Trwa ładowanie...
11-10-2010 16:34

Małopolska wybrała swoje największe atrakcje

Gmina Łapsze Niżne, gospodarstwo agroturystyczne „Arenda” w Niedzicy, „Karczma u Borzanka” z Nowego Targu, Pensjonat „Nowak” w Łapszach Niżnych, Kopalnia Soli w Wieliczce oraz impreza „Wielkie Spiskie Granie” to zwycięzcy jedenastej edycji plebiscytu „Wielkie Odkrywanie Małopolski”, organizowanego przez Województwo Małopolskie.

Małopolska wybrała swoje największe atrakcjeŹródło: Creative Commons License flickr.com/ ONE from RM
df1j1om
df1j1om

Gmina Łapsze Niżne, gospodarstwo agroturystyczne „Arenda” w Niedzicy, „Karczma u Borzanka” z Nowego Targu, Pensjonat „Nowak” w Łapszach Niżnych, Kopalnia Soli w Wieliczce oraz impreza „Wielkie Spiskie Granie” to zwycięzcy jedenastej edycji plebiscytu „Wielkie Odkrywanie Małopolski”, organizowanego przez Województwo Małopolskie.

- W ramach plebiscytu „Wielkie Odkrywanie Małopolski”, Małopolskę odkrywamy wspólnie już od 11 lat. Poszukujemy miejscowości, atrakcji i wydarzeń, które stanowią o wyjątkowości naszego regionu, promujemy najbardziej wartościowe oferty dla turysty goszczącego w Małopolsce. Dla Małopolski sfera rozwoju gospodarczego związana z turystyką jest niezwykle ważnym obszarem, w który bardzo mocno zaangażował się także małopolski samorząd. Jednym z siedmiu ważnych priorytetów, związanych z Małopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym jest właśnie rozwój turystyki, na który przeznaczyliśmy ponad 160 milionów złotych – podkreśla Marek Nawara, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Uczestnicy konkursu „Wielkie Odkrywanie Małopolski 2010” rywalizowali w sześciu kategoriach. W kategorii „miejscowość/gmina” wygrały Łapsze Niżne. Gmina ta uhonoro-wana została także Grand Prix Marszałka Województwa Małopolskiego i otrzymała w nagrodę 50 tysięcy złotych na promocję swojej oferty turystycznej. Łapsze Niżne leżą na styku wielu kultur, gdzie krzyżują się wpływy spiskie, węgierskie, słowackie oraz polskie. Widać to w zwyczajach i miejscowym budownictwie. Gmina może pochwalić się także bogatą ofertą turystyczną. Magnesem przyciągającym turystów są liczne gospodarstwa turystyczne i pensjonaty, a także trasy rowerowe oraz konne. Na kolejnych miejscach w kategorii „miejscowość/gmina” znalazły się: Zabierzów oraz Zielonki.

Największą „atrakcją turystyczną” Małopolski została wybrana Kopalnia Soli w Wieliczce. W tej kategorii wyróżnienia zdobyły także: Spływ Przełomem Dunajca oraz Elektrownia Wodna w Niedzicy. Najlepszym gospodarstwem agroturystycznym zostało gospodarstwo „Arenda” w Niedzicy. W tej samej kategorii wyróżniono także szlak „Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami”, na którym znalazły się gospodarstwa agroturystyczne specjalizujące się w uprawie ziół. Trzecie miejsce zdobyła stadnina koni huculskich w Nielepicach.

df1j1om

W kategorii „baza gastronomiczna” zwyciężyła najstarsza w Nowym Targu „Karczma u Borzanka”, w której serwowane są specjały kuchni polskiej i regionalnej. Na kolejnych miejscach w tej kategorii znalazły się: restauracja „Koncertowa” w Krynicy-Zdroju oraz restauracja „Pasterniki” w Krościenku nad Dunajcem.

Nagrodę w kategorii „baza noclegowa” otrzymał Pensjonat „Nowak” w Łapszach Niżnych. W tej samej kategorii doceniono także hotel „Grand Sal” w Wieliczce oraz bacówkę „Biały Jeleń” w Iwkowej, które otrzymały wyróżnienia. Za najlepsze „wydarzenie” uznano imprezę „Wielkie Spiskie Granie”, odbywającą się w Łapszach Niżnych. Kolejne miejsca w tej kategorii zajęły: „Święto Dzieci Gór”, organizowane w Nowym Sączu oraz „Święto Rydza” w Wysowej-Zdroju.

W ubiegłorocznej edycji konkursu „Wielkie Odkrywanie Małopolski” zwycięstwo w kategorii „miejscowość/gmina” oraz nagroda Grand Prix przypadły miastu Tarnów. Najpopularniejszą „atrakcją turystyczną” zostały baseny termalne w Bukowinie Tatrzańskiej, a w kategorii „baza noclegowa” wygrał kemping nr 202 „Pod Jabłoniami” w Tarnowie. Najlepsza w kategorii „baza gastronomiczna” została „Restauracyjka u Hiacynty” z Tarnowa. W kategorii „wydarzenie” zwyciężyła impreza „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej, natomiast w kategorii „agroturystyka” - gospodarstwo Lidii i Stanisława Ziółkowskich w Kończyskach.

Plebiscyt „Wielkie Odkrywanie Małopolski” organizowany jest wspólnie przez Województwo Małopolskie oraz redakcję dziennika „Polska. Gazeta Krakowska”. Laureatów w poszczególnych kategoriach wybierali internauci oraz czytelnicy.

df1j1om

Finały plebiscytu „Wielkie Odkrywanie Małopolski” już tradycyjnie odbywają się w ramach Małopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki. W tym roku uroczystości te odbyły się w miniony piątek w Tarnowie. Oprócz ogłoszenia laureatów konkursu, podczas uroczystej gali wręczone zostały także honorowe odznaki Ministra Sportu i Turystyki „Za zasługi
dla turystyki” oraz dyplomy Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Nawary „Za wkład w promocję i rozwój turystyki w Województwie Małopolskim”.

df1j1om
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df1j1om

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj