Trwa ładowanie...

Lekkomyślność turystów w górach. Wyprawa na Śnieżkę mogła skończyć się tragicznie

Mimo regularnych apeli GOPR-u i TOPR-u o zachowaniu ostrożności i dobrym przygotowaniu podczas wyprawy w góry, nierozważnych turystów nie ubywa. W weekend swoją lekkomyślność mogli przypłacić życiem.
Share
Dwoje turystów zadzwoniło do GOPR-u z prośbą o pomoc. Byli wyziębieni i wyczerpani
Dwoje turystów zadzwoniło do GOPR-u z prośbą o pomoc. Byli wyziębieni i wyczerpaniŹródło: GOPR / Facebook
dnitw2y

W sobotę późnym popołudniem ratownik dyżurny karkonoskiego oddziału GOPR odebrał telefon od pary 30-latków. Okazało się, że weszli na Śnieżkę, ale nie mieli siły z niej zejść. Byli wychłodzeni i wyczerpani. Nie byli także odpowiednio przygotowani zarówno pod względem ubrań, jak i sprzętu. Gdy ratownicy dotarli na miejsce, udzielili pomocy kobiecie i mężczyźnie, zabrali ich najpierw do schroniska, a następnie do Karpacza. Karkonoski GOPR poinformował o tym zdarzeniu na Facebooku.

Pod wpisem pojawiło się wiele komentarzy, głównie negatywnych. "Powinni im wystawić rachunek... za głupotę", "Kolejny przykład ignorowania gór. Ludzie myślcie! Góry zimą to nie piaskownica" czy "Jak można być tak bezmyślnym, to są góry, które latem są nieprzewidywalne, a co dopiero zimą..." – to tylko wybrane z licznych opinii.

dnitw2y

Część osób zwróciło uwagę na to, że wypadki zdarzają się także doświadczonym turystom. "Ci, co za każdym razem przy okazji relacji z akcji GOPR piszą o głupocie, pokrywaniu kosztów, chodzeniu w klapkach itp., chyba nigdy nie byli zimą w górach. Nawet Śnieżka może dać w kość zaprawionemu wędrowcowi, który ma ze sobą masę szpeju. Dobrze, że działa GOPR" – bronił parę jeden z komentujących.

   Śnieżka / Shutterstock.com
Źródło: Śnieżka / Shutterstock.com

Trudne warunki w Karkonoszach

Na stronie internetowej karkonoski GOPR ostrzega, że na Śnieżce panują obecnie trudne warunki. Temperatura odczuwalna wynosi ok. -15 st. C, pokrywa śnieżna ma ok. 80 cm i wieje silny wiatr. Widoczność jest dobra, ale jest znaczny stopień zagrożenia lawinowego. GOPR przypomina, że każde wyjście w góry wymaga obiektywnej oceny ryzyka, dobrego przygotowania kondycyjnego oraz technicznego.

dnitw2y

Zobacz też: GOPR-owcy, ludzie z charakterem

dnitw2y

Podziel się opinią

Share
dnitw2y
dnitw2y