Trwa ładowanie...
dv4wkq3

Lubeka - Stare Miasto

Największe atrakcje
Lubeka - Stare Miasto
Kraj
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Położone w centrum Lubeki Stare Miasto, to największy gotycki kompleks budynków czerwonej cegły, który uświetnia niezwykłą historię tego miasta w północnych Niemczech. O Lubece mówimy, że jest królową państwa hanzeatyckich. Bogata historia handlowa tego regionu sięga połowy XII wieku, kiedy założono to miasto jako jedno z pierwszych znaczących miast Niemiec i zachodniej Europy.

Stare Miasto w Lubece – położenie

Stare Miasto w Lubece jest otoczone wodą, a jest to pozostałość po średniowiecznych fortyfikacjach z czasów, kiedy każde miasto miało sieć swoich umocnień i fortyfikacji. Stanowi ono wyspę o powierzchni około 100 hektarów. Obecnie fosa pełni funkcję atrakcji. Nad kompleksem możemy podziwiać wieże siedmiu znaczących kościołów starego miasta, które jest wyjątkowo obfite w zabytki sakralne i historyczne wszystkich epok architektonicznych: gotyku, renesansu, baroku i późniejszych zmian.

Z biegiem lat miasto przechodziło kolejna zmiany, zwłaszcza w XIX wieku, kiedy zburzono część klasztorów na terenie Starego Miasta. Mimo to, stare Miasto w Lubece zachowało swój wyjątkowy charakter. Obecnie stanowi raj dla zwolenników miejskiej turystyki, którzy mogą całymi dniami zwiedzać dzielnice rzemieślnicze i inne punkty obowiązkowe mapy turystycznej Larnaki.

Stare Miasto w Lubece zostało jako pierwsze w całości uznane za światowe dziedzictwo i wpisane na listę UNESCO, miało to miejsce w 1987 roku.

Stare Miasto w Lubece – najważniejsze miejsca

Najstarsze zachowane przez lata* zabytki starego miasta w Lubece* sięgają niemal tysiąca lat wstecz i pamiętają wszystkie niezwykłe zdarzenia tego miasta. Symbolem Lubeki jest Brama Holsztyńska, czyli słynny Holstenor – charakterystyczny budynek o formie budowli znacznie większej niż wskazywałaby sama funkcja. Mieści ono muzeum historii Lubeki. Do ścisłych atrakcji całego starego miasta należy obszar wokół centralnie umiejscowionego ratusza, pobliskie domy patrycjuszy lubeckich oraz zamkowy klasztor.

W XIV wieku Lubekę podzielono na cztery kwartały, przypisując je do właściwej świątyni: północno-zachodni Kwartał Św. Marii Magdaleny, Kwartał Św. Marii, północno-wschodni Kwartał Św. Jakuba, południowo-zachodni Kwartał Najświętszej Marii Panny i południowo-wschodni Kwartał Św. Jakuba. Kwartały te miały częściową odrębność administracyjną.

Lubeka to sztandarowy przykład realizacji w stylu gotyku ceglaneo. Zwana jest też Miastem Siedmiu Wież z uwagi na liczne wieże kościelne dominujące nad pozostałymi budynkami. Koniecznie trzeba zobaczyć słynny Ołtarz Ukrzyżowania autorstwa Hansa Memlinga, umieszczony w lubeckiej katedrze.

Stare Miasto w Lubece – regotycyzacja w XIX wieku

W XIX wieku stwierdzono, że część niezwykle licznych kościołów i klasztorów musi zniknąć z powierzchni miasta i zostać zastąpione przez budynki użyteczności publicznej. Wyburzono wtedy część zabytkowych klasztorów jak na przykład klasztor dominikanów i Bernardynów. Na ich miejsce powstały szkoły i budynki miejskie. W tym czasie upraszczano zabytkową stylistykę budowli i dokonano częściowej regotycyzacji Lubeki na rzecz prostszej zabudowy.

Stare Miasto w Lubece – słynne osobistości

Lubeckie centrum handlowe i kulturalne przez lata dorobiło się wielu sławnych osobistości, które obecnie mają swoje muzea lub miejsca znamiennego pobytu: możemy odwiedzić miejsca, gdzie mieszkali na przykład laureaci literackiej nagrody Nobla Günterowi Grassowi, a wcześniej Tomasz Mann.

Lubeka - Stare Miasto
Czas lotu / jazdy samochodem

czas jazdy samochodem: ok. 8 godz., czas lotu: ok. 2 godz

Strefa czasowa

UTC+1

Waluta

euro (EUR), 1 euro = ok. 4,30 zł

Przykładowe ceny

- wynajem apartamentu wakacyjnego: ok. 2 000 zł za 7 nocy
- piwo w barze: ok. 16 zł za 0,4 l
- opłata za plażę w Travemunde: od 15. maja do 14. września - ok. 14 zł za dzień

Godziny otwarcia

Całodobowe

Orientacyjna odległość

Około 800 kilometrów

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv4wkq3
dv4wkq3
dv4wkq3