Łotwa - najlepiej skrywany sekret Europy
W ciągłym poszukiwaniu miejsc niezwykłych, odległych i egzotycznych umykają czasem te, które są tuż za miedzą, a również mogą zachwycać. Jednym z takich krajów, które są bliskie Polsce, a wciąż niedoceniane jest Łotwa. Wycieczka tutaj to idealny pomysł dla wszystkich kochających naturę, piękno i ciekawą historię. Poznaj 8 powodów, dla których warto wybrać to nadbałtyckie państwo na wakacyjny wyjazd.
W ciągłym poszukiwaniu miejsc niezwykłych, odległych i egzotycznych umykają czasem te, które są tuż za miedzą, a również mogą zachwycać. Jednym z takich krajów, które są bliskie Polsce, a wciąż niedoceniane jest Łotwa. Wycieczka tutaj to idealny pomysł dla wszystkich kochających naturę, piękno i ciekawą historię. Poznaj 8 powodów, dla których warto wybrać to nadbałtyckie państwo na wakacyjny wyjazd.
Średniowieczne ruiny fortecy, uważanej niegdyś za drugą pod względem wielkości w Inflantach, oraz położenie geograficzne Kiesi sprawiają, że do miasteczka rokrocznie ściągają tysiące turystów. W leżącej w samym sercu Parku Narodowego Gauja miejscowości biorą swój początek Naturalne Szlaki Przyrody, wiodące pośród lasów, przecinające liczne jeziorka, rzeki i kolorowe łąki. Tu również znajduje się jedyny w krajach bałtyckich "szlak baśniowy". Miasto powstało na przełomie XI i XII wieku na niewielkim wzgórzu Riekstu Kalus (Wzgórze Orzecha). To właśnie tu znajdują się jedne z najpiękniejszych zamkowych ruin w Europie Wschodniej. Tutejszy zamek został wzniesiony w XIII wieku przez *Zakon Kawalerów Mieczowych *i należał do jego najważniejszych ośrodków, stanowiąc oficjalną rezydencję mistrzów. Poza ruinami turystom udostępniono przepiękny park z krętymi ścieżkami oraz egzotyczną roślinnością.
Bezdroża/udm/pw
[
]( http://bezdroza.pl/ )
Park Narodowy Gauja - najpiękniejsze lasy Łotwy
Położony w środkowej części kraju, malowniczy Park Narodowy Gauja, jest jedną z największych atrakcji przyrodniczych Łotwy. Usytuowany w historycznej Liwonii rozciąga się na powierzchni prawie 920 km kw. Miejsce to stanowi raj zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku, spokojnych romantyków, jak i poszukiwaczy historycznych budowli. Koniecznie trzeba zobaczyć trzy średniowieczne twierdze: w Siguldzie, w Turaidzie oraz ruiny w Krimuldzie z 1312 roku. Największe wrażenie na turystach robi kolorystyka parku. Dominują ostre zielenie, oranże, przyblakłe brązy, ultramaryny i krwiste barwy maku. W takich "okolicznościach przyrody" warto po prostu usiąść i posłuchać śpiewu lub ciszy natury.
Na Łotwie znajdują się jeszcze 3 inne parki narodowe:
- Kemeri - położony blisko Rygi niesamowity świat rozlewisk i mokradeł, z bogatym ekosystemem i wodami leczniczymi;
- Slitere - swego rodzaju "muzeum" Morza Bałtyckiego, ze starymi wioskami liwieckich rybaków, pięknym wybrzeżem nietkniętym cywilizacją i wyjątkowym Półwyspem Kolka;
- Razna - park powstał w celu ochrony jeziora Razna i jego okolic, dziedzictwa kulturalnego Łatgalii oraz jeziora Ezezers, na którym położonych jest aż 26 wysp.
Sigulda - brama do królestwa rzeki Gauja
Sigulda należy do jednych z najczęściej odwiedzanych, po Rydze i Jurmali, miast na Łotwie. Przez wzgląd na malownicze zakątki, liczne zabytki i pomniki przyrody, zyskała przydomek "Małej Szwajcarii". Zarówno zimą, jak i latem nie brak tu rozrywek. Niezależnie od pory roku uliczki Siguldy zapełnione się turystami. Miłośnicy pieszych wędrówek znajdą tu niewielkie wzniesienia, na których znajdują się ruiny trzech średniowiecznych zamków. Okolice miasta znane są również ze starych ziemskich rezydencji magnackich, pałacyków szlacheckich oraz poukrywanych w gęstych lasach i owianych legendami jaskiń. Sigulda stanowi bramę do Parku Narodowego Gauja.
Zamek Turaida - łotewski "Ogród Thora"
Ten pochodzący z początków XIII w. zamek jest najciekawszym elementem Rezerwatu Muzealnego Turiada. Jego nazwa oznacza w języku liwskim _ Ogród Thora _ i idealnie opisuje twierdzę wraz z jej okolicą. Budowla wyrasta z drzew blisko brzegów rzeki Gauja niczym statek z czerwonej cegły. Zamek w 1776 roku spłonął i został porzucony. Prace archeologiczne i rekonstrukcyjne przeprowadzone w XX w. pozwoliły przywrócić jego pierwotny wygląd. Dziś znajduje się tu wystawa prezentująca dzieje jego i mieszkających w okolicy Liwów. Z zamkowej wieży roztacza się zapierający dech w piersiach widok na obszar całego rezerwatu.
Ryga - największa atrakcja Łotwy
Ryga, nazywana często perłą Bałtyku, uchodzi za jedno z najbardziej przyjaznych turystom miast na świecie. Choć tutejsza starówka jest niewielka, w żadnym stopniu nie umniejsza to jej uroku. W stolicy Łotwy najdziemy kompleksy średniowiecznych kamienic kupieckich, Dom Bractwa Czarnogłowych czy też gotyckie kościoły z wieżami sięgającymi nieba. Magnesem przyciągającym do leżącego nad Dźwiną miasta jest również secesja. Piękne budowle o płynnych liniach, dekorowane motywami baśniowymi, mitologicznymi i abstrakcyjnymi, określane są mianem pereł architektury ryskiej. W 2014 roku Ryga pełni funkcję Kulturalnej Stolicy Europy.
Pałac Rundale - jeden z najpiękniejszych budynków na Łotwie
Zbudowany w 1730 roku barokowy pałac położony w Pilsrundale był rezydencją rodziny Bironów. Powstał on według projektu Bartolomea Rastrellego, który w 1760 roku wykończył również wnętrza. Po I wojnie światowej stał się własnością państwa łotewskiego. Na odrestaurowanie pałac Rundale czekał jednak aż do 1991 roku. Obecnie jest jedną z piękniejszych rezydencji na Łotwie, znajduje się w niej muzeum i są tu czasami kwaterowani przedstawiciele państw obcych podczas oficjalnych wizyt.
Ventas Rumba - najszerszy wodospad w Europie
Główną atrakcją miasta Kuldiga, znajdującego się w zachodniej Łotwie, są Ventas Rumba, czyli progi wodne z wodospadem na rzece Windawie. Jest to najszersza tego typu formacja w Europie. Rozciąga się na przestrzeni od 249 m do 270 m. Wysokość wodospadu to maksymalnie 2,2 m. Kąpiel w tym miejscu jest możliwa, jednak na własną odpowiedzialność - nie ma tu strzeżonych kąpielisk.
Łotwa - naturalnie, pięknie, ekologicznie
Ponad połowę obszaru Łotwy zajmują ekosystemy, które nie zostały jeszcze skażone działalnością człowieka. Znajdziemy tu dzikie plaże, parki, lasy, gorące lecznicze źródła oraz bogactwo flory i fauny. Dzięki niskiej gęstości zaludnienia kraju, udaje się utrzymać te tereny w ich pierwotnym stanie i wykorzystywać jedynie na potrzeby ecoturystyki.
Bezdroża/udm/pw
[
]( http://bezdroza.pl/ )
jego