Trwa ładowanie...
d1d415r

London Eye

Największe atrakcje
London Eye
Kraj
iStock
Źródło: iStock

London Eye to najbardziej rozpoznawalny diabelski młyn na świecie. Pozwala turystom spojrzeć na Londyn z lotu ptaka.

London Eye – milenijna atrakcja Londynu

London Eye, czyli słynne wspornikowe koło obserwacyjne, jest metalową konstrukcją o wysokości 135 metrów i szerokości 120 metrów, która została wzniesiona w 1999 roku i niemal natychmiast stała się najpopularniejszą płatną atrakcją stolicy Wielkiej Brytanii. Co roku przewozi ponad 4 miliony osób. London Eye został powstał jako jedna z budowli upamiętniających obchody milenium (razem z The O2 i Millennium Bridge), dlatego jego druga, znacznie rzadziej używana nazwa brzmi Millennium Wheel.

Projektantami London Eye są: David Marks, Malcolm Cook, Julia Barfield, Nic Bailey, Mark Sparrowhawk i Steven Chilton.

Londyński diabelski młyn cieszy się ogromną popularością ze względu na lokalizację, która pozwala spojrzeć na całe miasto. Widok z London Eye przy bezchmurnej pogodzie obejmuje obszar w promieniu 25 mil, czyli około 40 kilometrów. Koło znajduje się w dzielnicy Borough of Lambeth przy zachodnim krańcu Jubilee Gardens, na południowym brzegu Tamizy (między Westminster Bridge a Hungerford Bridge).

Przez kilka lat London Eye był najwyższym punktem widokowym w stolicy UK, ale od niedawna tytuł ten przysługuje tarasowi zlokalizowanemu na 72. piętrze wieżowca The Shard.

London Eye – informacje dla turystów

London Eye ma 32 klimatyzowane kapsuły, które przez cały czas obrotu pozostają w pozycji równoległej do podłoża. Każda z nich jest w stanie pomieścić 25 osób. W kapsułach zamontowane zostały owalne siedziska, systemy nagłośnieniowe oraz detektory dymu. Przejażdżka trwa 30 minut. Po 15 minutach wznoszenia się każda kapsuła osiąga maksymalną wysokość. Koło kręci się na tyle wolno (z prędkością 26 centymetrów na sekundę), że wsiadanie możliwe jest bez jego zatrzymywania.

Trudno uniknąć długich kolejek, które – zwłaszcza latem – ustawiają się do London Eye. Bilety można kupić w kasach na miejscu lub – nieco taniej – przez internet. Do wyboru są dwie opcje: standardowa i fast track. Ta druga jest o 10 GBP droższa, ale dzięki niej zyskuje się dostęp do innego, mniej obleganego wejścia na diabelski młyn. Istnieje również możliwość wykupienia pakietów z dodatkowymi atrakcjami, np. lampką szampana.

London Eye
Strefa czasowa

CET (UTC 0) /CEST (UTC+1)

Waluta

funt brytyjski (GBP)

Godziny otwarcia

zmienne (10.00–20.30, 11.00–18.00, 10.00–21.30 – w zależności od okresu w roku i dnia tygodnia)

Ceny biletów

– standardowe: 30 GBP w kasie, 27 GBP online,
– fast track: 40 GBP w kasie, 37 GBP online.

Orientacyjna odległość

1500 km z Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d415r
d1d415r
d1d415r