Trwa ładowanie...
d151aiu

Śnieżka

Największe atrakcje
Śnieżka
Kraj
Region
iStock
Źródło: iStock

Śnieżka góruje nad Kotliną Jeleniogórską i jest najambitniejszym celem dla turystów wspinających się po zboczach Karkonoszy. Leży na granicy Polski i Czech, a jej szczyt przez większość roku znajduje się pod pokrywą śnieżną.

Góra Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy

Śnieżka (cz. Sněžka) należy do dwóch krajów i stanowi dla nich naturalną granicę. To najwyższy szczyt nie tylko Karkonoszy, ale również całych Sudetów, a nawet Czech, które – tak samo jak Polska – mają dostęp do Karpatów. Śnieżka znajduje się we wschodniej części Karkonoskiego Parku Narodowego i w zachodniej części Czarnego Grzbietu. Jej wysokość wynosi 1603 m n.p.m.

Śnieżka a Szrenica – Karpacz czy Szklarska Poręba?

Szczyt Śnieżka zlokalizowany jest w pobliżu jednego z największych ośrodków turystycznych Karkonoszy, czyli Karpacza. Aby dotrzeć z centrum Karpacza na Śnieżkę, trzeba przemierzyć ok. 7 km, co zajmuje średnio 2,5 h. Najwyższy szczyt Karkonoszy ma konkurencję w postaci niemal tak samo chętnie odwiedzanej Szrenicy. Góra ta znajduje się w zachodniej części pasma i ma wysokość 1361 m n.p.m. Najlepszą bazą wypadową do zdobycia Szrenicy jest Szklarska Poręba oddalona od wzniesienia o 6,5 km (niecałe 2 h drogi).

Wprawieni piechurzy mogą wybrać się na czerwony szlak prowadzący od Śnieżki do Szrenicy. Przejście takiej trasy zajmuje ok. 8 h. Jeśli chodzi o poziom trudności, wejście na Śnieżkę i Szrenicę wygląda podobnie (wąsko i stromo robi się dopiero w końcowym odcinku).

Śnieżka – pogoda na szczycie

Pogoda na Śnieżce zawsze różni się od warunków atmosferycznych panujących w Karpaczu. Na szczycie można się spodziewać dużego wiatru. W ciągu całego roku występuje tam 206 dni wietrznych dni. W najcieplejszych miesiącach (lipcu i sierpniu) temperatura na Śnieżce oscyluje wokół 9 stopni Celsjusza. Przez ponad połowę roku słupki termometrów spadają poniżej 0.

Śnieżka – szlaki turystyczne

Głównym szlakiem turystycznym, który prowadzi na Śnieżkę, jest Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Biegnie ona od Hali Szrenickiej przez Czarną Przełęcz, Śląskie Kamienie, Przełęcz Karkonoską i Słonecznik. Znajduje się przy niej Śląski Dom. Po zejściu ze Śnieżki szlak zahacza o Czarną Kopę i schodzi Przełęczą Sowią do Przełęczy Okraj. Trasa ma łącznie prawie 30 km.
Na Śnieżkę można się dostać również szlakami:

– Karpacz Biały Jar PKS – Rozdroże Łomnickie – Biały Jar – Kopa – schronisko Dom Śląski – Śnieżka,
– Przełęcz Okraj – Czoło – Skalny Stół – Sowia Przełęcz – Czarna Kopa – Śnieżka,
– Kościół Wang – Polana – Domek Myśliwski – schronisko Samotnia – schronisko Strzecha Akademicka – Dom Śląski – Zakosy lub Droga Jubileuszowa – Śnieżka.

Czy na Śnieżce jest schronisko?

Budynek zwany potocznie schroniskiem na Śnieżce jest wyłącznie lokalem gastronomicznym, który nie funkcjonuje jako baza noclegowa. W jego górnej kondygnacji mieści się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa. Schroniska – w ścisłym znaczeniu tego słowa – nie znajdziemy również po stronie czeskiej.

Śnieżka
Ceny biletów

Kolejka gondolowa po stronie czeskiej (start: Pec pod Sněžkou, meta: Śnieżka)
WJAZD
– bilet normalny: 210 koron,
– bilet dla młodzieży (10– 15 lat): 190 koron,
– bilet dla dzieci (5–10 lat): 100 koron,
– bilet dla dzieci do 4. roku życia: gratis.
WJAZD + ZJAZD
– bilet normalny: 390 koron,
– bilet dla młodzieży (10– 15 lat): 350 koron,
– bilet dla dzieci (5–10 lat): 180 koron,
– bilet dla dzieci do 4. roku życia: gratis.
___________________________
Wyciąg krzesełkowy po stronie polskiej (start: Biały Jar, meta: Kopa)
WJAZD
– bilet normalny: 45 zł,
– bilet ulgowy: 30 zł.
WJAZD + ZJAZD
– bilet normalny: 50 zł,
– bilet ulgowy: 35 zł.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d151aiu
d151aiu
d151aiu