Trwa ładowanie...
d21lhe0

Mauzoleum Galli Placydii (Rawenna)

Największe atrakcje
Mauzoleum Galli Placydii (Rawenna)
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Mauzoleum Galli Placydii w Rawennie zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Mauzoleum Galli Placydii – informacje ogólne

Mauzoleum Galli Placydii jest jednym z najlepiej zachowanych budynków, w środku którego znajdują się mozaiki z okresu paleochrześcijańskiego (V – VI w.). Grobowiec był częścią kompleksu sakralnego Santa Croce przylegającego do kościoła. Mauzoleum z zewnątrz nie prezentuje się okazale, jednak warto tam wejść, żeby zobaczyć wnętrze jednego z najpiękniejszych zabytków kultury wczesnochrześcijańskiej.

Mauzoleum Galli Placydii – historia Galli Placydii

Galla Placydia była córką cesarza rzymskiego Teodozjusza I. Była nazywana Nobilissima Puella (Najszlachetniejszą Panną). Po upadku Rzymu w 1410 roku Galla trafiła na dwór Alaryka, władcy Wizygotów. Poślubiła jego następcę Ataulfa, z którym miała syna Teodozjusza (414 – 415). W 415 roku Ataulf został zamordowany, a owdowiała Galla Placydia została wysłana do przyrodniego brata, Honoriusza, który wcześniej zezwolił na jej ślub z władcą Wizygotów.

Honoriusz zmusił Gallę do ślubu z magistrem nobilum Konstancjuszem II, z którym miała dwoje dzieci Justę Gratę Honorię i Walentyniana II. Honoriusz był bezdzietnym władcą, więc Gallą po rozwodzie brata z Termantią, została nominalną cesarzową. Po śmierci Honoriusza tron ostatecznie objął syn Galli, Walentynian, za którego, z powodu młodego wieku, rządziła matka. Galla Placydia zmarła 27 listopada 450 roku w Rzymie. W wybudowanym na życzenie Galli mauzoleum znajdują się trzy sarkofagi, które należą do Galli, jej męża Konstancjusza i syna Walentyniana.

Mauzoleum Galli Placydii – budowla

Mauzoleum Galli Placydii jest zbudowane z rudej cegły na tle krzyża greckiego. Ściany ozdobione są arkadami posiadającymi rzymski fryz, na którym znajdują się motywy roślinne (winorośl) oraz zwierzęce (pantery). Wnętrze zdobią subtelne mozaiki oraz złote elementy. Mozaiki tworzą opowieść dotyczącą zbawienia ludzkiej duszy. W miejscach, gdzie nie znajdują się mozaiki, ściany obłożone są marmurem z XIX wieku.

Pod kopułą znajduje się najpiękniejsza mozaika przedstawiająca rozgwieżdżone niebo z jasnym krzyżem na centralnym planie. W narożnikach znajdują się czterej ewangeliści, natomiast nad drzwiami Chrystus przedstawiony jako Dobry Pasterz. Wśród mozaikowych przedstawień znajdują się również apostołowie w białych togach, gołębie pijące wodę z misek, jeleń, winorośl.

Jedną z najbardziej wyrazistych mozaik stanowi ta przedstawiająca świętego Wawrzyńca niosącego krzyż, który zbliża się do rusztu, na którym poniósł śmierć męczeńską.

Sarkofagi umieszczone pod rozgwieżdżonym mozaikowym niebem należą do Galli Placydii, Konstancjusza i Walentyniana. Grobowiec Galli nie jest ozdobiony, wygląda na niedokończony. Natomiast dwa pozostałe sarkofagi są ozdobione motywem baranka.

Mauzoleum Galli Placydii (Rawenna)
Czas lotu / jazdy samochodem

13 h 26 min samochodem z Warszawy

Strefa czasowa

UTC +1:00

Waluta

EUR

Godziny otwarcia

9.00 - 19.00 - od marca do października; ostatnie wejście jest o 18.45
10.00 - 17.00 - od listopada do lutego; ostatnie wejście jest o 16.45

Ceny biletów

9.50 euro (w cenie biletu jest wejście również do Bazyliki San Vitale, Mauzoleum Teodoryka, Bazyliki Sant' Apollinare in Cllase, Bazyliki Sant'Apollinare Nuovo, Baptysterium Arian, Baptysterium Ortodoksów)
- od marca do czerwca trzeba dopłacić 2 euro za wejście

Orientacyjna odległość

1472, 2 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21lhe0
d21lhe0
d21lhe0