Trwa ładowanie...
d23udqo

Lubeka

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Północne Niemcy, nad Zatoką Lubecką, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn.

Strefa czasowa:

UTC+1

Waluta:

euro (EUR), 1 euro = ok. 4,30 zł

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Niemieckie miasto Lubeka położone jest w północnych Niemczech, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn. Lubeka leży nad Zatoką Lubecką i toteż jest jednym z większych niemieckich miast portowych. Sąsiaduje z miastem uzdrowiskowym Bad Schwartau i dwiema gminami: Stockelsdorf oraz Lüdersdorf. Od Hamburga dzieli je ok. 70 km.

Lubeka – kiedy warto lecieć?

Lubeka mieści się ok. 800 km od Warszawy i ok. 700 km od Gdańska, a loty trwają ok. 1 godziny, dlatego jest to miasto idealne na weekendowy wypad, zarówno w sezonie urlopowym, jak i pozaurlopowym, jesienią czy nawet zimą.

Pogoda Lubeki jest zbliżona do średnio występującej pogody w Polsce, bardzo często można natknąć się na opady, a najwyższą temperaturę, lekko przekraczającą 20 stopni, notuje się w lipcu. Znajdujący się w Lubece w dzielnicy Travemünde kurort, przypominający nasz kurort sopocki, jest idealnym miejscem do spędzania letniego urlopu w spokoju. Trzeba mieć jednak na uwadze, że sezon urlopowy jest bardzo oblegany przez turystów, a plaża w Travemünde jest płatna.

Lubeka – atrakcje turystyczne

Zwiedzając Lubekę, powinniśmy na początku skupić się na Starym Mieście, które jest wpisane na listę UNESCO, a potem kierować się do zabytkowych katedr, które stanowią jeden ze znaków rozpoznawczych Lubeki, np. kościół Świętego Piotra, kościół Świętej Katarzyny, a także Holstentor o oryginalnej konstrukcji baśniowego zamku. Możemy również zahaczyć o jedną z najstarszych placówek socjalnych, czyli szpital Św. Ducha.

Będąc w Travemünde latem nie zapomnijmy przejść się po promenadzie z fontannami i nie zapomnijmy zobaczyć latarni morskiej z 1539 roku. Ta portowa dzielnica Lubeki oferuje wiele plażowych atrakcji dla tych, którzy wolą spędzać czas niezbyt aktywnie.

Lubeka – kuchnia

Obowiązkowym produktem spożywczym do spróbowania w Lubece jest marcepan. Możemy go kupić w wielu lubeckich sklepach, a dostaniemy go zarówno w formie podłużnego batonika w czerwonym opakowaniu, jak i formie wielokształtnych cukierków, a także likieru i kawy. Ale to nie wszystkie, słodkie przysmaki Lubeki: będąc tam, powinniśmy spróbować Rote Grütze, czyli kisielu z czerwonych owoców oraz apfelstrudelu, czyli jabłkowego strudla z dodatkiem, oczywiście, marcepanu.

W restauracjach Lubeki, tych bardziej ekskluzywnych i mniej ekskluzywnych, możemy zasmakować się w tradycyjnych, niemieckich daniach na bazie kiełbasy, ziemniaków i grochu, oraz, oczywiście, w piwie. W Lubece mieści się restauracja Wullenwever, która została odznaczona gwiazdką Michelin i która zbiera bardzo pozytywne recenzje.

Danie obiadowe kosztuje tam od 65 euro do 103 euro (czyli od ok. 300 zł do aż 400 zł). Znacznie tańszym, ale równie dobrym rozwiązaniem jest posiłek w Cafe Erdapfel (tam zapłacimy średnio od 16 zł do 24 zł) albo w Cielito Lindo Restaurant, która serwuje dania dla rodzin z kuchni meksykańskiej. Warto również zajrzeć do lubeckiego Niederegger Cafe, gdzie można wypić pyszną kawę, a także zobaczyć salon marcepana, gdzie zobaczymy imponujące wyroby marcepanowe.

Lubeka
Przykładowe ceny

- wynajem apartamentu wakacyjnego: ok. 2 000 zł za 7 nocy;
- piwo w barze: ok. 16 zł za 0,4 l;
- opłata za plażę w Travemunde: od 15. maja do 14. września - ok. 14 zł za dzień.

Orientacyjna odległość

ok. 800 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23udqo
d23udqo
d23udqo