Trwa ładowanie...

Grudziądz. Niedocenione miasto w Polsce. Nie bez powodu nazywa się je "małą Portugalią"

Urokliwe uliczki, ruiny zamku krzyżackiego i bulwar nadwiślański. A to tylko część atrakcji, które ma do zaoferowania Grudziądz. Wisienką na torcie jest kawa z widokiem na zachód słońca i panoramę Wisły. A wieczorem relaks w basenach solankowych.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Widok z Wieży KlimekWidok z Wieży KlimekŹródło: WP Turystyka
d24dt62
d24dt62

Ile jest w Polsce miast, które mijamy tylko przejazdem, nie wiedząc nawet, jakie skarby kryją? Jednym z takich miejsc jest właśnie Grudziądz. Miasto historyczne, ciekawe i jak dla mnie: zaczarowane. Ze względu na niewygórowane ceny, idealnie nadaje się na weekendowy wypad. Polacy powoli się o tym przekonują.

- W ostatnich latach byłem w Grudziądzu w sprawach służbowych kilka razy. Nigdy jednak nie miałem sposobności zobaczyć starówki z podzamczem i ruinami zamku krzyżackiego. Jakież było moje zdziwienie, kiedy zostałem zaproszony do jednego z lokali na rynku - mówi w rozmowie z WP Marcin Pomykała z Gdańska. - Magia tego miejsca spowodowała, że przyjechałem tu jeszcze raz. Tym razem tylko po to, by przespacerować się bulwarem, obejrzeć panoramę Grudziądza z Wieży Klimek i poczuć klimat urokliwych uliczek. Kąpiel w basenach solankowych dopełniła miło spędzony czas - opowiada nam.

Brama Wodna WP turystyka
Brama WodnaŹródło: WP turystyka

Grudziądz, czyli "mała Portugalia"

Skąd konotacje z "małą Portugalią"? Na pewno ze względu na stare kamienice, wąskie uliczki i tramwaje, kursujące po starym mieście. W konwencji oddającej klimat Portugalii powstała także kawiarnia Fado, która ożywia miasto liczną zielenią i charakterystycznym kolorowym wystrojem. Bezpośrednie nawiązanie do Grudziądza znajdziemy nawet w niektórych przewodnikach po Portugalii.

Kawiarnia Fado WP Turystyka
Kawiarnia FadoŹródło: WP Turystyka

- Planując wyjazd do Portugalii, czytałam przewodniki i to właśnie w jednym z nich znalazłam informację o tym, że Grudziądz został nazwany "małą Portugalią". To ciekawe, bo Grudziądz jest najmniejszym miastem w Polsce, które ma swoją sieć tramwajową. Jest w ogóle jednym z pierwszych polskich miast, w których wprowadzone zostały tramwaje i jednym z nielicznych, w których tramwaje do dziś kursują po starówce. Jeżdżą wąskimi uliczkami, między starymi kamienicami. To naprawdę ciekawe zjawisko - mówi w rozmowie z WP Małgorzata Klempert, mieszkanka Grudziądza.

WPodróży: Niemcy Północne, czyli idealny pomysł na weekendowy wyjazd cz. II

"Małą Portugalię" tworzy też bez wątpienia jedyny w Polsce, organizowany w Grudziądzu, Festiwal Fado, podczas którego promowany jest charakterystyczny dla Portugalii gatunek muzyczny o tej samej nazwie. Powstał on w XIX w. w biednych dzielnicach portowych miast Portugalii. Gatunek nazywany również "portugalskim bluesem" charakteryzuje melancholijna pieśń, wykonywana przez jednego wokalistę przy akompaniamencie dwóch gitar.

Uliczki Grudziądza mają portugalski klimat WP Turystyka
Uliczki Grudziądza mają portugalski klimatŹródło: WP Turystyka

Grudziądz - miasto z potencjałem

Grudziądz ma bardzo bogatą i burzliwą historię. Pierwsze ślady ludzi w tym mieście pochodzą z epoki kamiennej, a swoje złote czasy Grudziądz przeżywał w średniowieczu. Pod panowaniem krzyżackim wzniesiono tam m.in. spichrze nad Wisłą, ratusz i domy mieszczańskie. Na przełomie XIII i XIV w. powstała, wybudowana w stylu gotyckim, bazylika św. Mikołaja, którą podziwiać można do dziś.

d24dt62

- Włodarze naszego miasta mają także w planach odnawiać spichrze i przeprowadzić rewitalizację całej ul. Spichrzowej. Władzom marzy się stworzenie szlaku spacerowego od Góry Zamkowej aż po marinę. To wszystko zaczyna dopiero pomału wyglądać. Grudziądz ma potencjał turystyczny - mówi mi Bartek Kaczerewski z Grudziądza.

Wieża Klimek została odbudowana  w 2014 r. WP Turystyka
Wieża Klimek została odbudowana w 2014 r. Źródło: WP Turystyka

Najbardziej przyciąga jednak Góra Zamkowa, na której znajdował się niegdyś krzyżacki zamek obronny. Budowla była wielokrotnie niszczona, m.in. przez wojska szwedzkie w XVIII w., a słynna Wieża Klimek wysadzona przez oddziały niemieckie w 1945 r. Dopiero w latach 2013-2014 dokonano rewitalizacji ruin zamku. Zbudowano wówczas wieżę widokową, wzorowaną na wieży zbudowanej przez Krzyżaków. Rozciąga się z niej panorama na Wisłę oraz most im. Bronisława Malinowskiego, który notabene jest najdłuższym mostem drogowo-kolejowym w Polsce. Kadr jest iście filmowy.

Widok na most  im. Bronisława Malinowskiego
Widok na most im. Bronisława Malinowskiego

Zwiedzając Wieżę Klimek koniecznie zatrzymajcie się w kawiarni Staropolska Cafe, gdzie znajduje się taras z widokiem na Wisłę. Polecam kawę i lody, szczególnie o zachodzie słońca. Dawno nigdzie nie czułam się tak romantycznie. Nawet komary są tam jakieś takie mniejsze i mniej uciążliwe.

Kawa i lody w kawiarni Staropolska Cafe WP Turystyka
Kawa i lody w kawiarni Staropolska Cafe Źródło: WP Turystyka

Wizytówką miasta jest też geotermia i baseny solankowe, które pomagają redukować schorzenia oraz obecność toksyn w organizmie. Wbrew pozorom nie korzystają z nich wyłącznie osoby starsze. Solanki pomagają także w pielęgnacji skóry, dlatego szczególnie lubiane są przez kobiety.

d24dt62

Grudziądz stawia na jarmarki i festiwale

Władze miasta idą w dobrym kierunku, organizując coraz liczniejsze festiwale i jarmarki. Grudziądz wówczas ożywa, a turyści mają kolejny powód, by go odwiedzić. Miasto na nowo odkrywają także sami mieszkańcy, którzy organizują wydarzenia w niedocenianych wcześniej miejscach, np. na Górze Zamkowej.

- W Grudziądzu powstał Jarmark Spichrzowy, nawiązujący do naszych historycznych spichlerzy, które są sławne w całej Europie. Jest też Festiwal Przypalanka, w trakcie którego można się zaopatrzyć w zdrową, tradycyjną żywność, oraz Festiwal św. Mikołaja - opowiada nam Szymon Rocławski, związany z życiem kulturalnym miasta. - Latem na Górze Zamkowej odbywa się projekt "Lato na starym mieście". W okolicach ruin zamku krzyżackiego oraz Wieży Klimek organizowane są również różnego rodzaju koncerty, spotkania grup rekonstrukcyjnych oraz festiwale filmowe.

d24dt62

Cyklicznie organizowane są również Dni Grudziądza, które w tym roku nie odbyły się z powodu pandemii koronawirusa. Działa również teatr impresaryjny, który współpracuje z aktorami z całej Polski.

Występ chóru Contrapunkt na Górze Zamkowej WP Turystyka
Występ chóru Contrapunkt na Górze Zamkowej Źródło: WP Turystyka

W Grudziądzu jest po prostu miło

Są ludzie, którzy wolą wielkie aglomeracje, ale są i tacy, którzy lepiej czują się w małych miasteczkach. Taki jest właśnie Grudziądz, a ludzie, których w nim spotkałam, wydali mi się wyjątkowo mili i szczęśliwi. Niektórzy powiedzieliby, że "odklejeni od rzeczywistości", ale mi absolutnie pasował nieco letargiczny i spowolniony klimat miasta. Poza tym Grudziądz skradł moje serce zupą cebulową za 5,90 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d24dt62
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24dt62