Londyn
Kraj: | |
Położenie: | południowo-wschodnia część Wielkiej Brytanii, nad rzeką Tamizą |
Strefa czasowa: | UTC |
Waluta: | funt brytyjski (GBP) |
Londyn – dzielnice i gminy
Londyn nieoficjalnie jest jednym z 7 hrabstw miejskich (metropolitalnych), w praktyce jednak stanowi osobną jednostkę administracyjną. Greater London (Wielki Londyn) dzieli się na centralnie położone City of London oraz 32 gminy miejskie. W bliskim sąsiedztwie City of London znajduje się 12 gmin:
- Camden Town,
- Greenwich,
- Hackney,
- Hammersmith and Fulham,
- Islington,
- Kensington and Chelsea,
- Lambeth,
- Lewisham,
- Southwark,
- Tower Hamlets,
- Wandsworth,
- City of Westminster.
Tworzą one tzw. Londyn Wewnętrzny. Pozostałe gminy wchodzą w skład Londynu Zewnętrznego.
W każdej gminie obowiązuje dodatkowy podział na dzielnice. Do najprzyjaźniejszych dla turystów (pod względem cen i odległości od ścisłego centrum) należą:
- Paddington (City of Westminster),
- Bayswater (City of Westminster),
- Kensington (Kensington and Chelsea),
- Kings Cross (Camden Town/Islington),
- Clapham (Lambeth).
Londyn - pogoda
Londyński klimat bywa kapryśny i trzeba liczyć się z często występującymi opadami. Według synoptyków najbardziej suchym miesiącem w ciągu całego roku jest luty, a najbardziej deszczowym listopad. By uniknąć tłumów i mieć szanse na ładną pogodę w Londynie, warto wybrać się na wycieczkę w marcu lub kwietniu.
Londyn – zwiedzanie miasta
Zwiedzanie Londynu najlepiej rozłożyć na kilka dni. Aby obejrzeć jedynie najważniejsze atrakcje, wystarczy wybrać się na 2–3 dniowy wyjazd. Miasto przeżywa prawdziwe oblężenie turystyczne w miesiącach wakacyjnych. Od maja do września pogoda jest najprzyjemniejsza. Poza tym niektóre atrakcje, takie jak Pałac Buckingham, udostępnione są dla zwiedzających tylko w wakacje, kiedy miasto opuszcza rodzina królewska.
Dla zwiedzających Londyn dostępne są zniżki turystyczne, np. karta The London Pass, która upoważnia do darmowego obejrzenia ok. 60 obiektów i zapewnia ulgi w sklepach oraz restauracjach. Można ją kupić w pakiecie z biletem czasowym na komunikację miejską. Cena uzależniona jest od wariantu (zwykły/ulgowy, jednodniowy/wielodniowy) i waha się w przedziale od 69 do 202 GBP.
Londyn – zabytki i atrakcje
Londyn to miasto, w którym zachowało się wiele zabytkowych obiektów architektonicznych, m.in. warownych, sakralnych i pofabrycznych, które sąsiadują z nowoczesnymi centrami finansowymi i biznesowymi. Niektóre zabytki ciągle pozostają w użyciu, inne służą już wyłącznie celom turystycznym. Tętniące życiem miasto nad Tamizą jest nie tylko administracyjną, lecz także kulturalną stolicą Wielkiej Brytanii. Mieści się tutaj aż 240 muzeów. Będąc w Londynie, koniecznie trzeba zobaczyć takie atrakcje jak:
- Pałac Buckingham – oficjalna siedziba monarchów brytyjskich wzniesiona w 1703 roku. Znajduje się w niej 600 komnat, w tym 19 reprezentacyjnych, 70 łazienek oraz 200 sypialni. Jest jednym z symboli Wielkiej Brytanii, miejscem wszelkich uroczystość i spotkań na szczeblu państwowym oraz międzynarodowym.
- Pałac Westminsterski (Parlament Brytyjski) z Big Benem (The Elisabeth Tower) – siedziba brytyjskiej Izby Gmin i Izby Lordów, do której przylega najsłynniejsza wieża zegarową na świecie. Pałac, wybudowany na początku XI stulecia, przez wiele wieków był centrum brytyjskiej państwowości. Najwyższy puunkt kompleksu stanowi Wieża Wiktorii (Victoria Tower).
- Tower of London z Białą Wieżą (White Tower) – budowla obronna i pałacowa, która pierwotnie pełniła funkcję więzienia. Przetrzymywano w niej m.in. Henryka IV, Annę Boleyn, Thomasa Cromwella i Thomasa More'a. Według legendy z The Tower nie było ucieczki. Wieżę zamieszkują kruki, które stały się jej symbolem.
- Tower Bridge – słynny most zwodzony na Tamizie utrzymany w stylu wiktoriańskim. Jest drugim najczęściej oglądanym zabytkiem w Londynie zaraz po Big Benie. Jako dzieło dzieło XIX-wiecznej inżynierii dorównuje wieży Eiffla.
- London Eye – diabelski młyn z 32 kapsułami pasażerskimi. Znajduje się w dzielnicy Lambeth. Ma wysokość 135 m, a jego pełny obrót trwa 30 min. Z London Eye można podziwiać wspaniałą panoramę miasta.
- Opactwo Westminster (Westminster Abbey) – jedna z najważniejszych świątyń anglikańskich, miejsce koronacji i pochówku królów Anglii oraz Wielkiej Brytanii. W opactwie znajdują się też groby innych zasłużonych Anglików, m.in. Karola Dickensa, Rudyarda Kiplinga, Isaaca Newtona, Karola Darwina i Stephena Hawkinga.
- Katedra św. Pawła – obiekt sakralny kształtem przypominający bazylikę św. Piotra w Watykanie, drugi pod względem wielkości na terenie Wielkiej Brytanii. Wybudowany został jako symbol odrodzenia Londynu po wielkim pożarze w 1666 roku. Jest utrzymany w stylu klasycyzującego baroku. To tutaj książę Karol brał ślub z Dianą Spencer.
- British Museum – jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej, które ma w swojej kolekcji m.in. rzeźby z ateńskiego Partenonu, zabytki piśmiennictwa staroegipskiego (np. kamień z Rosetty), egipskie mumie.
- National Gallery – galeria sztuki prezentująca kolekcję ponad 2 tys. dzieł malarskich, głównie z Europy Zachodniej. Można w niej obejrzeć prace takich artystów jak np.: Leonardo da Vinci, Rafael Santi, Vincent van Gogh, Paul Cézanne, Diego Velazquez, Rembrandt van Rijn, Jan Vermeer van Delft, Caravaggio i El Greco.
- Galeria Tate Modern (dawna Tate Gallery) – muzeum sztuki współczesnej znajdujące się w budynku hali dawnej elektrowni. Zajmuje 7 pięter. Ma w swojej kolekcji dzieła Pabla Picassa, Andy'ego Warhola, Salvadora Dalego, Roya Lichtensteina, Jacksona Pollocka i innych artystów.
- Muzeum Historii Naturalnej – miejsce, w którym zgromadzono ponad 70 mln eksponatów botanicznych, zoologicznych, paleontologicznych oraz mineralnych. Można tu obejrzeć ruchomą rekonstrukcję dinozaura oraz wziąć udział w symulacji trzęsienia ziemi.
- Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud – muzeum założone w 1835 roku przez francuską rzeźbiarkę Marie Tussaud, która przybyła do Londynu, by prezentować odlewy głów artystokratów zgilotynowanych podczas rewolucji. Obecnie w muzeum swoje figury mają m.in. królowa Elżbieta II, członkowie zespołu The Beatles, Brad Pitt i Angelina Jolie.
- Stadion Wembley – jeden z najdroższych i najnowocześniejszych obiektów sportowych, jakie powstały w Europie. Odbywają się tu mecze angielskiej reprezentacji w piłce nożnej, mecze rugby i futbolu amerykańskiego, a także koncerty.
Londyn – ciekawe miejsca
Londyn może się również poszczycić wieloma ciekawymi miejscami spoza listy atrakcji obowiązkowych. Należą do nich m.in.:
- Little Venice (Mała Wenecja) – pocztówkowa okolica znajdująca się w dzielnicy Paddington, u przecięcia trzech kanałów rzecznych. Można po niej kursować autobusem wodnym, podziwiając rozmaite perełki architektoniczne, ekskluzywne rezydencje i klimatyczne restauracje.
- Sky Garden – niezwykły punkt widokowy zlokalizowany na najwyższym piętrze piątego co do wielkości drapacza chumur w Londynie. Skonstruowany został tak, by można było zobaczyć panoramę w 360 stopniach: od zachodu, wschodu, północy i południa. Sky Garden, jak wskazuje nazwa, to również ogród. Znajdują się tam wspaniałe okazy roślin z Afryki i basenu Morza Śródziemnego.
- King's Cross Station – londyńska stacja kolejowa, która znana jest z powieści "Harry Potter". To tam mieści się słynny czarodziejski peron 9 i 3/4. Dla fanów książki J.K. Rowling gratką jest również wizyta w londyńskim Warner Bros. Studio Tour, gdzie można oglądać rekwizyty z planu filmowego kultowej ekranizacji.
- Notting Hill – dzielnica rozsławiona przez produkcję kinową z Julią Roberts i Hugh Grantem w rolach głównych. Jest bardzo modnym i drogim zakątkiem miasta. Znajdują się tutaj kolorowe wiktoriańskie kamienice, które stoją obok luksusowych rezydencji. Na Notting Hill odbywa się karnawał uliczny – największa tego typu impreza w Europie.
- Chinatown – małe Chiny w centrum Londynu, a dokładniej w gminie City of Westminster. Króluje tu tradycyjna azjatycka zabudowa, można też znaleźć całe mnóstwo zakładów rzemieślniczych i lokali gastronomicznych z chińskim produktami.
Londyn – transport miejski
Londyn to wielki węzeł komunikacji drogowej. W mieście krzyżuje się 9 autostrad i 5 innych ważnych dróg krajowych, a wszystkie połączone są z autostradą M25, która tworzy pierścień wokół miasta. W Londynie znajduje się największy międzynarodowy węzeł transportu lotniczego – w obrębie miasta funkcjonuje 5 lotnisk.
Wewnątrz aglomeracji ruch odbywa się z wykorzystaniem londyńskiego metra (najstarszego na świecie) z 270 stacjami, szybkiej kolei podmiejskiej i sieci autobusów. Dostępne są również taksówki, które można zamówić telefonicznie, wziąć z postoju lub zatrzymać na ulicy. Aby przejechać przez cały Londyn, trzeba pokonać ok. 100 km.
Lotniska w Londynie: Londyn Heathrow (LHR), Londyn Gatwick (LGW), Londyn Stansted (STN), Londyn Luton (LTN)
Przykładowe ceny | – coca cola w sklepie: 0,7 GBP, w pubie: 1,5–2 GBP, |
Komunikacja | Metro Londyn (London Underground) – 11 linii (każda oznaczona innym kolorem): |
Co warto zobaczyć | |
Orientacyjna odległość | 1500 km |
Lotniska |
Komentarze