Czandigarh - XX-wieczny modernizm
Również w XX-wiecznej architekturze modernizmu znajdziemy przykłady miast, których twórcy dążyli do stworzenia aglomeracji idealnej. Przykładem jest Czandigarh, stolica stanu Pendżab, młode miasto, którego budowa rozpoczęła się w latach 50. W efekcie podziału Indii Brytyjskich na dwa odrębne państwa: Indie i Pakistan, pojawiła się potrzeba stworzenia nowych aglomeracji. Zdecydowano nie szczędzić środków na inwestycję na północy kraju, która po ukończeniu miała zachwycać i pokazywać jego nowoczesność. Obecnie faktycznie słynie z wysokiego standardu życia i znajduje się wysoko na liście najbogatszych i najlepiej rozwijających się indyjskich miast. Jak do tego doszło? Czandigarh, budowane w latach 1953-60, zostało zaprojektowane od podstaw w duchu "miasta idealnego", według planu stworzonego przez ikonę, francuskiego architekta, Le Corbusiera, zgodnego z wytycznymi CIAM (Międzynarodowej Organizacji Architektów Modernistycznych). Wyeksponowana została surowa cegła i nieopracowane powierzchnie betonu,
które tworzą kształty bliskie abstrakcji. Budowle otoczone przez zieleń i starannie zaprojektowane ogrody stały się znakiem rozpoznawczym. Metropolię podzielono na sektory, które funkcjonują jako teoretycznie niezależne jednostki, z wyznaczoną przestrzenią na mieszkania, pracę i odpoczynek. Każdy z nich posiada własny rynek, park, świątynie i szkoły - wszystko to w odległości około 10 minut pieszo z jakiegokolwiek punktu wewnątrz sektora.
Z założeniami modernistycznego miasta idealnego możemy się także spotkać analizując układ brazylijskiego miasta Brasilia. Tam plan miasta, projektu brazylijskiego architekta Lucio Costy, nawiązuje do lecącego kondora lub samolotu.
Dowiedz się więcej o Czandigarh