Trwa ładowanie...
d1xorbn

Muzeum Sztuki Współczesnej w Eindhoven (Van Abbemuseum)

Największe atrakcje
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0, fot: Lempkesfabriek

Van Abbemuseum to centrum sztuki współczesnej w Eindhover. Zostało założone w 1936 r. i nazwane na cześć Henriego van Abbe – fundatora tego miejsca, miłośnika sztuki i zapalanego kolekcjonera.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Eindhoven - historia

Chcąc zarazić swoją pasją całe Eindhoven, Henry van Abbe założył to miejsce, które obecnie jest w posiadaniu ponad 2700 prac, w tym 1000 na papierze, 700 obrazów i mnóstwa rzeźb oraz nowoczesnych instalacji. Warto wiedzieć, że w Van Abbemuseum można podziwiać sporą kolekcję dzieł El Lissitzky'ego czy Pabla Piccasso.

Na przełomie XIX i XX w. Henri van Abbe był producentem papierosów. Miał w Eindhover kilka fabryk, które przynosiły mu zyski, ale był też gorącym miłośnikiem sztuki, zwłaszcza współczesnej. W 1930 r. zdecydował się wystawić cześć własnej kolekcji. To właśnie z tego powodu powstało Van Abbemuseum. Miało to być miejsce, w którym każdy będzie mógł dostrzec sekrety sztuki i cieszyć się ich widokiem. W tamtym okresie kolekcja muzealna składała się wyłącznie z dzieł, które Abbe sam nabył i udostępnił. Dziś muzeum rozrosło się pięciokrotnie i stało się głównym, powszechnie dostępnym muzeum sztuki współczesnej w Holandii.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Eindhoven - dodatkowe atrakcje

W budynku Muzeum Sztuki Współczesnej w Eindhoven znajdziemy także sklepik, kawiarnię i potężną bibliotekę. Wstęp do tych miejsc jest wolny od opłat. Można nawet skorzystać ze zgromadzonych w bibliotece książek, kserować je i skanować. Nie wolno jedynie wypożyczać ich do domu. Natomiast obejrzenie wystawy w Muzeum Sztuki Współczesnej w Eindhoven kosztuje 12 EUR dla dorosłych i 6 EUR dla studentów. Dzieci poniżej trzynastego roku życia mogą wejść do Van Abbemuseum za darmo.

Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli od 11:00 do 17:00. W czwartki można spędzić tutaj więcej czasu, bowiem muzeum jest wtedy otwarte do 21:00.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Eindhoven - atrakcje w pobliżu

Van Abbemuseum leży nad rzeką Dommel przy ulicy Bilderdijklaan. To ok. 350 m od Anne Frankplantsoen, więc można prosto po wyjściu z muzeum właśnie tam skierować swe kroki, żeby cieszyc się odpocznkiem w zielonej dzielnicy miasta.

d1xorbn
Muzeum Sztuki Współczesnej w Eindhoven (Van Abbemuseum)
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h/11 h

Strefa czasowa

(CEST), UTC +2

Waluta

euro (EUR)

Godziny otwarcia

wtorek-niedziela 11:00 do 17:00
czwartek 11:00 do 21:00

Ceny biletów

dorośli 12 EUR
studenci 6 EUR
dzieci poniżej trzynastego roku życia za darmo

Orientacyjna odległość

1200 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xorbn
d1xorbn
d1xorbn