Śnieżka
Kraj | |
Region |
Śnieżka góruje nad Kotliną Jeleniogórską i jest najambitniejszym celem dla turystów wspinających się po zboczach Karkonoszy. Leży na granicy Polski i Czech, a jej szczyt przez większość roku znajduje się pod pokrywą śnieżną.
Góra Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy
Śnieżka (cz. Sněžka) należy do dwóch krajów i stanowi dla nich naturalną granicę. To najwyższy szczyt nie tylko Karkonoszy, ale również całych Sudetów, a nawet Czech, które – tak samo jak Polska – mają dostęp do Karpatów. Śnieżka znajduje się we wschodniej części Karkonoskiego Parku Narodowego i w zachodniej części Czarnego Grzbietu. Jej wysokość wynosi 1603 m n.p.m.
Śnieżka a Szrenica – Karpacz czy Szklarska Poręba?
Szczyt Śnieżka zlokalizowany jest w pobliżu jednego z największych ośrodków turystycznych Karkonoszy, czyli Karpacza. Aby dotrzeć z centrum Karpacza na Śnieżkę, trzeba przemierzyć ok. 7 km, co zajmuje średnio 2,5 h. Najwyższy szczyt Karkonoszy ma konkurencję w postaci niemal tak samo chętnie odwiedzanej Szrenicy. Góra ta znajduje się w zachodniej części pasma i ma wysokość 1361 m n.p.m. Najlepszą bazą wypadową do zdobycia Szrenicy jest Szklarska Poręba oddalona od wzniesienia o 6,5 km (niecałe 2 h drogi).
Wprawieni piechurzy mogą wybrać się na czerwony szlak prowadzący od Śnieżki do Szrenicy. Przejście takiej trasy zajmuje ok. 8 h. Jeśli chodzi o poziom trudności, wejście na Śnieżkę i Szrenicę wygląda podobnie (wąsko i stromo robi się dopiero w końcowym odcinku).
Śnieżka – pogoda na szczycie
Pogoda na Śnieżce zawsze różni się od warunków atmosferycznych panujących w Karpaczu. Na szczycie można się spodziewać dużego wiatru. W ciągu całego roku występuje tam 206 dni wietrznych dni. W najcieplejszych miesiącach (lipcu i sierpniu) temperatura na Śnieżce oscyluje wokół 9 stopni Celsjusza. Przez ponad połowę roku słupki termometrów spadają poniżej 0.
Śnieżka – szlaki turystyczne
Głównym szlakiem turystycznym, który prowadzi na Śnieżkę, jest Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Biegnie ona od Hali Szrenickiej przez Czarną Przełęcz, Śląskie Kamienie, Przełęcz Karkonoską i Słonecznik. Znajduje się przy niej Śląski Dom. Po zejściu ze Śnieżki szlak zahacza o Czarną Kopę i schodzi Przełęczą Sowią do Przełęczy Okraj. Trasa ma łącznie prawie 30 km.
Na Śnieżkę można się dostać również szlakami:
– Karpacz Biały Jar PKS – Rozdroże Łomnickie – Biały Jar – Kopa – schronisko Dom Śląski – Śnieżka,
– Przełęcz Okraj – Czoło – Skalny Stół – Sowia Przełęcz – Czarna Kopa – Śnieżka,
– Kościół Wang – Polana – Domek Myśliwski – schronisko Samotnia – schronisko Strzecha Akademicka – Dom Śląski – Zakosy lub Droga Jubileuszowa – Śnieżka.
Czy na Śnieżce jest schronisko?
Budynek zwany potocznie schroniskiem na Śnieżce jest wyłącznie lokalem gastronomicznym, który nie funkcjonuje jako baza noclegowa. W jego górnej kondygnacji mieści się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa. Schroniska – w ścisłym znaczeniu tego słowa – nie znajdziemy również po stronie czeskiej.
Ceny biletów | Kolejka gondolowa po stronie czeskiej (start: Pec pod Sněžkou, meta: Śnieżka) |
Komentarze