży budynku znajdziemy również Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego. Ekspozycja obejmuje najciekawsze zgromadzone elementy, powiązane m.in. z techniką nawigacyjną, takie jak siedemdziesięciokilogramowy strój nurka oraz żarówka o potężnej mocy 4200 W.

Latarnia morska w Świnoujściu
Czas lotu / jazdy samochodem

Czas lotu/ jazdy samochodem: Lot Warszawa – Szczecin trwa 1 h 9 min + 107 km to 1 h 50 min jazdy; Loty Kraków – Heringsdorf trwają łącznie 3 h (bez czasu oczekiwania na przesiadki) + 10,5 km to 15 min jazdy

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Godziny otwarcia

10-18

Ceny biletów

6 zł normalny, 4 zł ulgowy

Orientacyjna odległość

Od Warszawy 653 km – 6,5 h jazdy, od Krakowa 726 km – 8 h jazdy, od Wrocławia 451 km – niecałe 6 h jazdy, od portu lotniczego Heringsdorf Flughafen (HDF) 10,5 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dymu82n
dymu82n
dymu82n
dymu82n

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj